Vánoční hvězda k adventu patří. Při správné péči vám ale vydrží i několik let
Vánoční hvězda neodmyslitelně patří k adventní výzdobě bytu i slavnostního stolu. Její majestátní zbarvené listy působí luxusně a skvěle ladí se zelným jehličím na vánočním stromečku. Jak ale o vánoční hvězdu správně pečovat a zajistit, aby kvetla i o příštích svátcích? Přečtěte si naše rady a nechte se inspirovat.
Vánoční hvězda- rostlina z Mexika, která hýří barvami
Vánoční hvězda, neboli odborně poinsettia, je květina mnoha podob. Je pojmenovaná po velvyslanci J.R.Poinsettovi, který ji už v roce 1825 přivezl z Mexika a představil světu. Na první pohled zaujme vánoční hvězda svými výrazně zbarvenými listy, které jsou tak netradiční, že si je lidé často pletou s květy. Květy vánoční hvězdy jsou ale poměrně nevýrazné a ukryté uvnitř jednotlivých trsů. Ačkoli je klasická, červená verze Vánoční hvězdy stále nejpopulárnější, k dostání jsou i další barevné varianty od bíle až po sytě růžovou. Vybrat si tak můžete luxusně vypadající smetanovou hvězdu, nebo rostlinu s netradičním barevným žíháním.
Výběr vánoční hvězdy je základem úspěchu
Při koupi vánoční hvězdy buďte velmi pečliví, už v obchodě totiž můžete rozhodnout o budoucím pěstitelském úspěchu či neúspěchu. Myslete především na to, že tato rostlina nemá ráda chlad a průvan. Rostlina vystavovaná venku na chladném vzduchu proto není správnou volbou a přechod do tepla by jí mohl výrazně poškodit. Pozornost věnujte také vzhledu rostliny a stavu substrátu. Prohlédněte, zda vánoční hvězda není povadlá, plesnivá, nebo jí nepadají listy. Také přelití či přesušení zeminy, je problém. Ideální volbou je proto zdravá rostlina s nevyvinutými, ještě zelenými poupaty, která byla skladována v odpovídajících podmínkách. Jedině u takové rostliny můžete předpokládat, že vám pokvete po celé Vánoce a i několik dalších týdnů.
Zásady péče o Vánoční hvězdu: dostatek tepla a vlhkosti
Vánoční hvězda není příliš náročná na pěstování, přesto je ale nutné dodržet několik základních pravidel. Květináč s rostlinou umístěte na světlé místo bez přímého slunce s teplotou mírně nad 20 °C. Dejte ale pozor, přestože má Vánoční hvězda ráda teplo, není vhodné ji dávat přímo ke zdroji tepla. Voda, kterou květinu zaléváte, by měla být vlažná a odstátá. Vánoční hvězdě svědčí také vlhčí vzduch, proto ji jednou za čas dopřejte rosení. Světlo volte spíše rozptýlené, Vánoční hvězda přímé slunce nemusí. Pro lepší zdraví rostliny ji pak občas přihnojte klasickým hnojivem pro pokojové rostliny.
Vánoční hvězdu nevyhazujte. Pěstovat ji můžete celý rok
Vánoční hvězda je často vnímána jako sezónní okrasa a po odkvetení končí v koši. To je ale velká škoda. Stačí správná péče a Vánoční hvězda vám vydrží několik let. A co víc. Bude bohatší a hezčí než květiny v obchodech. Jak na to? Stačí, když ji pod odkvetení hluboce zaříznete zhruba na 10 cm. Dejte ale pozor na vytékající bílou šťávu, je jedovatá a mohla by nepříjemně podráždit vaši pokožku. Zbavte se jí proto namočením rostliny do teplé vody nebo ji nahřejte nad plamínkem svíčky. Takto seříznutou Vánoční hvězdu pak umístěte na světlé místo s teplotou kolem 16° C a trošku omezte její zálivku.
Pěstování vánoční hvězdy od jara od podzimu je možné i venku. Po skončení mrazíků ji proto klidně umístěte na balkón či zahradu, pravidelně ji kontrolujte a dodávejte hnojivo. S příchodem chladnějších dnů pak rostlinu opět přemístěte dovnitř. Zhruba měsíc před Vánocemi pak nastává zásadní chvíle vašeho pěstitelského snažení. Vánoční hvězda je rostlina krátkého dne, dávku denního světla proto musíte omezit pouze na 8 – 9 hodin. To zařídíte tak, že ji odpoledne zakryjete dostatečně velkou krabicí nebo novinovým papírem. Ráno ji potom jednoduše odkryjte a tento postup opakujte každý den, dokud se denní světlo venku samo příhodně nezkrátí.
Stačí dodržet těchto pár zásad pěstování vánoční hvězdy a odměnou vám bude rostlina plná barevných listů a zdravých poupat, která skvěle dotvoří domácí vánoční atmosféru.
A jaké zkušenosti máte pěstováním Vánoční hvězdy vy?
Diskuse k článku