Už jste slyšeli o modré střeše? Přispívá k šetrnému hospodaření s vodou
Využití dešťové vody se hojně využívá zejména v případě rodinných domů, u kterých se voda zadržuje do retenčních nádrží v zemi. Jenže v případě…
Zelených střech zejména v oblasti městské bytové zástavby stále přibývá. Pomalu se k nám však dostává trend i tzv. modrých střech (blue roofs), které pomáhají šetrně hospodařit s vodou. Modré střechy představují důmyslný systém zachytávání dešťové vody na plochých střechách, kterou lze dále využívat například pro splachování toalety. Jakým způsobem se modré střechy realizují a jaké jsou jejich výhody? Na to se zaměříme na následujících řádcích.
I u bytových domů lze hospodařit s dešťovou vodou
Využití dešťové vody se hojně využívá zejména v případě rodinných domů, u kterých se voda zadržuje do retenčních nádrží v zemi. Jenže v případě bytových domů takové možnosti zpravidla nejsou, a tak voda ze střechy stéká přímo do kanalizace. A to je škoda. Proto vznikl koncept modrých střech, který umožňuje dešťovou vodu zachytávat a částečně filtrovat přímo na střeše.
Tuto vodu lze pak přímo používat jako užitkovou, například k zavlažování zeleně v okolí bytového domu nebo ke splachování toalet v jednotlivých bytech. Modré střechy lze samozřejmě realizovat také na plochých střechách rodinných domů. Na rozdíl od zelených střech se jedná v podstatě o bezúdržbové řešení. Nechcete-li věnovat čas pravidelné údržbě zeleně na střeše, pořízení modré střechy může být vhodnou alternativou.
Vodu z modré střechy můžete využít pro splachování WC
Realizace modré střechy – pomocí štěrku i uceleného systémů retenčních bloků
Existuje několik možností, jak lze vodu na ploché střeše zachytávat a dále využívat. Nejjednodušším a cenově nejdostupnějším způsobem je vytvoření souvislé vrstvy štěrku, která funguje jako drenáž. Při deštích se pak voda udržuje v mezerách mezi kamínky. Tím se zpomaluje odtok vody do kanalizace, a tak se může voda v omezené míře hromadit i nad vrstvou štěrku. Tento způsob však není vhodný pro druhotné využití dešťové vody, hodí se spíše ke zpomalení odtoku vody do kanalizace.
Sofistikovanějším řešením modrých střech je použití speciálního systému retenčních bloků. Jedná se v podstatě o větší množství vzájemně propojených plastových nádob, do kterých se voda zachytává. V těchto nádobách pak zůstává stát a pomocí čerpadla ji lze odčerpat a využívat jako vodu užitkovou. Systém retenčních bloků je nákladnější, a mnohem efektivnější.
Modrou střechu oceníte zejména při vydatných srážkách
Na modrou střechu můžete pokládat i dlažbu
Modrou střechu lze současně využít třeba jako terasu nebo balkon, protože na vrstvu retenčních bloků lze bez problémů umístit i dlažbu nebo jiný typ venkovní podlahové krytiny. Při dešti voda proteče skrz spáry dlažby a dostane se do prostoru plastových retenčních nádob, kde se bude postupně akumulovat. Na první pohled tak nepoznáte, že střecha slouží k zachytávání dešťové vody. Takové řešení zvyšuje užitnou hodnotu stavby, aniž by ovlivnilo vzhled či funkčnost.
Zpomalte odtok vody pomocí modré střechy
I nejjednodušší způsob realizace modré střechy v podobě souvislé vrstvy štěrku má svůj význam. Pomůže totiž zpomalit odtok vody, a tím i zabránit přehlcení kanalizačního systému při nadměrném úhrnu srážek. Tento problém je častý zejména ve městech se velmi hustou bytovou zástavbou s plochými střechami a nedostatečnou dimenzaci kanalizačního systému. Modrá střecha tento problém spolehlivě vyřeší. Prodlouží se také životnost odtokového systému v podobě okapů a svodů.
Modré střechy nejsou v našich končinách až tak rozšířené, ale díky vzrůstající výstavbě domů s plochými střechami o nich jistě ještě uslyšíte. Přečtěte si také pokračování článku, ve kterém se zaměříme na srovnání zelených střech s modrými.
SROVNÁNÍ ZELENÝCH A MODRÝCH STŘECH
Čtěte také:
Diskuse k článku