Utěsnění oken a utěsnění dveří zvýší komfort bydlení
Chladné počasí je velkým nepřítelem pohodlného a příjemného bydlení. Dokáže se totiž do obydlí vkrádat škvírami a skulinkami, o kterých majitelé mnohdy nemají ani tušení. Nejčastěji je však velký průvan důsledkem netěsnících dveří nebo oken. Jak si lze od této nepříjemnosti pomoci? Odpovědí je správné utěsnění oken a utěsnění dveří, které zabrání únikům tepla či pronikání zimy.
Utěsnění oken a utěsnění dveří je záležitostí dlouhodobějšího a mnohdy i finančně náročného charakteru. Někdy totiž nepomůže nic jiného než výměna oken či dveří. Jak ale nepříjemný chlad přicházející z venku skrze okna a dveře co nejvíce eliminovat, aniž by bylo nutné přistupovat právě k tak razantnímu řešení? Vhodně vybraným způsobem utěsnění.
Utěsnění oken – tmel či lepicí pásky?
Okna představují v otázce tepelné pohody velký otazník. I když jsou v současné době do domů a bytů dodávány typy se speciálně upravovanými skly, po čase (a usazení materiálu) se může stát, že se jejich termoizolační schopnost sníží na minimum. V takovém případě je nutné ihned zakročit. Nejde totiž jen o pohodlí jako takové, ale i o rodinný rozpočet. Špatné izolační vlastnosti oken (a dveří) zvyšují míru potřeby vytápění, tudíž i náklady vynaložené na něj. Těsnění existuje několik druhů. Klasické hliníkové pásy jsou nahrazovány samolepícími molitanovými, pryžovými páskami. Pracnější je samozřejmě utěsnění oken pomocí tmelu nebo silikonu. Utěsnění oken vyžaduje dodržení určitých zásad, jinak by nemělo smysl. Pokud se tedy pro utěsnění oken rozhodnete, pamatujte na následující doporučení:
- utěsňují se vždy vnitřní hrany okna – nejbližší interiéru
- u oken s dvojitými skly se utěsňuje vnitřní křídlo
- některá těsnění vyžadují vyfrézování speciální drážky (tmel, silikon)
„Těsnost oken a dveří lze zjistit s pomocí svíčky (zapalovače, sirky) – kde oheň okolo rámu zaplápolá, tam je problém.“
Utěsnění dveří, to je dvojitá práce
Utěsnění dveří bývá komplikovanější, a to zejména v důsledku toho, že dveře jako takové nepřiléhají svou plochou do daného stavebního otvoru. Tím vzniká řada problému především u spodní hrany náležící k prahu. U některých druhů je tedy možné vyřešit utěsnění dveří instalací jemného kartáčku k této hraně, který se po čase neodlepí nebo neošoupe o daný povrch. Obecně se však utěsnění dveří utváří nadvakrát.
Tedy u hrany v rohu profilu dveří a druhý roh na vnitřní přítlačné rovině. Pokud i přes vynaložené úsilí nepociťujete změnu, jakou jste očekávali, je možné přistoupit k dodatečným řešením, například v podobě utěsnění předmětem (prodávají se ozdobné předložky, pásy ke dveřím) nebo ve formě závěsu z těžší látky, který se instaluje před dveře. Tyto alternativní možnosti jsou ale jen dodatečné, v prvé řadě je potřeba řešit utěsnění dveří tak jako u oken, tedy s pomocí tmelu, silikonu či nalepovacích, montovacích pásek.
Utěsnění dveří a utěsnění oken pomáhá zachovávat požadovaný komfort bydlení i v období, kdy venkovní teploty nedosahují zrovna příznivých hodnot. Některá řešení jsou navíc z finančního hlediska otázkou pár desítek či stovek korun, a tak je určitě vhodné přistoupit k vytvoření správného utěsnění, než si nechat kazit domácí, nejen tepelnou, pohodu.
Diskuse k článku