Vhodně zvolená orientace domu může přinést úspory
Výběr místa, kde strávíte následující roky, je bezesporu důležitým okamžikem. A přitom s nevhodně orientovanými domy se lze setkat velmi často. Takto umístěný dům má kromě nepohodlného bydlení ještě jedno úskalí – těžko se optimalizuje jeho chování, tedy možné úspory a provozní náklady.
Je samozřejmostí, že pozemek se vybírá s ohledem na cenu. Ovšem nemělo by to být jediné hledisko, důležitá je také poloha komunikace, svažitost terénu a jeho povaha – tedy zda se jedná o místo v blízkosti zástavby nebo kupříkladu u lesa. Jinak řečeno by se měla zphlednit jeho kvalita. To vše se odráží na budoucím fungování a komfortu bydlení.
Komfort a úspory
V naší zeměpisné šířce si užíváme do sytosti letních i zimních rozmarů počasí, proto je potřeba počítat s výraznými teplotními výkyvy. Zimní vytápění pak logicky patří k tomu nejnákladnějšímu, co se bydlení týká. A právě orientace pozemku dokáže tento fakt ovlivňovat. Díky orientaci ke správným světovým stranám lze využít přírodních zdrojů tepla.
Jak vypadá ideální pozemek
- dostatečně velký
- k dispozici všechny přípojky na inženýrské sítě
- komunikace v bezprostřední blízkosti (příjezd až k hranici parcely)
- bez věcných břemen, jež by kvůli ochranným zónám omezovala výstavbu
- dostatek světla (týká se pozemků u lesa, případně vedle vysokých budov)
Správná orientace domu
Aby nás mohlo probouzet ranní slunce je třeba dům vhodně navrhnout a umístit. Obývací pokoj a další místnosti, kde trávíte hodně času, pak umístěte tak, aby do něj v zimě, případně na přelomu dalších ročních období, mohlo pronikat odpolední slunce. I když se to na první pohled nemusí zdát, paprsky přeci jen hřejí a fasáda tak načerpá teplo, jenž pak už nebude třeba dodávat. A počty už jsou pak jednoduché – znamená to úsporu financí při topení.
- Na pozemek by se mělo vstupovat ze severu
- Ty části domu, které chcete mít prosluněné a prosvětlené, orientujte na jih a jihovýchod, zejména uvažujete-li o jejich prosklení
- Klidová část zahrady by měla směřovat na jih
- Směrem k silnici navrhěte místnosti, kde nevadí ruch, tedy ty neobydlené: kuchyni, koupelnu, technické zázemí, šatnu… Ty není třeba ani v zimě příliš přetápět.
- U domů pod svahem nezapomeňte počítat s vodou, jež bude stékat při deštích
Orientace oken a dveří
Dobrý architekt se řídí pravidlem, že velká okna je nutno začlenit do fasády směřované na jih a v severní časti je umísťovat minimálně. Pokud se jedná o pasivní dům, v němž bude řízené větrání, pak nemusí jít všechna ani otevřít. Platí také to, že vhodnější je použití jednoho velkého okna, než více menších a členitých.
Správná orientace domu není bezvýznamným detailem, v době, kdy hraje úspornost prim, se jedná o poměrně důležitou záležitost.
Co je v zimě výhodou pro tepelné zisky, v létě může znamenat problém. Žhavé letní slunce bude „prát“ do fasády a skel jako o život, proto je třeba zvolit vhodné stínění.
Diskuse k článku
Xena