Vyzkoušeli jsme praní s mýdlovými ořechy. Jak fungují?
Stále častěji se mluví o různých ekologických způsobech praní bez využití chemicky vyráběných pracích prášků. Na trhu se už před několika lety objevily mýdlové ořechy, které mají obsahovat saponiny uvolňující špínu z textilií. Prý jsou cenově dostupné, ekologické a účinné. Zkušenosti uživatelů tyto domněnky ale spíše vyvrací. Proto jsme se rozhodli, že si praní mýdlovými ořechy sami vyzkoušíme a podělíme se s našimi zkušenostmi.
Co jsou to mýdlové ořechy
Mýdlové ořechy jsou plody mýdelníku, který roste především na území Nepálu a Indie. Existuje přibližně 5 druhů mýdelníku, jedná se o stromy či keře, které mohou dorůstat až výšky 20 metrů. Existují stálezelené i opadavé druhy mýdelníku. Listy jsou dlouhé až 30 cm, květy jsou malé a mají bílou až nažloutlou barvu. Mýdelník má kulaté plody o průměru přibližně 2,5 cm. A právě plody – tzv. mýdlové ořechy – se používají k praní.
Mýdlové ořechy obsahují saponin
Na trhu se setkáte s mýdlovými ořechy, které obsahují saponin, který má schopnost odstraňovat nečistoty. Saponin se nachází ve skořápkách mýdlových ořechů. Plody mýdlovníku se proto sklízí, rozloupají se a odstraní se tmavá semena. Zbydou tak pevné skořápky, které se následně suší a putují na trhy a do obchodů. Saponin slouží především jako ochranná látka, která chrání plody před nálety škůdců. Proto se saponin nachází v menší míře také v celé rostlině.
Jak se pere s mýdlovými ořechy
Zájem o ekologickou domácnost v posledních letech stále roste, a tak se roztrhl pytel s různými přírodními přípravky, které mají přispět k tomu, aby byly naše domácnosti „zelené“. Velkou oblibu přitom pár let zpátky zaznamenaly právě mýdlové ořechy, tedy sušené skořápky plodů mýdlovníku, které k nám na trhu putují až z daleké Indie či Nepálu.
Pokud si mýdlové ořechy zakoupíte, obdržíte krabici či pytlík sušených skořápek. Mýdlové ořechy se mají dle doporučení výrobců a distributorů vložit do plátěného sáčku, který se společně se špinavým prádlem umístí do pračky. Pak stačí zapnout praní při teplotě 40 °C a více, díky obsaženému saponinu by měly nečistoty odstranit i bez přidání dalších pracích prostředků.
Praní mýdlovými ořechy jsme sami vyzkoušeli
Reklamní materiály výrobců a dodavatelů mýdlových ořechů zní opravdu lákavě. Mýdlové ořechy navíc nejsou až tak drahé, a tak by měly kromě ekologického praní přinést i jistou úsporu za prací prostředky. Praní mýdlovými ořechy jsme si proto sami vyzkoušeli, a musíme říct, že nejsme z výsledku zrovna nadšení. Pro test jsme použili několik znečištěných kusů oblečení. Byly na nich skvrny od jídla, mastnoty a běžné špíny.
Stejně znečištěné kusy oblečení jsme prali třikrát a vždy na 40 °C – jednou bez použití jakéhokoliv čisticího prostředku, jednou s mýdlovými ořechy a jednou s pracím práškem. Prací prášek si bez problémů poradil se všemi typy znečištění. Výsledek po praní s mýdlovými ořechy a čistou vodou byl v podstatě totožný – oblečení od špíny bylo čisté, po skvrnách od jídla zůstaly nepatrné stopy, ale mastnosta na oblečení zůstala. Co nám z toho vychází? Že praní mýdlovými ořechy má v podstatě stejný účinek, jako bychom prali bez jen v samotné vodě bez dodatečného pracího prostředku. A výsledky nezávislých testů naši domněnku potvrdily.
Nezávislé testy potvrdily neúčinnost mýdlových ořechů
Na praní mýdlovými ořechy se v minulosti zaměřilo hned několik společností, které provádí nezávislé spotřebitelské testy. Výsledek tuzemských i zahraničních organizací je v podstatě shodný – prací účinek mýdlových ořechů se rovná pracímu účinku teplé vody. Přidaná hodnota tak není v podstatě žádná.
Ve výsledku nejsou mýdlové ořechy zrovna ekologické
Pokud mýdlové ořechy nefungují, nemůže být o ekologii žádná řeč. Problémem je také to, že k nám musí putovat přes půl světa, takže za sebou zanechají výraznou ekologickou stopu. Ve výsledku bude vaše domácnost ekologičtější, když bude při praní používat běžně dostupné prací prostředky, které fungují a vyrábí se v Evropě. Nejlepším řešením je použití alternativních pracích prostředků na přírodní bázi, případně zdravotně nezávadných přírodních mýdel, které mají dobrou prací schopnost.
Praní mýdlovými ořechy si můžete sami vyzkoušet, zázraky ale nečekejte. Nenechte se zlákat vším, co se skrývá pod rouškou ekologie. Reality bývá mnohdy jiná a takové prostředky jsou ve výsledku spíš neekologické, protože k nám putují tisíce kilometrů, a nakonec vůbec nefungují. Jaké máte zkušenosti s praním mýdlovými ořechy vy? Podělte se se svými zkušenostmi na našem Facebooku.
Další články, ve kterých jsme se zaměřili na problematiku praní:
Diskuse k článku