Potěšte své blízké domácím mýdlem. Přečtěte si, jak jej vyrobit
Chtěli byste potěšit své blízké hezkým vlastnoručně vyráběným dárkem, nebo si udělat radost jen tak pro sebe? Pokud jste si do nového roku dali předsevzetí, že si uděláte více času na rukodělné práce a tvůrčí aktivity, máme pro vás dobrý tip. Pusťte se do domácí výroby mýdla, které bude hezky vypadat a provoní celou koupelnu. Domácí výroba mýdla nemusí být zdlouhavá ani náročná. Suroviny pro výrobu mýdla seženete snadno a během chvilky proměníte neutrální mýdlovou hmotu v krásné mýdlo, které bude odrazem vaší osobnosti.
Pro výrobu mýdla použijte předpřipravené suroviny
Pokud byste se chtěli pustit do výroby mýdla ze základních ingrediencí, trvalo by vám to několik týdnů. Výroba mýdla vyžaduje práci s louhem, vaření mýdlové hmoty a několikatýdenní zrání. Složitému postupu připomínajícímu práci v chemické laboratoři se můžete zcela vyhnout. Stačí si pořídit již předpřipravenou mýdlovou hmotu, kterou seženete ve specializovaných obchodech nebo v prodejnách s výtvarnými potřebami.
Mýdlovou hmotu přetvořte podle svých představ
Předpřipravené mýdlové hmoty jsou průhledné a zhotovené tak, aby se daly snadno přeměnit v mýdlo libovolného tvaru, vůně i barvy. Pořizujte jen mýdlové hmoty v bio kvalitě, které jsou zhotovené z přírodních látek bez mnoha chemických přídavků. Kvalitní mýdlové hmoty pro domácí výrobu mýdla mohou být doplněny o bambucké máslo nebo kozí mléko, které při mytí podpoří zvláčnění pokožky a zjemní ji. Jak si vyrobit domácí mýdlo z předpřipravené mýdlové hmoty? Postup se skládá z několika kroků:
1. Rozpuštění mýdlové hmoty
Mýdlovou hmotu vložte do hrnce a rozpusťte ve vodní lázni, aby se nepřipálila. Hmotu průběžně míchejte, dokud se nerozpustí.
2. Obarvení a přidání vonných látek
Domácímu mýdlu můžete dát barvu i vůni podle svých preferencí. Pro barvení použijte zdravotně nezávadné potravinářské barvivo. Chcete-li dosáhnout sytého zbarvení a mít jistotu úspěchu, můžete si pořídit i speciální barvy určené pro obarvení mýdlových hmot. Vůni dodáte přidáním aromatických látek a esenciálních vonných olejů. Do mýdlové směsi můžete přidat různé dekorace – mušličky, kamínky, kávová zrna, sušené byliny a podobně.
3. Přelití mýdlové směsi do formiček
Připravenou mýdlovou směs, které jste dali barvu a vůni, přelijte do předpřipravených formiček určených pro domácí výrobu mýdla. Formy se vyrábí ze silikonu a mohou mít různý tvar. Pokud silikonové formy nemáte k dispozici, můžete použít i různě velké plastové krabičky.
4. Zatuhnutí a balení
Jakmile začne rozpuštěná mýdlo hmota chladnout, bude postupně tuhnout a měnit se do pevného skupenství. Buďte trpěliví a z forem mýdla nevyklepávejte do doby, než budou pevná a tuhá. Při umístění do chladné místnosti se proces tuhnutí urychlí. Pak už nezbývá než domácí mýdlo zabalit a připravit pro obdarování!
Čtěte také: Šumivé koule do koupele
Domácí výroba mýdla klasickou cestou
Pokud vám domácí výroba mýdla s využitím předpřipravených mýdlových směsí přijde až moc jednoduchá, můžete se pustit do klasické výroby. Jak jsme zmínili v úvodu, jedná se o zdlouhavý a poměrně náročný proces, výsledek ale stojí za to. Při výrobě se pracuje s nebezpečným louhem, buďte proto obezřetní a používejte ochranné rukavice i brýle. Pro domácí výrobu mýdla budete potřebovat:
- 0,5 kg vepřového sádla
- 0,5 l slunečnicového oleje
- 0,4 l destilované vody
- 150 g hydroxidu sodného
Postup výroby mýdla
Do hlubokého hrnce vložte vepřové sádlo a olej a zahřejte na cca 80 °C. Jakmile se vepřové sádlo rozpustí a propojí s olejem, hrnec odstavte a nechejte zchladit na přibližně 60 °C. Připravte si hydroxid sodný – při jeho manipulaci buďte obzvláště opatrní, jedná se o nebezpečnou látku, která může způsobit poleptání pokožky i sliznic.
Do druhého hrnce nalijte destilovanou vodu a přidejte hydroxid sodný. Ten přisypávejte velmi pomalu, protože začne docházet k chemické reakci a k zahřátí směsi. Směs opatrně přelijte do prvního hrnce s tuky a pečlivě promáchejte. Pokud se všechny látky spojí a vytvoří kompaktní směs, můžete přidat vonné oleje a barviva. Pak postupujte stejně jako při výrobě mýdla z předpřipravené hmoty – přelijte do forem a nechejte zatuhnout. Takto připravené mýdlo nechejte zrát přibližně 3 až 5 týdnů.
Je na vás, pustíte-li se do domácí výroby mýdla z předpřipravené směsi, nebo se dáte na náročnou a poměrně nebezpečnou cestu výroby ze základních surovin. Přečtěte si i další články, ve kterých se na tvůrčí a rukodělné činnosti zaměřujeme:
Diskuse k článku