Připravte se na zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy. Začne platit od září 2022
Tuhými palivy topí statisíce českých domácností. Řada z nich však stále používá staré neekologické kotle spadající do první a druhé emisní třídy, které se od září roku 2022 už nebudou moct používat. Máte takový kotel doma i vy? Pak je nejvyšší čas pořídit nový a nenechávat to na poslední chvíli. Dá se předpokládat, že s blížícím se datem zákazu se ozve mnoho opozdilců, a tak budou topenáři a dodavatelů kotlů vytížení. Přečtěte si, co bude zákaz obnášet, koho se dotkne a jak se na něj připravit.
Neekologické kotle na trhu už nějakou dobu neseženete
Na zákaz používání neekologických kotlů na tuhá paliva nás zákonodárci postupně připravují už nějaký ten pátek. Zatímco je jejich provoz stále ještě povolený, na trhu je už nikde neseženete. V roce 2014 začal platit zákaz prodeje kotlů 1. a 2. emisní třídy, v roce 2018 pak byl zakázán i prodej kotlů spadajících do kategorie 3. emisní třídy. Ty však bude možné používat i od září 2022, na ně se zákaz vztahovat nebude.
Jak poznat, do jaké emisní třídy váš kotel spadá
Jistě se nabízí otázka, podle čeho poznat emisní třídu, do které daný kotel spadá. Pokud jste pořídili kotel na tuhá paliva až v roce 2018, je jasné, že jde o ekologický typ. Kotle vyrábění po roce 2000 pak ve většině případů spadají do kategorie třetí emisní třídy.
Číslo emisní třídy najdete na výrobním štítku kotle nebo v technické dokumentaci. Nemůžete-li údaj najít na štítku, je velká pravděpodobnost, že půjde o nevyhovující a neekologický typ.
Za použití starého kotle vám hrozí vysoké pokuty
Používat starý kotel první nebo druhé emisní třídy se po září roku 2022 rozhodně nevyplatí. Dá se předpokládat poměrně velká četnost kontrol. Pokud kontrolní orgán odhalí porušení zákazu, může udělit pokutu ve výši 50 tisíc Kč. Výměna neekologického kotle za moderní navíc přinese nejen snížení emisí, ale i spotřebu paliva. Investice do kvalitní otopné soustavy a kotle se vyplatí a vrátí se vám během několika let. Vytápění tuhými palivy je zrovna v tuto chvíli velmi výhodné, a to i vzhledem k nízké ceně palivového dřeva, o které jsme psali v samostatném článku.
Nezapomínejte na povinné revize kotlů
Řada uživatelů kotlů na tuhá paliva si neuvědomuje, že za nedodržení předpisů mohou dostat pokutu už teď. Zákon totiž ukládá povinnost provádět jednou za dva roky kontrolu technického stavu a provozu zdroje na tuhá paliva. Na vyžádání musí potvrzení o provedené kontrole předložit obecnímu úřadu. Pokud takový doklad ve stanoveném termínu nepředloží, hrozí mu pokuta ve výši 20 tisíc Kč.
Na výměnu kotlů jste mohli čerpat státní dotace
Výměna kotle za nový je poměrně nákladná a pro mnohé domácnosti představuje výrazné finanční zatížení. I proto vznikly už před lety tzv. kotlíkové dotace zaštítěné Státním fondem životního prostředí ČR. Dotační program probíhal ve třech vlnách, poslední vlna ještě trvá a v některých krajích lze o dotaci stále zažádat.
I když je většina alokovaných finančních prostředků již vyčerpána, může dojít k rozšíření podpory a vyhrazení další částky. Kotlíkové dotace vyplácí jednotlivé kraje, o podmínkách, způsobech čerpání a počtu volných prostředků se proto informujte na jejich internetových stránkách. S velkou pravděpodobností bude v nějaké podobě podpora domácností na výměnu starých kotlů pokračovat i po roce 2020, kdy skončí třetí vlna dotací. Podle průzkumu je totiž v republice ještě několik desítek tisíc domácností, které stále používají neekologický kotel 1. a 2. emisní třídy a výměnu ještě neprovedly.
O požadavku na výměnu neekologického kotle na tuhá paliva za modernější typ se mluví už několik let. Pokud jste výměnu až do teď neřešili, je nejvyšší čas se do ní pustit, nebo se alespoň začít zajímat o možnosti čerpání kotlíkových dotací nebo jiných dotačních programů. Nenechte si ujít další články související s vytápěním tuhými palivy:
Diskuse k článku