Výměna starého kotle za nový: Pořiďte plynový kondenzační kotel a ušetříte
Používáte k vytápění zemní plyn a čeká vás pořízení nového kotle, nebo teprve přemýšlíte, jakým druhem paliva budete dům vytápět? Pokud se rozhodnete pro plynový kotel, čeká vás rozhodování mezi běžnými teplovodními kotly a kotly kondenzačními. Počáteční náklady na pořízení jsou v případě kondenzačních kotlů vyšší, investice se vám ale brzy vrátí. Vzhledem ke své účinnosti se zejména u novostaveb upřednostňují právě kotle kondenzační, a to až v 90 %.
Na jakém principu kondenzační kotle fungují
Plynové kondenzační kotle jsou z hlediska provozních nákladů vždy úspornější než konvenční teplovodní kotle. Je to dáno zejména způsobem ohřevu teplovodního média. U běžných kotlů dochází k ohřevu trubek, ve kterých se nachází voda či jiné teplovodní médium. Při spalování zemního plynu vznikají spaliny, které odchází do komína.
A zde se princip kondenzačních kotlů odlišuje. Vzniklé spaliny jsou totiž do značné míry tvořené horkou párou, kterou je možné zkondenzovat zpět na vodu. Vytápěcí voda tak projde výměníkem hned dvakrát, uvolněné kondenzační teplo se opět zavádí do vytápěcího systému. Spaliny, které se odvádí do komína, jsou chladnější než u běžných plynových kotlů. Podle některých výrobců je možné zužitkovat až 98 % tepla vyprodukovaného spalováním zemního plynu.
Účinnost kondenzačních kotlů > 100 %. Jak je to možné?
Výrobci kondenzačních plynových kotlů uvádí, že účinnost jejich výrobků přesahuje hranici 100 %. Jak je to možné? Pro výpočet účinnosti se totiž vychází z výhřevnosti zemního plynu, jehož hodnota odpovídá 100 %. K tomu se ale připočítá i kondenzační teplo, které může odpovídat 10–11 %.
I po odečtení ztrát vzniklých odvodem spalin a vysálání do okolí bude účinnost přesahovat sto procent. Největší účinnosti se u kondenzačních plynových tepů dosahuje při ohřevu na 50/30 °C (teplota na výstupu/teplota na vstupu). Například všechny kondenzační plynové kotle ENBRA dosahují maximální účinnosti 105 % a více v závislosti na konkrétním modelu.
Závěsný kondenzační kotel ENBRA.
Kondenzační kotle pro novostavby i rekonstrukce
Plynové kotle se využívají především při řešení systému vytápění u novostaveb, lze je ale instalovat i na stávající otopný systém. V takovém případě musíte ale počítat s dalšími náklady souvisejícími s úpravou komínového systému. Na druhé straně plynové kondenzační kotle spolehlivě pracují se všemi standardními regulacemi, snadno se montují a nezaberou příliš místa. Vyrábí se jak v závěsném, tak stacionárním provedení.
Aby byla účinnost kondenzačního kotle co nejvyšší, otopná soustava by měla být správně nadimenzovaná. Starý otopný systém s velkými ztrátami neumožní dosáhnout tak vysoké účinnosti, úspora kondenzačního kotle se ale projeví i tak. I když jsou počáteční pořizovací náklady vyšší přibližně o 20 % než v případě konvenčních kotlů, díky až 25% úspoře nákladů by se vám investice měla vrátit do pěti let.
Kondenzační plynové kotle jsou úsporné a ekologické.
Zažádejte o kotlíkové dotace
Pokud se rozhodnete pro výměnu starých kotlů na pevná paliva za moderní plynové kondenzační kotle, máte možnost využít tzv. kotlíkových dotací, a to až do výše 127 500 Kč na provedení rekonstrukcí. Více informací o dotačním programu se dozvíte na Státního fondu životního prostředí České republiky, důležité informace vám poskytnou i samotní dodavatelé kondenzačních kotlů. Zmiňovaný výrobce kotlů ENBRA má s uplatněním dotací bohaté zkušenosti a vyrábí kotle, které jsou pro zapojení do dotačního programu ideální.
Moderní plynové kondenzační kotle jsou úsporné, protože využívají kondenzační teplo, které by jinak uniklo do komína. Obraťte se na odborníka, který vám pomůže s výběrem ideálního kotle a zapojí jej do otopného systému tak, aby se dosáhlo maximální účinnosti.
Diskuse k článku