Ocílka srovná ostří vašeho nože. Správný výběr a technika broušení je zásadní
Těžko budete hledat profesionálního kuchaře, který by vedle svých nožů neměl i ocílku pro srovnání ostří. V domácnostech se ocílky zase až tak často nepoužívají, což je velká škoda. Kuchyňské nože totiž naostří během chvilky a připraví je pro kvalitní řez masa, ovoce, zeleniny a dalších potravin. Vyberte si kvalitní ocílku a vydrží vám desítky let. Jaké jsou druhy ocílek a jak s nimi pracovat?
Ocílka srovná ostří, neslouží k broušení tupých nožů
Spousta lidí si myslí, že ocílka slouží k broušení tupých nožů. Ve skutečnosti tomu tak není. Aby byl nůž ostrý, musí se brousit na brousku nebo zanést do profesionální brusírny nožů, kde je nabrousí pomocí moderních technologií. Ocílka slouží k tzv. obtažení nože, díky čemuž se na ostří srovnají mikroskopické nerovnosti a nůž bude dokonale ostrý a připravený pro kvalitní řez.
Po každém použití nože, zejména při krájení masa nebo kontaktu s tvrdým povrchem (např. kostí) dojde k vytvoření těchto nerovností. Pomocí ocílky je snadno srovnáte a rozdíl v kvalitě řezu skutečně pocítíte.
Typy ocílek podle tvaru a hrubosti
Na trhu je k sehnání velké množství ocílek z různých materiálů a liší se také svým tvarem, délkou a hrubostí. Doporučujeme pořizovat spíše delší ocílky, které umožní dlouhý tah nože a současně zmírní riziko poranění nožem.
Podle tvaru lze ocílky rozdělit na kulaté a oválné. Kulaté ocílky jsou naprostou klasikou, používaly se odnepaměti a proto je mají v oblibě především starší zkušení kuchaři. Oválné typy ocílek jsou ale stále oblíbenější, jelikož se ostří nože dotýká větší plochou a je tak srovnané rychleji. K sehnání jsou i čtyřhranné ocílky, které kombinují dva typy povrchů, obvykle standardní s jemným nebo lešticí s jemným. Často se prodávají ocílky ocelové, existují ale i dražší typy – keramické, diamantové nebo safírové. Ty mají velký úběr materiálu, ale ale obsahují směs se safírovým prachem, které kromě srovnání ostří také dokonale vyleští.
Pokud kupujete svou první ocílku, zajímá vás především její tvrdost a hrubost. Materiál ocílky musí být vždy tvrdší než materiál nože, jinak se nenabrousí. Čím dražší nůž budete používat, tím kvalitnější ocílku budete potřebovat. Nejlepší je kupovat ocílku ze stejné modelové řady nože, budete tak mít jistotu, že bude opravdu tvrdší než nůž. Pořiďte si ocílku střední hrubosti s tzv. Středním tahem, dobře vám poslouží. Odborníci si vybírají i jiné druhy hrubosti, ta odpovídá míře odebíraného materiálu. Někdy je potřeba odebrat více, jindy méně, s tím si ale starosti dělat nemusíte.
Jak používat ocílku
Pořídit si kvalitní ocílku je jedna věc, druhá věc ale je se s ní naučit správně pracovat. Pokud budete ocílku používat špatně, nůž nenaostříte, naopak jej budete tupit, odebírat zbytečné množství materiálu a nerovnoměrně zbrušovat. Jak se má tedy ocílka správně používat? Uchopte ji za rukojeť do levé ruky a v druhé ruce držte nůž. Na horní část ocílky nasaďte nůž u kořene (co nejblíže rukojeti) a mírným tlakem veďte nůž proti ostří až ke konci ocílky tak, abyste skončili u špičky nože. Totéž proveďte na druhé straně ostří. Nůž obtáhněte přibližně 10 až 20x a máte hotovo. Hlavně dbejte na to, abyste na ocílku zbytečně netlačili, vůbec to není potřeba. Stačí plynulé jemné „pohlazení“. Jakmile srovnáte ostří, uvidíte, že se vám bude krájet mnohem lépe.
Diskuse k článku