Jak vybrat kvalitní kuchyňský nůž
Každý profesionální šéfkuchař nám pravděpodobně potvrdí, že právě kvalitně zpracované a dokonale ostré kuchyňské nože jsou při práci v kuchyni tím nejdůležitějším. Na kvalitu nožů, které používáme každý den, bychom se však měli zaměřit i v domácí kuchyni. Proč se trápit s tupými nekvalitními noži, které se špatně drží, potravinu jen stěží přeřežou a po nějaké době začnou rezivět? Pokud do kvalitního kuchyňského nože investujete pár stovek navíc, vydrží vám i desítky let. Pojďme se zaměřit, jak takový kuchyňský nůž na doma vybírat.
Čepel kuchyňského nože a jeho parametry
Nejdůležitější součástí každého kuchyňského nože je samozřejmě jeho čepel. Právě ta je slabou stránkou velmi levných nožů. V nejnižších cenových kategoriích se čepele vyrábí z ocelového plechu, které jsou pružné a po nějaké době dokonce začnou rezivět. Kvalitní nože se vyrábí z kalené oceli, kovají se za tepla, kalí se a propouští.
Mají velmi jemnou strukturu oceli a přebroušení jsou ostré a jen tak se neztupí. Jsou pevné a nepruží, což je jedná ze základních vlastností kvalitních kuchyňských nožů. Nejkvalitnější nože vyráběné na zakázku se pak vyrábí z uhlíkové oceli. Vyhýbat byste se měli nožům, které mají velmi lesklou čepel v chromové barvě. To naznačuje, že byl nůž dodatečně opatřen povrchovou úpravou pokovení, protože sám o sobě není příliš kvalitní. A na jaké parametry se u čepele zaměřit?
- Délka – závisí na typu nože. Univerzální nože do kuchyně by měly mít čepel dlouhou 14 až 19 cm.
- Ostří – ostří nože musí být souměrné a po celé délce čepele. Nůž musí být dokonale ostrý do špičky až k samotné rukojeti. Existují i nože, které v okolí rukojeti ostří již nemají, s nimi se vám však může pracovat hůře.
- Klín – každá čepel má klín. To znamená, že se postupně zužuje až do špičky ostří. Levné plechové nože jsou v podstatě po celé délce stejně tlusté, jen ostří mají zabroušené. Takovým se raději vyhýbejte.
Kvalitní nůž musí dobře padnout do ruky
Při výběru nových kuchyňských nožů se často zapomíná na důležitou součást – rukojeť neboli střenku. Nůž musí do ruky dobře padnout, musí se dobře držet, nesmí z ruky vyklouznout. Střenky nožů mohou být z plastu, dřeva i kovu, často jsou vyrobené oceli a pevně napojené na čepel. U takových nožů nehrozí riziko poškození rukojeti. Na pozoru buďte zejména u nožů s plastovou střenkou, ve které může být čepel připevněna jen kouskem materiálu, a tak může po nějaké době odpadnout. Dobrou volbou jsou ocelové nože s tvarovanou dřevěnou rukojetí, ta však musí být pevně přikotvena nýty, aby se po nějaké době neuvolnila.
Správné ukládání nožů se často podceňuje
Pokud už investujete do kvalitního a precizně zpracovaného kuchyňského nože, dejte si záležet i na jeho skladování. Volné uložení nožů do zásuvky zkracuje životnost nože, navíc přináší zvýšeného riziko pořezání. Nejlepší je používat speciální stojany na nože vyrobené z pevného dřeva nebo bambusu.
n
Existují i další typy stojanů, oblíbenou volbou jsou i magnetické lišty, na které ocelový nůž přitiskne a pevně drží. Dejte si však pozor na to, aby se váš nůž nezmagnetizoval. Klasika v podobě dřevěného stojanu je zkrátka sázkou na jistotu. V kuchyni si však s jedním nožem nevystačíte. Pojďme si v pokračování článku blíže představit základní rozdělení nožů a způsob jejich využití.
ROZDĚLENÍ KUCHYŇSKÝCH NOŽŮ PODLE POUŽITÍ
Přečtěte si další články o kuchyňských nožích:
Diskuse k článku