Kdy sklízet a jak uskladnit vlašské ořechy
Pokud chceme získat kvalitní úrodu ořechů, počkáme na to, až začnou ořechy samy padat. Ty vlašské ořechy dozrávají od září do října. Nyní je tedy nejvhodnější doba pro sběr a jejich uskladnění. Přinášíme proto pár tipů a rad, jak vlašské ořechy sklízet, uskladnit i jeden netradiční recept.
Vlašské ořechy – důležité je neuspěchat sběr
Se sběrem vlašských ořechů se nevyplatí spěchat. Lepší je počkat, až vlašské ořechy spadnou samy na zem, než je složitě a namáhavě setřesávat z větví, které můžeme lehce poškodit. Navíc předčasně sesbírané vlašské ořechy nemají tu správnou chuť a mohou lehce ve skořápce zplesnivět. Vlašské ořechy tedy sbíráme až tehdy, kdy spadnou na zem a jejich zelený obal samovolně pukne. Vlašské ořechy by pod stromem neměly ležet déle než 2 dny. Hrozí totiž, že začnou zahnívat.
Vlašské ořechy a jejich uskladnění – sušíme alespoň měsíc
Vlašské ořechy se nejlépe uskladňují, když je usušíme, a to přirozenou cestou. Nejprve zbavíme sesbírané vlašské ořechy zelené skořápky. Ovšem pozor na intenzivní zeleno hnědou barvu, která nám zanechá na delší dobu špinavé prsty. Proto si na sbírání a loupání vlašských ořechů vezměme rukavice.
Vlašské ořechy s tvrdými skořápkami rozprostřeme ideálně na velké síto tak, aby tvořily jednotlivou vrstvu (nepokládejte je na sebe). Takto rozprostřené ořechy dáme sušit ven na sluníčko nebo na plech pod radiátor. Při uskladnění vlašských ořechů dbejte na to, aby zvlhly a nezačaly plesnivět. Proto je nesušte ve vlhké místnosti nebo je při sušení nestěhujte z venku do uzavřené místnosti a naopak. Vlašské ořechy sušíme asi měsíc, poté je naskládáme do beden vyskládaných papírem nebo síťových tašek. Ideální teplota pro sušení a uskladnění vlašských ořechů je okolo 25 až 30 °C.
Vlašské ořechy a jejich využití
Již ve starověku byly vlašské ořechy oblíbené, a to především jako symbol plodnosti a erotiky. Obsahují také mnoho vitamínů a minerálních látek prospěšných pro naše zdraví – vitamín B1, B6 a E, kyselinu listovou, zinek, hořčík i měď. Pokud si vlašské ořechy vyloupeme, můžeme je naložit do medu nebo je zmrazíme. Zmrazené vlašské ořechy nám vydrží až 1 rok.
Dobře nasušené a uskladněné vlašské ořechy se v žádné kuchyni neztratí. Hodit se nám budou především v období Vánoc při pečení cukroví. Skvěle se budou vyjímat například v domácím jablečném štrůdlu, müsli nebo jako dekorace ke slaným pomazánkám. My ale přinášíme netradiční recept s vlašskými ořechy, a to ořechové masové hranolky.
Vlašské ořechy – netradiční recept alias ořechové masové hranolky
Ingredience
- 500 g kuřecího masa
- 150 g rozdrcených vlašských ořechů
- 100 g strouhanky
- špetka soli
- 2 stroužky česneku
- 1 vejce
Vlašské ořechy recept – postup
Maso nakrájíme na hranolky a osolíme. Do misky smícháme strouhanku, vlašské ořechy a rozdrcený česnek a vše řádně promícháme. Masové hranolky namočíme v rozšlehaném vajíčku a obalíme v ořechovo- česnekové strouhance. Masové hranolky si poté dáme na pečicí papír a pečeme do zlatova při teplotě 200 °C. Jako přílohu podáváme brambory nebo zeleninu.
Diskuse k článku