Kalisie vonná neboli zlatý vlas: zázračná rostlinka, která léčí téměř všechny nemoci
Nenápadná rostlinka s téměř zázračnou mocí. To je kalisie vonná neboli zlatý vlas pocházející ze střední a jižní Ameriky. Rostlina má opravdu široké spektrum léčivosti, že ji můžeme využít skoro na všechny nemoci. Ne nadarmo se jí proto díky až magické léčivé síle říká zlatý vlas. Pojďme si ukázat, jak ji pěstovat a co vše z ní můžeme doma připravit.
Kalisie vonná a její léčivé účinky
Kalisie vonná se nachází v subtropických a tropických oblastech střední a jižní Ameriky. Proto rostlina miluje vláhu a teplo. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina, tudíž ji můžete v klidu pěstovat doma. Málokterá rostlina se může pyšnit takovou léčivou mocí jako kalisie vonná. Ukažme si, jaké veškeré léčivé účinky zlatý vlas má a jaké nemoci může léčit či zmírňovat.
- zlepšuje prostatu, zpomaluje stárnutí
- používá se při léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
- vhodná pro léčení angíny, chřipky, alergie, bolesti v krku
- pomáhá léčit problémy trávicího systému- průjmy, zácpy, hemeroidy, Chronova nemoc, žaludek, pálení žáhy a slinivky, žlučníkové problémy
- uleví od bolesti hlavy, migrény, zánětu mandlí i dásní, bolesti zubů
- používá se na spáleniny, detoxikuje organismus, stimuluje imunitu
- užívá se i jako lék při cukrovce
- brání bujení rakovinných buněk
Co kalisie vonná obsahuje
Kalisie vonná by se měla užívat opatrně a vždy je lepší se poradit s lékařem. Díky vysoké koncentrovanosti účinných látek v rostlině je nezbytné dodržovat správné dávkování. Lepší je používat při léčení jakýchkoliv problémů oddenky a listy ze starších rostlin. Mladší rostliny nemají totiž tolik biologicky aktivních látek. A co vše v sobě léčivá rostlina ukrývá?
- vitamín C
- vitamíny řady B
- selen
- bor
- železo
- chrom
- měď
- alkaloidy
- polysacharidy
- favonoidy
- gamalinelové kyseliny
Jak zlatý vlas pěstovat
Zlatý vlas potřebuje dostatek vláhy, tepla a světla. Nikoliv ale přím sluneční světlo. Hrozí spálení listů. Prospívá jí tedy polostín. Jak jsme se již zmínili, je to pokojová rostlina, kterou si může doma sám každý vypěstovat a čerpat tak její léčivé účinky po celý rok. Když pomine nebezpečí mrazíků, můžeme ji dát i ven na místo, kde teplota neklesá pod 10 stupňů. Jestli chceme zlatý vlas pěstovat i mimo byt, ideální je skleník. Hnojit byste měli rostlinu jednou týdně, nejlépe hnojivem Symbivit, které napodobuje tropické prostředí kalisie. Substrát by měl být neustále vlhký.
Jak se zlatý vlas používá?
Zlatý vlas můžeme použít na léčení či zmírnění mnoha zdravotních potíží. Užívat ji můžeme jako mast, olej a výluh. Pojďme si ukázat, jak jednoduše udělat z rostliny ten pravý lék. Právě pro váš problém.
Olej z kalisie vonné
Vezmeme oddenky a rozmixujeme je. Poté je zalijeme řepkovým, slunečnicovým anebo olivovým olejem. Poměr by měl být vždy 1 díl oddenku a 2 díly oleje. Asi 9 hodin necháme vše zahřát při teplotě 40 stupňů. Takto připravený olej z kalisie vonné dáme do ledničky, kde by nám měl vydržet až 1 rok.
Mast na kožní problémy
Kalisii rozmixujeme vmícháme do čisté vazelíny v poměru 2 díly kalisie a3 díly vazelíny. Směs vložíme v zavařovací sklenici do hrnce s vodou a vaříme asi 1 hodinu na mírném plamenu. Poté necháme 12 hodin odležet a necháme mírně přejít varem. Přecedíme vazelínu přes cedník. Mast můžeme skladovat až 2 roky v suchu.
Výluh
Výluh můžeme využít třeba na žaludeční potíže, při cukrovce a mnoha dalších nemocech. Do půl litru vařící vody vložíme 2 listy zlatého vlasu, povaříme 5 minut a necháme vychladnout. Šálek teplého čaje pijeme maximálně 3krát denně po dobu až 10 dnů. Poté si dáme dvoutýdenní pauzu a podle potřeby můžeme výluh nasadit znovu.
Žvýkačka
Abyste si posílili zdraví anebo předcházeli preventivně různým nemocem, můžete si kousky listu nebo oddenku v ústech rozžvýkat. Nejlépe žvýkejte jednou denně pár minut a vyžvýkanou rostlinu poté vyplivněte.
Skvělé léčivé účinky má také třeba:
Diskuse k článku