8 zajímavých faktů o levanduli, které vás překvapí
Kdo by neznal levanduli, královnu mezi aromatickými rostlinami, která se pro svou nezaměnitelnou vůni stala symbolem francouzské Provence. Mnozí si levanduli s oblibou pěstují na svých zahradách nebo v květináčích, jiní si kupují aromatické oleje, vonné sáčky nebo bonbony s levandulovou příchutí. Kromě toho, že rostlina krásně vypadá a voní, má i léčivé účinky. Také vás levandule uchvátila? Pak si přečtěte 8 zajímavých faktů, které jste o této rostlině pravděpodobně nevěděli.
1) Za jméno „levandule“ poděkujme Římanům
Levandule je mezi národy využívaná po tisíce let. Zřejmě pochází z oblastí Indie, Středního východu a kolem Středomoří. Staří Řekové využívali levanduli v léčitelství, a to především při zažívacích potížích, kožních onemocněních nebo bolestech hlavy. Za pojmenování „levandule“ však vděčíme až Římanům, kteří rostlinu pojmenovali latinsky – lavare, v překladu „umývat se“. Odkazovali tak na účel využití této aromatické rostliny. Římané totiž využívali pro provonění uvolňujících koupelí nebo k mytí vlasů.
2) Rostlina se řadí do stejné čeledě jako bazalka
Existuje přibližně 40 druhů levandule, v našem prostředí se nejčastěji pěstuje levandule úzkolistá. Jde o rod rostlin patřící do čeledě hluchavkovité. Možná vás překvapí, že do ní spadá také bazalka, máta, šalvěj nebo mateřídouška. Levandule má s těmito bylinami mnoho společných rysů, včetně pestrého využití v oblasti potravinářství.
3) Levandule nemusí být jen fialová
V souvislosti s levandulí si téměř každý vybaví okouzlující levandulové stezky v Provence, které na sebe poutají pozornost svou typickou fialovou barvou. I když jsou fialové nebo modré levandule nejtypičtější, existují i v jiných barevných varietách. Narazit můžete například na žluté nebo růžové levandule, které také krásně voní a vypadají kouzelně.
Čtěte také: Jak si vyrobit domácí levandulový olej
4) Patří mezi medonosné rostliny
Levandule patří mezi medonosné rostliny. Proto se v blízkosti levandulových farem často umísťují včelíny, kam včely přilétají s kvalitním nektarem. Květový med z levandulí má jemnou nezaměnitelnou chuť a příjemné aroma. Poohlížíte se kvalitním medu, který vás nadchne kvalitou i chutí, poohlédněte se právě po tom levandulovém.
5) Levandule má místo i v domácí lékárně
O léčivých účincích levandule věděli už před tisíci lety. Byla by proto velká škoda zcela zapomenout na léčivé prostředky, které nám poskytuje sama příroda. Dáváte-li přednosti přírodní medicíně, pořiďte si levandulové oleje či jiné přípravky s obsahem výtažků z rostliny. Levandule má antiseptické, antibakteriální, analgetické a antidepresivní účinky. Používá se při silných bolestech hlavy, kousnutí nebo bodnutí hmyzem, popáleninách, akné, nespavosti nebo bolesti kloubů a svalů.
Čtěte také: Konzervace bylinek – sušení, mražení a nakládání
6) Symbol ochrany proti moru
Pro naše předky byla levandule obzvláště cennou a váženou rostlinou. Důkazem toho víra v její ochrannou moc. Během 13. století, kdy v Evropě řádil mor a další nebezpečné choroby, lidé nosili na zápěstí vlastnoručně vyráběné náramky z levandule. Věřili, že je ochrání před nákazou.
7) Levandule odpuzuje hmyz a škůdce
Olej z levandule zmírňuje projevy při bodnutí nebo kousnutí hmyzem, současně jej však odpuzuje. Zatímco nám výrazné aroma voní, hmyz ho nemůže vystát. Trápí vás v letním období výskyt komárů, kteří vám nedají spát? Položte poblíž své postele několik vonných sáčků s levandulí a uvidíte, že budete mít klidné spaní. Levandule odhání i mšice, svilušky a další škůdce, proto ji pěstitelé často vysazují v okolí rostlin náchylných na napadení.
Boj proti komárům: elektrické odpuzovače a další způsoby
8) V kuchyni poslouží jako koření
Levandule se ve velké míře používá i v gastronomii a potravinářském průmyslu. Přidává se do sladkostí, využívá se k výrobě sirupů a džemů, najdeme ji třeba i v sušenkách. Po usušení poslouží také jako koření, které dá šmrnc mnoha pokrmům. Francouzi využívají sušenou levanduli především k dochucování ryb a jehněčí. Vonné lístky levandule využijete při pečení dezertů, přípravě zmrzliny nebo sladkých omáček či džemů.
Patříte mezi milovníky levandule? Věříme, že vás náš článek s 8 zajímavými fakty potěšil. Nenechte si ujít další články zaměřené na téma levandule a dalších vonných a léčivých rostlin:
- Levandule – jak ji sbírat, sušit a zpracovávat
- Jak pěstovat levanduli na zahradě i v květináči
- Jednoduchý recept na levandulový sirup a limonádu
- Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky nebo trvalky?
- Styl Provence: Vytvořte si doma romantickou atmosféru
- Návod na pěstování a rozmnožování rýmovníku
- Léčivé účinky prvosenky jarní (petrklíče)
Diskuse k článku