[JAK UŠETŘIT] – 6. díl – Úklid a drogerie
Zkusili jste si někdy spočítat měsíční náklady na prací prostředky, mýdla, čističe, utěrky a další drogerii? Možná vás překvapí, že dojdete k částce řádu stovek až tisíců korun. Právě na drogistickém zboží přitom můžete uspořit nemalé částky. Máme pro vás zajímavé tipy, jak na to.
Dejte přednost přírodním produktům
Řada mycích a čisticích prostředků, které pořizujeme za nemalé částky v obchodech, se dá spolehlivě nahradit přírodní alternativou, jejíž cena se pohybuje v řádu korun. Vyzkoušejte místo prostředku na odstraňování vodního kamene použít obyčejný lihový ocet, místo drahé leštěnky použijte domácí čistič na bázi lihu, k čištění odpadů použijte jedlou sodu nebo citronovou šťávu. O možnostech využití domácích prostředků pro mytí a čištění jsme psali na Chytrém bydlení už mnohokrát, spoustu tipů a nápadů tak najdete i v předchozích článcích:
Zápach z pračky: Jak vyčistit pračku a mít prádlo opět voňavé
Jak správně vyčistit pračku? Nezapomeňte na sifon a používejte ocet i sodu
Účinný čistič oken: síle páry se nic nevyrovná
Ocet, citron a jedlá soda – účinky, které využijete v domácnosti
Ano přírodní prostředky nejsou vždy tak silné a účinné jako ty komerčně prodávané. Kromě nižší ceny jsou však podstatně lepší volbou pro lidský organismus. Nedráždí sliznice, nezpůsobují alergické reakce, neleptají pokožku.
S četností úklidu to zbytečně nepřehánějte
Nedovedete si představit den bez mopu v ruce? Zkuste svůj návyk změnit. Pravidelný úklid je samozřejmě důležitý, nic se ale nemá přehánět. Čím častěji budete mýt podlahy, okna, nábytek a další prostory, tím více čisticích prostředků spotřebujete. A taky za to zaplatíte. Poslední výzkumy navíc poukazují, že nadměrné čištění domácnosti může mít negativní dopady na zdraví.
Vědci zkoumali prostory každodenně mytých místností a zjistili, že uvolněné látky z prostředků na podlahy zůstávají v prostoru dlouhou dobu a s četností úklidu jejich množství vzrůstá. Jeden z výzkumů například zjistil, že množství škodlivých látek u každodenně umývané podlahy s využitím parfemovaného čističe je takřka stejné jako u rušné cesty, kde denně projedou stovky aut.
Pořiďte domácí spotřebiče s nízkou spotřebou
Úklid domácností nám usnadňují i nejrůznější elektrifikovaní pomocníci – vysavače, parní mopy a čističe, elektrické stěrky na okna a mnohé další. Provoz (resp. dobíjení) těchto spotřebičů ale stojí peníze, které zaplatíte za stále zdražující se elektřinu. Zvažte proto výměnu starých neekologických spotřebičů za moderní úsporné. Největším žroutem energie jsou rozhodně velké vysavače, které jsou pro provoz v domácnosti často zbytečně naddimenzované. Místo silného 1500 W vysavače začněte používat úspornější ruční alternativy nebo robotické pomocníky, kteří na pravidelný úklid vystačí. Po výkonnějším stroji sáhněte jen jednou za čas, například při jarním úklidu.
Myčku zapínejte, až bude zcela naplněná
Na jeden mycí cyklus myčky nádobí potřebujete jednu mycí tabletu. Ta stojí několik korun. Pokud během dne zapínáte myčku několikrát a vždy poloprázdnou, zbytečně přeplácíte nejen za vodu a elektřinu, ale také tablety, případně sůl a leštidlo. Proto se naučte myčku vždy kompletně zaplnit a omezit počet mycích cyklů. Běžná domácnost s dětmi zvládnete jednodenní provoz myčky nádobí, bezdětné páry pak zvládnou myčku používat třeba jen jednou za 2 až 3 dny.
Přečtěte si další díly seriálu JAK UŠETŘIT:
Diskuse k článku