Jak správně vyčistit pračku? Nezapomeňte na sifon a používejte ocet i sodu
Moderní automatické pračky jsou vybaveny řadou programů. Mnozí z nás používají jen pár základních a dávají přednost šetrnému praní na 40 °C. Díky nízké teplotě nehrozí poškození jemných textilních materiálů, bohužel se pak prací prášky a aviváže nedokážou dokonale rozpustit. Proto se pračky zanáší rychleji než dříve, kdy byli lidé zvyklí prát na vyšší teploty. Vyčistit pračku ale není nijak složité. Ve většině případů si vystačíte s octem a jedlou sodou. Nezapomínejte ani na čištění pračkových filtrů a sifonů, kde se nečistoty hojně usazují.
Pračkový filtr čistěte každý čtvrtrok
Při praní prádla a oblečení se odplavuje spousta nečistot. Kromě drobných prachových částic jsou to i chomáče textilu, zbytky pracích prášků a další nečistoty, které zachycuje pračkový filtr. Ten je umístěn ve spodní části automatické pračky a zpravidla je ukrytý za plastovou krytkou. Pračkový filtr je třeba čistit pravidelně, a to ideálně čtyřikrát do roka.
Samotné čištění je otázkou několika minut. Stačí jen filtr z pračky vytáhnout, omýt pod tekoucí vodou a zase vrátit zpátky. Pozor – po vytažení pračkového filtru odteče trocha vody, a tak si pod něj připravte mělkou nádobu, která ji zachytí. Pravidelné mytí filtračního dílu prodlužuje životnost pračky a eliminuje vznik nepříjemného zápachu, které by se mohl šířit do vnitřního prostoru pračky.
Prádlo perte i na vyšší teploty
Jak jsme uvedli v samotném úvodu, k zanášení a znečišťování pračky dochází i z důvodu praní na nízké teploty. Kromě toho, že se při praní na 40 °C nerozpustí prací prášky, gely či aviváže, nedochází ke sterilizaci vnitřního prostředí. V prostorách bubnu pračky a dalších částí, kterými proudí voda, dochází ke vzniku a množení bakterií.
Pro jejich likvidaci je potřeba vyšší teplota. Proto je důležité alespoň dvakrát do měsíce, raději však každý týden, prát prádlo i na 60 nebo 90 °C. Ručníkům nebo utěrkám to bezpochyby prospěje. Pokud nemáte žádné prádlo či oblečení, které byste mohli na vyšší teploty prát, spusťte krátký program praní s vyšší teplotou třeba i naprázdno. Buben se dezinfikuje a zbaví případných nánosů a usazenin.
Pračku spolehlivě vyčistíte pomocí octa i jedlé sody
Jedlá soda má přirozenou schopnost rozkládat plísně a usazené nečistoty, ocet je navíc účinným pomocníkem proti vodnímu kameni. Tyto dva prostředky, které máme v domácnosti takřka všichni, zajistí dokonalé vyčištění pračky během chvilky. Stačí jen v misce smíchat dva hrnky octa s půl hrnkem jedlé sody a vzniklou směs nalít do nádržky na aviváž a prací prášek. Do bubnu pračky pak nalijte další hrnek octa a přidejte sodu.
Chcete-li zlepšit změkčovací účinek sody, místo jedlé používejte prací. Ta je přímo určená pro použití v pračkách a je účinnější než jedlá. Pro dokonalé vyčištění pusťte program s nejdelším praním při nejvyšší teplotě. Jakmile pračka dopere, je potřeba ji manuálně dočistit. Zaměřte se především na těsnění, nádobku na prášek a aviváž i prostor za ní. Tyto části se silně zanáší, i když to na první pohled není vidět.
Nezapomínejte na pračkový sifon!
Ne každý si uvědomuje, že špína a nečistoty se usazují nejen ve vnitřním prostoru pračky, ale také v pračkovém sifonu napojeném na odpadní trubku. Jak pračkový sifon správně čistit a na co si dát pozor? S tímto dotazem jsme se obrátili na břeclavskou společnost Alcaplast, která se zaměřuje na výrobu sanitární techniky včetně sifonů pro pračky, umyvadla, dřezy, pisoáry, bidety i vany.
Podle výrobce může znečištěný sifon způsobovat řadu problémů. Především zamezuje vtékání vody do pračky a zhoršuje proces ždímání, protože voda nestíhá odtékat a vrací se zpátky do pračky. V mnoha případech může znečištěný sifon i za vytékání vody na zem.
A jak pračkový sifon správně čistit? V první řadě je potřeba pračku odpojit od elektřiny a vypnout přívod vody. Protože bude z pračky nebo potrubí vytékat zbytková voda, je potřeba pod ústí sifonu umístit dostatečně velkou nádobu. Poté můžete odtokovou hadici opatrně sundat a pustit se do čištění sifonu.
Společnost Alcaplast upozorňuje, že existují různé konstrukce pračkových sifonů. Doporučuje používat pračkový sifon se zápachovým uzávěrem, který obsahuje pružinový systém s kuličkou zabraňující šíření nežádoucích pachů z odpadu. Sifon rozeberte na jednotlivé části a opláchněte je pod proudem teplé vody. Odstraňte všechny viditelné nečistoty – zbytky textilních vláken nebo chomáče špíny. Jednotlivé díly mohou být i umaštěné, proto je doporučujeme zbavit mastnoty pomocí technického lihu nebo čisticího prostředku.
Vyměňte starý sifon za nový, který se bude dobře udržovat
Pokud máte na stěně zabudovaný starý pračkový sifon, vyměňte jej za nový. Vyhnete se problémům s nadměrným usazováním nečistot a současně zvýšíte funkčnost zpětné klapky pro zabránění šíření zápachu. Na trhu narazíte na různé typy pračkových sifonů. Zmiňovaný výrobce Alcaplast dodává na trh sifony v bílém i pochromovaném provedení z ABS materiálu. Dostupné jsou jak ve venkovním, tak podomítkovém provedení. Všechny typy disponují dostupným servisním otvorem pro snadné čištění a jsou vybavené zápachovým uzávěrem. Umožňují napojení hadice o průměru 19 i 23 mm, a tak jsou vhodné pro všechny typy praček.
Pračkové sifony od Alcaplastu ve venkovním a podomítkovém provedení
Používejte ocet a sodu, čistěte pračkový filtr a udržujte sifon v dobrém stavu. Stačí minimální úsilí k tomu, aby vaše pračka vypadala a prala jako nová. Pokud vás stále trápí zápach z pračky, přečtěte si nás starší článek, ve kterém jsme se na tuto problematiku zaměřili podrobněji.
Diskuse k článku