[JAK UŠETŘIT] – 4. díl – Náklady na dopravu
Výdaje na dopravu zabírají značnou část rodinného rozpočtu, který je v mnoha domácnostech řádně napnutý. V našim pravidelném seriálu se proto zaměříme podrobněji na to, jakými způsoby tyto náklady snížit a kde všude najít cesty k úsporám.
Udělejte si přehled o výdajích na dopravu
V první řadě doporučujeme alespoň jeden měsíc poctivě sledovat a zapisovat, kolik peněz za dopravu utratíte a jaké cesty podnikáte. Sledujte cesty všech členů domácnosti a rozdělte je do několika kategorií (práce a školy, nákupy, rodina, zábava). Zaznamenávejte si také časy vašich odjezdů a způsob, jakým se přepravujete. Na konci měsíc výsledky vyhodnoťte a možná už na první pohled uvidíte, kde je prostor pro úsporu.
Porovnávejte ceny čerpacích stanic
Pokud ve větší míře cestujete autem a vydáte spoustu peněz za pohonné hmoty, začněte sledovat ceny u jednotlivých benzinových pump. Dnes existují i mobilní aplikace, které mapují ceny napříč republikou a dokážou vám vybrat vhodnou pumpu tak, abyste ji měli po cestě. Při rozdíl ceny v řádu desetihaléřů se nevyplatí vyrazit několik kilometrů mimo vaši trasu – co ušetříte, to stejně projedete. Pokud je rozdíl v ceně v řádu několika korun, už se krátký výlet na vzdálenější pumpu vyplatí (při tankování plné nádrže). I tak je ale dobré trasy plánovat s předstihem a návštěvu nejlevnější benzinky namyslet tak, aby byla po cestě.
Jak na čištění interiéru auta v domácích podmínkách?
Povinná výbava auta: co vše do ní patří
Do zimy je ještě daleko. Zimní pneumatiky ale vybírejte s předstihem
Patříte mezi dravé řidiče? Zkuste jezdit úsporněji
Spotřeba paliva závisí nejen na „žravosti“ vašeho vozidla, ale také stylu jízdy. Pokud preferujete jízdní styl brzda-plyn, nebojíte se prudkého zrychlení a zvuk motoru při vysokých otáčkách vás těší, bude vaše spotřeba zřejmě vyšší. Stačí přitom jen lehce zvolnit a při řízení myslet na spotřebu. Mnoho moderních automobilů navíc disponuje jízdním režimem ECO, ve kterém si upraví parametry jízdy s důrazem na snížení spotřeby.
Změňte typ dopravního prostředku
Pokud vyrážíte do práce osobním automobilem sami, cesty se vám prodraží. V takovém případě zvažte výměnu dopravního prostředku za úspornější. Nejlevnější je samozřejmě cestování na kole, případně koloběžce či jiném prostředku, ve kterém jste hnací silou vy. Na palivu však významným způsobem ušetříte i v případě, přesedláte-li z osobního automobilu do malého městského skútru. Zatímco spotřeba auta může být 6 a více litrů, skútr na 100 km spolyká jen 2,5-3,5 litru. Náklady na palivo vám tak klesnou přibližně o polovinu.
Jezděte ve více lidech
Spotřeba dopravního prostředku je téměř stejná, ať už v autě jedete sami, nebo zaplníte všechna sedadla. Jízda do práce v jedné osobě je tak skoro pětkrát dražší než jízda se spolupracovníky. Zkuste se s nimi domluvit a do zaměstnání dojíždějte společně. Náklady na pohonné hmoty si můžete rozdělit, nebo se budete pravidelně střídat.
To samé platí při plánování cest všech rodinných příslušníků. Rodiče jezdí do práce, děti obvykle do školy. Snažte se harmonogram upravit tak, aby se v rámci jedné cesty mohly děti přepravit ke školám, jeden z rodičů do svého zaměstnání a druhý pak dojel do své práce. Víme, že takové plánování často možné není. Máte-li ale tu výhodu, že zrovna ve vašem případě jdou všechny cesty sladit do jedné, využijte jí.
Využívejte hromadnou dopravu
Cestování hromadnou dopravou je ekologické a zpravidla i cenově výhodné (zejména při cestách autem v jedné osobě). Máte-li tu možnost, využívejte autobusy, vlaky a další hromadné prostředky. Dobu strávenou ve vozu můžete efektivně využít, ať už přípravou do práce, poslouchání podcastů, nebo třeba čtením knih. Zjistěte si také cenové podmínky. Zejména v městské hromadné dopravě vychází výhodněji měsíční či roční karty, některá města navíc nabízí i přenosné či rodinné tarify.
Přečtěte si další díly seriálu JAK UŠETŘIT:
Diskuse k článku