Povinná výbava auta: co vše do ní patří
Povinná výbava osobního automobilu je stanovena podle vyhlášky 341/2014 Sb. Všichni majitelé vozu o ní vědí, ale ruku na srdce, jste informovaní o tom, co všechno do povinné výbavy patří a na co nezapomenout? Pokud s sebou nebudete vozit vše potřebné, můžete dostat pokutu. I když policisté ne vždy kontrolují, je-li povinná výbava vozidla kompletní, když tak učiní, mnozí řidiči jsou na rozpacích. Pojďme se podrobně zaměřit na to, co vše je její součástí.
Povinná výbava osobního automobilu – když není kompletní, hrozí vám pokuta
Podle platné vyhlášky je každý řidič povinen mít automobil vybaven celou řadou pomůcek a nářadí. Pokud se při silniční kontrole zjistí, že vám některý z povinných předmětů chybí, hrozí vám pokuta. Ta je v současné době stanovena na hranici 2 000 Kč. Při kontrole musíte vědět, kde se povinná výbava ve vašem vozidle nachází, a při žádosti policistů musíte být schopni jim vše ukázat.
Pokud čas od času řídíte cizí automobil, měli byste se vždy informovat, kde je tato výbava uložena. Ušetříte si tím spoustu starostí a stresu při náhodné kontrole. Povinnou výbavu musíte mít ve vozidle i při absolvování STK. Absence povinné výbavy může být důvodem k zamítnutí STK a způsobí další zbytečné výdaje a starosti.
Stručný přehled povinné výbavy auta
Než se podrobněji zaměříme na jednotlivé prvky povinné výbavy, pojďme si říci, co do ní vlastně patří. Je třeba zdůraznit, že obsah povinné výbavy je pro všechny osobní automobily stejný, nezáleží tak na roku výroby, typu nebo značce. Ve vozidle musíte mít jako účastníci silničního provozu k dispozici:
- náhradní pojistky,
- náhradní žárovky,
- rezervu nebo sadu na lepení pneu,
- ruční zvedák (hever),
- lékárničku,
- reflexní vestu,
- výstražný trojúhelník,
- klíč na matice kol.
Pokud nemáte rezervu, musíte mít alespoň sadu na lepení kol.
Náhradní pojistky
Podle platné vyhlášky musíte mít v automobilu sadu pojistek. Pojistky by měly pochopitelně pasovat ke konkrétnímu typu vozidla, navíc byste měli mít od každého druhu pojistky jednu. Pokud víte, že jste už v minulosti museli nějakou z náhradních pojistek použít, sadu doplňte. Měli byste také kontrolovat jejich stav a mít k dispozici jen funkční pojistky.
Náhradní žárovky
Povinná výbava auta zahrnuje také náhradní žárovky. I v tomto případě byste měli mít k dispozici od každého typu žárovky i jednu náhradní. Rozhodně tak nebude stačit, budete-li mít někde v kufru jednu žárovku od blinkru. Pokud by vám během noční jízdy praskla žárovka ze světlometu, jen těžko byste si tou od blinkru posvítili. Problém se světlem ale může nastat u diodového nebo xenonového osvětlení. Může totiž dojít k poškození zdroje, a i když budou samotné žárovky v pořádku, svítit nebudou. Aktuální vyhláška na tento nešvar nemyslí, podle zákona ale nesmíte jezdit s prasklou žárovkou. Pokud by tedy došlo k poškození zdroje, jediným legálním řešením je přivolání asistenční služby. Náhradní žárovky kupujte ideálně jako sety, běžně se prodávají v plastových krabičkách a obsahují všechny potřebné typy pro konkrétní model vozu.
Rezerva nebo sada lepení kol
Od roku 2009 s sebou nemusíte vozit náhradní kolo. Povinná výbava osobního automobilu s rezervou už nutně nepočítá, v autě ale musí být přítomná alternativa v podobě opravné sady na lepení kol. Především u nových automobilů se od převážení rezervy ustupuje. Náhradní kolo totiž zabírá spoustu prostoru v kufru, a navíc díky své hmotnosti i zvyšuje spotřebu.
Na trhu jsou dnes běžně dostupné nejrůznější opravné sady, které si poradí s menšími a středně velkými defekty. Odborníci ale upozorňují, že ne vždy dokáže opravná sada problém vyřešit. Z hlediska platné vyhlášky je převážení pouhé opravné sady na pneu legitimní, pokud ale cestujete často na delší vzdálenosti a nechcete se spoléhat na asistenční službu, náhradní rezervu s sebou raději vozte.
Lékárnička – co musí obsahovat
Povinná výbava vozidla samozřejmě zahrnuje také autolékárničku. V průběhu let se vyhláška měnila a upravovala i povinný obsah autolékárničky. Může se tak stát, že v autě stále převážíte starou lékárničku, která odpovídá staré vyhlášce, a něco v ní chybí nebo přebývá (což ale není na škodu). Lékárnička a v ní obsažený zdravotnický materiál má také svou trvanlivost. Lékárničku proto musíte pravidelně kontrolovat a je-li to nutné, jednotlivý materiál vyměnit. Nejlepším řešením je pořízení celé sady, která se pohybuje už od několika stokorun. Nemusíte tak procházet kompletní obsah a starou jednoduše vyměníte za novou. Podle současné vyhlášky musí autolékárnička obsahovat:
- Zahnuté nůžky se zaoblenými hroty
- Chirurgické rukavice
- Plastovou roušku
- Isotermickou fólii
- Pryžové škrticí obinadlo
- Náplast s polštářkem
- Hladkou náplast v cívce
- Trojcípý šátek z netkané textilie
- Obvaz s 1 polštářkem
- Obvaz se 2 polštářky
Máte motorku? Pak si přečtěte také náš článek o povinné výbavě motocykl.
Diskuse k článku