Jak opravit pracovní desku v kuchyni
Stačí jediný neopatrný pohyb s nožem či náraz paličkou a můžete mít na desce trvalou stopu. Nicméně, některé typy poškození zvládnete opravit i svépomocí. Záleží na rozsahu škody i materiálu, z jakého je kuchyňská deska vyrobená.
Na materiálu desky záleží
Laminovaná deska: Lamino patří mezi nejhůře opravitelné materiály. Drobné škrábance a odřeniny ale jde zamaskovat pomocí opravných laků a vosků, které jsou určené speciálně pro tento účel použití.
Umělý kámen: Desky z umělého kamene mají tu výhodu, že lokální poškození lze často snadno opravit. Existují speciální postupy a materiály, které vrátí vaší desce původní lesk.
V hlavní roli kuchyňské nože: početný arzenál pro každou kuchyň
Indukce, sklokeramická deska nebo plynový sporák? Otáčejte se v kuchyni kolem správné varné desky
Přírodní kámen: Pokud máte desku z přírodního kamene, nejpravděpodobněji jste v bezpečí před vážnějšími poškozeními. Přírodní kámen je odolný a minimálně náchylný k poškrábání či prasknutí.
Jak opravit laminovanou pracovní desku
Pro menší vady použijte opravné laky a vosky, které jsou rychlé a snadno použitelné. Avšak nezapomínejte, že jsou vhodné pouze na menší defekty. Pokud je vaše deska poškozená do hloubky, voskem ji nezachráníte.
Důležité je vybrat vhodný odstín vosku, který pomocí pájky nanesete na poškozené místo. Hladítkem pak plochu vyrovnáte. Odstíny můžete i různě kombinovat a tónovat, a tak se přiblížíte původnímu vzhledu dřevodekoru včetně barevných přechodů. Po aplikaci vosku nechejte místo pořádně vytvrdnout a takto opravené místo nepřetěžujte.
Chraňte desku a poškození se vyhnete
Poškození pracovní desky v kuchyni může přijít rychle a neočekávaně. Ostré nože, horké hrnce, nebo dokonce těžké kuchyňské náčiní – všechny tyto činnosti a předměty představují potenciální riziko. Platí to zejména u běžných lamino desek. Ty z umělého kamene snesou o poznání víc, ty z kamene přírodního přežijí takřka cokoliv.
Jak tedy desku chránit? Začněte tím, že budete používat měkké podložky nebo prkénka pod hrnce a pánve, abyste zabránili přímému kontaktu s horkými povrchy. Ostré nože používejte na dostatečně velkých prkénkách, nikoliv přímo na desce. Pravidelně čistěte desku a zbavte ji skvrn od barviv nebo koření ihned po použití. A nakonec si dejte pozor na chemické prostředky – silné čisticí prostředky mohou způsobit poškození povrchu. Používejte jemné a přírodní čisticí prostředky nebo klidně jen vodu s mýdlem, abyste udrželi vaši desku v perfektním stavu po řadu let.
Někdy je bohužel nutné vyměnit celou desku
V případě, že poškození není drobné a zasahuje větší plochu, je namístě uvažovat o výměně celé desky. Zejména u starších kuchyní stojí za zvážení i kompletní renovace, resp. pořízení nové kuchyňské linky. Výměna desky je možná, ale pracnost vždy závisí na konkrétním typu a tvarové složitosti kuchyně.
Někdy může být oprava jednoduchá a rychlá, ale v jiných případech může být zkrátka rozumnější promyslet celkovou renovaci. Téma kuchyní vás zajímá? Přečtěte si i související články:
Diskuse k článku