Indukce, sklokeramická deska nebo plynový sporák? Otáčejte se v kuchyni kolem správné varné desky
Návštěvě oddělení kuchyňských spotřebičů se při zařizování bydlení určitě nevyhnete. Srdcem kuchyně je sporák, který je také zpravidla nejvyužívanějším pomocníkem. Vyberte si ten správný, který bude sloužit dlouho a vyhoví všem moderním trendům. Takové najdete mezi plynovými, elektrickými i kombinovanými sporáky. Záleží totiž na varné desce. Která je ta pravá?
Nabídka varných desek na trhu není neomezená
• Celoplynový sporák
Jedním z kritérií výběru varné desky je cena nového spotřebiče. Na sporáky s plynovou varnou deskou narazíte v té nejnižší cenové kategorii. Jsou však vyhledávané hlavně kvůli rychlé regulovatelnosti plamene. Hořáky plynové varné desky se vypínají okamžitě a neprodukují tak teplo zbytečně. Teplotu ale nelze nastavit přesně a nemají tolik funkcí jako trouby na elektřinu. Třeba oblíbená funkce grilování chybí, navíc pečení v plynové troubě vyžaduje praxi.
• Elektrický sporák litinové ploténky nebo sklokeramická varná deska
Elektrický sporák a jeho litinové plotny, to je většinou sázka na jistotu. Trvá dlouho než se rozpálí, a proto postupně docházelo k vylepšování a inovacím, až do podoby sporáků se sklokeramickými deskami. Tyto sporáky umí být i docela chytré - často zvládnou změřit teplotu připravovaného pokrmu a podle toho regulovat ohřev.
• Kombinovaný sporák
Výhody plynových a elektrických sporáků v jednom spotřebiči. Zatímco varná plocha funguje díky plynu, pokrmy v troubě získávají křupavou kůrčičku za podpory elektřiny. Plynová varná deska je většinou zastoupena čtyřmi hořáky o různých velikostech a pod ní nabízí své multifunkční dovednosti elektrická trouba.
Elektrické trouby a jejich druhy
Lákavou funkcí je horký vzduch, jež má na svědomí ty nejkřupavější kůrčičky. Trouby nabízí tři možnosti stejně jako sporáky. V horkovzdušné troubě je možné připravovat několik pokrmů najednou, kompaktní trouby s mikrovlnným ohřevem šetří místo a nejmodernější parní trouby získaly na oblibě s popularitou zdravého životního stylu. Jejich levnější alternativou jsou horkovzdušné trouby s parním boxem.
Při vaření spotřebujete spoustu elektřiny. Podívejte se, jak ušetřit díky změně dodavatele. |
Klasická sklokeramická vs. indukční varná deska
Jak se bude na novém sporáku vařit, záleží na varné desce. Indukce nebo sklokeramika vypadají na první pohled podobně – liší se hlavně způsobem ohřevu. Sklokeramická varná deska se nejvíc podobá elektrické plotýnce. Ohřívá se a produkuje sálavé teplo, kterým se rychle, bezpečně a s nízkými náklady připraví všechny dobroty.
Sklokeramická indukční varná deska se sama o sobě vůbec nenahřeje. Teplo se totiž přenáší rovnou do nádobí. Děje se to rychle a regulace teploty je tak velmi přesná. Vařit se ale musí ve speciálním nádobí, jehož dno je magneticky vodivé. Cívky pod skleněným povrchem vytvářejí střídavé elektromagnetické pole, které zahřívá pouze nádobu.
Indukční varná deska působí elegantně a moderní kuchyně se bez ní neobejdou. Plotny plnové varné desky jsou založeny na hořácích s otevřeným ohněm. Ačkoliv je to na první pohled zastaralá technologie, její výhody se jen těžce překonávají. Okamžitá účinnost regulace plamene je jen jednou z výhod.
Plynová varná deska
Plynová varná deska se vyrábí z různých materiálů - smalt, nerez, sklokeramika nebo sklo. Různé barvy podle stylu kuchyně - od klasické bílé, přes matné či lesklé ocelové zbarvení, mléčné nebo čisté sklo, nejrůznější pastelové barvy, až po elegantní hnědou, či technicistní černou. Plynové varné desky patří k levnějším sporákům, ale nízká cena není pravidlem.
Cena plynové desky se může pohybovat klidně i kolem dvaceti tisíc korun. Zde už se ale bavíme o designových varných deskách, stylizovaných do podoby starodávných či naopak moderních rustikálních interiérů.
Údržba varné desky
Když se vaří, stranou jde úklid a všechna opatrnost s kapkami omáček, šťáv nebo prskajícího oleje je zbytečná. Následné čištění varné desky prověří trpělivosi, sílu prstů a sílu čistících přípravků. Zatímco u plynových sporáků můžete na houbičku přitlačit, u indukčních a sklokeramických varných desek je potřeba vybavit se speciálními přípravky, protože s houbičkou a jarem nevystačíte. V obchodech ale vybírejte jen přípravky určené přesně pro váš povrch.
- Sklokeramická varná deska: tyto čističe odstraňují jinak těžce odstranitelnou mastnotu a vodní kámen. Intenzivní čističe si poradí i se zašlou špínou. Nejsložitěji se odstraňuje rozpuštěný plast (sáčky, folie...). Zasáhnout se musí ještě za tepla!
- Zaschlé nečistoty, které neodstraní hadr nebo houbička, se dají odstranit speciální jemnou škrabkou. - Speciální celokovové škrabky na sklokeramické a indučkní varné desky jsou při čištění nedocenitelným pomocníkem. Hlavně díky ostří ze speciálního materiálů (např. skla) odstraňuje pouze nečistoty bez poškození povrchu.
- Přípravky pro čištění sklokeramických desek nejen odstraňují nečistoty, ale vytváří také ochranný film.
- Hořáky plynového sporáku lze omývat v mýdlové vodě a osušené vracet zpět na místo.
- Loužičky mastmoty je podle babských rad vhodné posypat solí.
- Mřížka z trouby se nejlépe očistí v lázni z octa, saponátu a v horké vodě.
Diskuse k článku
Kalina
Renda