Ekologické vytápění – jaké jsou nejšetrnější možnosti
Při realizaci nového topného systému byste se měli zaměřit na maximální úsporu za energie, ale také na šetrnost k životnímu prostřední. Velká míra znečištění ovzduší je stále palčivějším problémem společnosti, proto se hledají nové způsoby, jak dosáhnout čistějšího vzduchu. S tím souvisí i řada zákonem stanovených regulací, které omezují používání neúsporných a neekologických zdrojů tepla. Proto se stále častěji setkáte s vytápěním pomocí tepelných čerpadel, která zatěžují životní prostředí jen minimálně. To ale neznamená, že plynovým kotlům nebo kotlům na tuhá paliva odzvonilo. I v této oblasti narazíte na moderní zařízení, která splňují všechny přísné normy a jsou ekologická.
Tepelná čerpadla nejsou jedinou možností ekologického vytápění
Stále častěji se v oblasti ekologického vytápění mluví o tepelných čerpadlech, která získávají energii ze vzduchu, eventuálně ze země. I přes poměrně vysokou počáteční investici přináší výraznou úsporu za energie v řádech desítek procent. Tepelná čerpadla přináší majitelům rodinných domů řadu výhod, od snadné montáže po bezproblémovou regulaci. Rozhodně však nejsou jedinou možností ekologického vytápění. V některých případech mohou být jiné zdroje energie dokonce i vhodnější, navíc je jejich pořizovací cena řádově nižší.
Plynové kondenzační kotle snižují produkci emisí
Klasické neúsporné plynové kotle se postupně nahrazují kondenzačními, u kterých je efektivita ohřevu mnohem vyšší. Na neúsporné plynové kotle na trhu dnes už nenarazíte, protože nesplňují přísné legislativní normy, které platí od roku 2015. Pokud si tak pořídíte nový plynový kotel, bude se jednat právě o kondenzační, který je zkonstruován s ohledem na maximální využití veškeré energie a ekologický provoz. Také proto platí i na pořízení moderních kondenzačních kotlů různé dotační programy, ať už Zelená úsporám či Kotlíkové dotace.
Díky tomu, že plynové kondenzační kotle pracují mnohem efektivněji a jsou úsporné, produkují také méně emisí, a jsou tak ekologickým typem vytápění. Aktuální výsledky měření emisí dokazují, že masivní výměny starých kotlů za nové kondenzační vedou k prokazatelnému snižování produkce škodlivých emisí. Lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Navíc očekáváme i další legislativní zpřísňování, které zabrání dalšímu znečišťování ovzduší.
Jak funguje kondenzační kotel
Proč jsou plynové kondenzační kotle úspornější a ekologičtější než ty klasické? Pracují totiž i s vodní párou, která je obsažená ve spalinách, a zní získávají další značnou část energie. U normálních kotlů by se teplo obsažené ve spalinách nijak nevyužilo, protože by se vypustilo přes komín ven. Díky tomu může kondenzační kotel pracovat účinností až 98 %. Tepelné ztráty jsou minimální, topení je tak ekologické.
Na trhu narazíte na různé druhy kotlů, které se liší typem konstrukce, možnostmi regulace a dalšími parametry. Mezi přední české dodavatele plynových kondenzačních kotlů patří společnost Enbra, která nabízí kotle ve stacionárním i závěsném provedení. Tyto kotle jsou vyrobeny z prvotřídních komponentů, za kterými si společnost stojí, a proto na kotle poskytuje prodlouženou 5letou záruku.
I kotle na tuhá paliva mohou být ekologické
Pokud dáváte přednost topení na tuhá paliva před plynem nebo jinými zdroji energie, i v takovém případě můžete být ekologičtí. Na trhu totiž narazíte na kotle na tuhá paliva, které splňují přísné emisní normy včetně norem Ecodesign. Díky tomu můžete na jejich pořízení využít i Kotlíkové dotace. Za ekologická paliva se z hlediska množství produkovaných emisí považuje především biomasa. Chcete-li být šetrní k životnímu prostředí, vytápějte peletami nebo jiným přírodními palivy. Ačkoliv se hnědé uhlí neřadí mezi ekologická tuhá paliva, stále patří mezi cenově nejdostupnější, a tedy i nejvyhledávanější. Ideálním řešením je střídání obou druhů paliv. Musíte si pak pořídit takový kotel, který je pro spalování palet i hnědého uhlí zkonstruovaný. Patří sem například oblíbený kotel Enbra TP-Eko Mini 25, který je automatický a disponuje otočným retortovým hořákem. I na něj můžete využít Kotlíkové dotace.
Z hlediska množství produkovaných emisí ve výsledku až tak nezáleží na tom, jestli se rozhodnete pro tepelné čerpadlo, kotel na tuhá paliva nebo kondenzační plynový kotel. Zásadní je vybrat takové zařízení, které dokáže se zdrojem energie pracovat co nejefektivněji, a tak zajistí nízké náklady na vytápění a s tím i minimální znečištění ovzduší.
Diskuse k článku