Ekologické mytí automobilů? I to je možné.
Heslem „myslet ekologicky – žít ekologicky,“ se řídí řada domácností. Nejen proto, že se to v současnosti „nosí,“ ale i proto, že díky takovému přístupu můžete i výrazně ušetřit. Doma a na zahradě jste se naučili používat k přírodě šetrné přípravky, zařízení i vybavení, ale je tu jedna věc, na níž se obvykle zapomíná. Tím je automobil. Že si ve spojitosti s ním nelze počínat ekologicky? Kdeže – zkuste jej mýt a čistit s ohledem na přírodu! Ekologické mytí automobilů nemusí být tak složité.
Benzín, oleje, kamínky asfaltu, zbytky posypových solí a spousta dalších nečistit, to vše vidí ekolog jen při letmém pohledu na auto, bez nějž by se však drtivá většina populace neobešla. Alespoň částečně lze matce přírodě odlehčit šetrným a ekologickým mytím automobilu.
Běžné mytí – hrozí i pokuta
Napadlo vás někdy, jakou máte spotřebu vody a mycích (případně pak i ochranných nebo leštících) přípravků? Kdo má dvorek, pravděpodobně takovou záležitost nikdy neřešil. Sídlištní obyvatelé však dobře ví, že i s rychlým opláchnutím vozu může být problém. Pamatuje na to dokonce zákon o přestupcích:
,,Přestupku se dopustí ten, kdo znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství.“ ( č. 200/1990 Sb., o přestupcích, nalezneme zde v ustanovení § 47 odst. 1 písm. d.)
Znečišťování veřejného prostranství, vypuštění odpadní vody do veřejné kanalizace – obojí může mít za následek pokutu. Jak je to s mytím automobilů však stanovují častěji vyhlášky obcí. Jistotou je pak cesta k benzínové pumpě a použití myčky.
Ekologické mytí automobilů
Existuje ale i varianta ekologického mytí automobilů bez použití litrů vody a saponátů. V současnosti je tak už možné použít i variantu ekologických přípravků na odstranění nečistot. Obsahují látky, jenž účinně „zapouzdří“ nečistoty a ty se pak snadno odstraní hadrem. Součástí jsou rovnou i přírodní vosky, kaolin či výtažek z palem.
Při prvotním kontaktu nečistot s přípravkem dochází k reakci, díky níž už druhé setření znamená čistou karoserii. Žádný tlak, zbytečné tření, ani nekonečná námaha – povrchu rozhodně nehrozí poškrábání, ani jiné poškození vlivem agresivních složek. Na zašlou špínu se pak používá silnější přípravek, i ten je však maximálně šetrný. A bez litrů vody.
Nakolik je však přípravek, pro jehož převoz jsou potřeba letadla, vlaky či náklaďáky, ekologický, to už je na uvážení. I přesto ale plusem zůstává alespoň ta částečná čistota použití bez nepořádku a chemických stop na zemi.
Diskuse k článku