Arónie neboli černý jeřáb. Zapomenutá odrůda keře s léčivými účinky
Arónie nebo jinak také černý jeřáb je poměrně nenáročný keř, který v sobě ukrývá mnoho léčivých látek. Malé, téměř černé bobulky, dokáží například posílit vaši imunitu, přispívá ke zpevnění cévní stěny, využívat jej můžete i při otocích nebo hemeroidech. Nejen díky svým léčivým účinkům, ale také pro svoji nenáročnost na pěstování, patří arónie mezi keře, které by neměly na vaší zahradě chybět.
Arónie a léčivé účinky
Plody arónie jsou doslova vitamínovou bombou, která vás překvapí svými léčivými účinky. Černý jeřáb je proslulý díky vysokému obsahu vitamínu A, B, C, antioxidantů, minerálů jako je železo nebo rutin. Arónie neboli černý jeřáb má následující léčivé účinky:
- Reguluje krevní tlak
- Ovlivňuje příznivě srdce a cévní systém
- Zvyšuje pružnost pokožky
- Zlepšuje paměť
- Zmírňuje migrény
- Chrání střeva
- Posiluje imunitní systém
- Snižuje riziko arteriosklerózy
Nejen, že bychom měli černý jeřáb jakožto často opomíjenou odrůdu keře více zařadit do našeho jídelníčku, ale také se rozhodně vyplatí si jej doma pěstovat. Arónie není keř náročný na pěstování a údržbu a alespoň budete mít čerstvé plody vždy po ruce.
Černý jeřáb – říjen a listopad jako ideální čas na výsadbu
Černý jeřáb je nejideálnější vysadit na zahradě právě nyní, tedy v měsících říjen a listopad. Můžete jej pěstovat jako strom nebo okrasný keř. Arónie má ráda slunce, proto byste měli keřík zasadit na místo s dostatečným přísunem slunečních paprsků. Především na podzim hrají listy arónie nádhernými barvami. Nejlépe se černému jeřábu daří ve vlhčí půdě, ale dokonce snáší i sucho.
Pokud budete arónii pěstovat pro užitek a ne jen jako okrasný keř, je lepší sázet v řadách ve vzdálenosti alespoň 1 metru. Vyhloubíme zhruba 20 až 30 cm hluboké jamky a do nich arónii zasadíme. Když se o černý jeřáb budete hezky starat, doroste až do výšky 2 metrů. Velkou výhodou arónie a pěstování je to, že keř ani strom netrpí žádnými chorobami. Plodí pravidelně a úrodu je potřeba co nejdříve sklidit. Zralé bobulky nehnijí a nenapadají ji ani červy nebo mšice.
Z jeřabin se dá připravit mnoho chutných a především zdravých pokrmů. Černý jeřáb můžete využít na džem, sirup, likér nebo si plody usušit a později využít například při pečení do dezertů a moučníků. Pojďme si ukázat, jak na nevařený sirup z arónie.
Recepty- sirup z arónie
Do velké zavařovačky, alespoň čtyřlitrové, nasypeme 2 litry umytývh bobulek z černého jeřábu. Následně přodáme asi 80g kyseliny citronové a vše smícháme s vodou. Takto si arónii připravíme a necháme ve sklenici asi dva dny. Plody jeřabiny černé potom rozmačkáme vydličkou a přes plátno necháme vykapat šťávu. Takto získanou tekutiny si odměříme a na 1 litr přidáme 1 kg cukru a necháme jej úplně rozpustit. Vznikne nám zcela jednoduchým způsobem sirup, který nalejeme do skleněných nádob. Bez kvašení vám vydrží sirup z černého jeřábu v lednici nebo spíži klidně i několik měsíců.
Diskuse k článku