Ucpaný odpad v koupelně: co je příčinou a jak na čištění
Problémy s ucpaným odpadem řeší alespoň jednou každý. Neznamená to, že je někdo nepořádník a doma má špínu, ucpaný odpad bývá jednoduše součástí životního cyklu odpadních trubek. I když budete důsledně dbát na to, aby se do něj nedostaly žádné pevné části, ucpat se může i tak – usazeninami (prach, písek..), mastnotou a v koupelně navíc také vousy a vlasy.
Postupně slábnoucí odtok vody je třeba řešit různě v jeho odlišných fázích. V počátcích možná postačí důkladně propláchnout vodou a využít sílu domácích pomocníků, jako je sůl a jedlá soda, postupně je však třeba přejít k chemii, až nakonec bude muset zasáhnout síla kleští při odšroubování sifonu.
Jak vyčistit odpad v koupelně
První věc, po které většina kutilů sáhne, je gumový zvon. Při jeho použití je potřeba ucpat přepad a silnými pohyby se snažit nečistoty, nepořádek nebo pevné překážky nasát do zvonu. Pokud se to podaří, je třeba trubky propláchnout proudem horké vody, polovinou hrnku soli, sáčkem jedlé sody , které se nechají chvíli působit, a poté se trubky znovu propláchnou horkou vodou.
Jestliže problém stále přetrvává, bude nejspíše o něco závažnějšího rázu. Proto na řadu přichází odšroubování sifonu. Pod něj se postaví kbelík, jenž bude zachytávat odtékající vodu a vše se rozebere a vyčistí. S pomocí instalatérského pera pročistíte i velký kus samotných trubek od všech nečistot.
Jako třetí možnost se dají použít chemické přípravky z drogerie. Vždy se musí podtupovat podle návodu, ale pozor u starých odpadů, které by taková síla mohla definitivně zničit.
Pokud ani nejradikálnější varianta nezabrala, pak už zbývá jen zavolat nejpovolanějšího, tedy někoho, kdo holduje instalatérskému řemeslu.
Jak na zapáchající odpad v koupelně
Častým problémem koupelen je také zapáchající, i když odtékající, odpad. Přes sifon by sice žádné pachy z kanalizace neměly pronikat, i tak se ale může stát, že se nepříjemný odér do koupelny protlačí.
Příčinou mohou být rozkládající se nečistoty (v koupelně hlavně vlasy) nebo vysychající odpadní kanálek (ztrácí se z něj voda, která brání prostupování zápachu).
Odpad je proto třeba důkladně čistit a čas od času prolít vodou.
I v tomto případě se zaměřte na prevenci, která navíc nestojí téměř nic. Do rizikových odpadů nainstalujte sítka (plastová nebo kovová, jenž nestojí víc než pár desetikorun), jenž zachytí mechanické nečistoty a většinou i vlasy, které dělávají největší neplechu. Jedná se právě o vynálezy z kategorie jednoduchých, jenž ušetří starosti, čas, i případné náročnější řemeslné úkony. Pro umyvadla v kuchyních existují i mobilní, která se použijí jen v případě potřeby, což se dá využít i v koupelnách.
Diskuse k článku