Topíte dřevem? Letos ušetříte! Kvůli kůrovci je levnější o desítky procent
Kůrovec napáchal v českých lesích velké škody a lesníkům přidělal nejednu vrásku na čele. Aspoň trochu se však mohou zaradovat ti, kteří vytápí tuhými palivy. Protože se v poslední době vytěžilo nadměrné množství dřeva, cena palivové dříví rapidně klesla. Není tak divu, že je letos o nákup dřeva na otop enormní zájem. Pojďme se zaměřit na to, kolik na nákupu tuhých paliv můžete letos ušetřit a proč se začít připravovat na otopnou sezónu už teď.
Množství vytěženého dřeva výrazně vzrostlo
O kůrovci (lýkožroutu smrkovém) jsme svého času slýchali snad každý den. Kvůli velkým suchům se kůrovec přemnožil a zpustošil české lesy. V největší míře to odnesly smrky, hned potom borovice a jasany. Potvrzují to i statistiky těženého dřeva, které se s nástupem kůrovce muselo těžit víc než kdy dříve:
- 2017 – vytěženo cca 10 tisíc kubíků kůrovcového dřeva
- 2018 – vytěženo cca 70 tisíc kubíků kůrovcového dřeva
- 2019 – vytěženo cca 200 tisíc kubíků kůrovcového dřeva
Kůrovcová kalamita zahýbala s trhem už vloni
Protože se vytěžilo nadměrné množství dřeva, které je při znehodnocení kůrovce vhodné ve většině případů jen na otop, odrazilo se to i v ceně. Zatímco co cena m3 palivového dřeva z jehličnanů v roce 2015 přesahovala 800 Kč, vloni spadla na cca 580 Kč. Protože se však dřeva na otop těží stále více, propad se nezastavil. V některých krajích tak dnes pořídíte palivové dřevo za cenu kolem 350 Kč/m3.
Pro domácnosti, ve kterých se topí výhradně dřevem, se náklady na vytápění sníží o desítky procent. Vzhledem k výraznému poklesu cenu je proto nyní zájem o palivové dřevo značný. Mnohé domácnosti nakupují dřevo s předstihem a mají-li prostor k uskladnění, zásobují se na několik topných sezón dopředu.
Dřevo je levnější, ale vzrostla spotřeba
Je třeba podotknout, že i přes výrazný pokles ceny dřeva za kubík zamíchala kartami i koronavirová krize, kvůli které členové domácností trávili doma více času než kdy jindy. Už v první polovině roku tak většina domácností protopila podstatně více dřeva. Podle meteorologů je v tomto roce počasí chladnější, a tak se topná sezóna protáhla.
Je dost možné, že i letošní zima bude chladnější než ta předchozí a ve vzduchu visí i riziko druhé koronavirové vlny. Proto se připravte na to, že i v nadcházející topné sezóně protopíte více dřeva než minule. Přizpůsobte tomu i množství dřeva, které se chystáte pořídit, a udělejte si zásobu s dostatečným předstihem. Odborníci sice nepředpokládají rychlý nárust ceny dřeva na původní hodnoty, ale nemá cenu příliš vyčkávat, jak se bude trh dále vyvíjet. Jak jsme zmínili, o dřevo je značný zájem, a tak si jej objednejte nebo zamluvte raději už na konci léta.
Zájem o vytápění tuhými palivy roste pomalu
I přes velmi nízkou cenu palivového dřeva nemůžeme mluvit i enormně vzrůstajícím zájmu o topení tuhými palivy. Staré neekologické kotle se mění za nové a mnozí přechází z tuhých paliv na jiný zdroj energie. Pro mnohé je pak topení dřívím je doplňkové (například v případě krbu). Mnozí hledají pohodlnější způsob vytápění, který nebude vyžadovat žádné úsilí.
Pokud dřevem topíte, nízká cena vás rozhodně potěší. Počítejte však s větší spotřebou dřeva způsobeného chladnějším obdobím i nečekanou krizí. Nenechte si ujít další články zaměřené na vytápění tuhými palivy:
Diskuse k článku