Topení infračervenými panely je úsporné a účinné
Často slýcháváme, že topení na elektřinu je drahé. Neplatí to ale vždy. Výrobci topných systémů se neustále předbíhají a na trh uvádí nové druhy topení, které jsou cenově dostupné, snadno se instalují a jejichž provoz není příliš nákladný. Patří sem stále vyhledávanější infračervené panely, které se hodí do bytů i domů. Jejich montáž nevyžaduje velké stavební úpravy, takže se jedná o ideální řešení pro ty, kteří chtějí vytápět levně bez výraznějších zásahů. Pojďme se zaměřit na to, jak infračervené panely fungují a jaké výhody přináší.
Na jakém principu infrapanely fungují
Abychom pochopili hlavní výhody a úspornost infračervených panelů, musíme si nejprve popsat způsob jejich činnosti. Tento typ vytápění využívá sálavého principu, kdy pomocí vyzařování infračervených vln dochází k ohřívání nábytku, stěn a osob v místnosti. Na rozdíl od klasických přímotopů tak infrapanely neohřívají okolní vzduch. Proto se eliminují tepelné ztráty, vytvořené teplo se využívá efektivně. Současně nedochází k cirkulaci vzduchu a k tepelným rozdílům, které jsou při topení elektrickými přímotopy typické.
Tepelná pohoda i při nižší teplotě v místnosti
Pomocí infračervených panelů docílíte tepelné pohody i v případě, kdy teploměr ukazuje teplotu v místnosti pod 20 °C. Díky tomu, že sálavé topení předává energii přímo na osoby a okolní předměty, dostaví se pocit tepla velmi brzy. Při použití infračerveného sálavého topení se navíc eliminují tepelné rozdíly v místnosti.
U klasických elektrických přímotopů se ohřívá vzduch, který v místnosti cirkuluje. Dochází tak k výrazným tepelným rozdílům. Mezi podlahou a stropem může být rozdíl teplot klidně i kolem 7 °C! Při použití infrapanelů teplotní rozdíly zpravidla nepřekračují hranici 2 °C. Teplota tak bude ve všech částech místnosti stejná.
Koupelna s topným zrcadlem
Infrapanely poslouží jako designový doplněk do bytu
Velkou výhodou sálavých infrapanelů je také jejich vzhled. Zatímco klasické radiátory jsou robustní a nevypadají nejlépe, sálavé desky poslouží současně jako vkusný interiérový doplněk. Nezabírají příliš místa, navíc se vyrábí v různých designových provedeních. Na trhu seženete i tzv. topné obrazy, které se umístí na zeď.
Vyberte si z mnoha motivů, které se do vašeho interiéru nejlépe hodí. Obrazy zajistí levné vytápění. Pokud hledáte cenově dostupný zdroj tepla do koupelny, popřemýšlejte nad pořízením topných zrcadel. Fungují na úplně stejném principu, jen plní současně funkci zrcadla a koupelnu ohřejí během chvilky.
Výhody a nevýhody sálavých infrapanelů
Hlavní výhody |
Hlavní nevýhody |
Minimální cirkulace vzduchu |
Infrapanely nevyhřejí skrytá místa, např. prostor pod stolem |
Pozitivní vliv na zdraví |
Nehodí se do míst s větším počtem překážek |
Přirozená vlhkost vzduchu |
Při vytápění celého domu musí být ve všech místnostech |
Levný provoz |
Vyšší počáteční investice při vytápění rozměrnějších prostorů |
Infrapanely - stropní i stěnové
Na trhu narazíte na dva základní druhy sálavých panelů, a to na stropní a stěnové. Pokud chcete vytopit malý byt či rodinný dům, s velkou pravděpodobností bude lepší volbou infrapanel stěnový. Konstruují se se vzduchovou mezerou a na zeď se často instalují pod úhlem 45°. Díky tomu jsou nasměřovány tak, že ohřejí větší část stropu, podlah i stěn. Vytápí velmi efektivně.
Oproti tomu infrapanely stropní vyzařují teplo jen ze stropu směrem dolů. Takové řešení je ideální pro použití do rozměrných místností, komerčních objektů a hal. V takovém případě k proudění vzduchu nedochází prakticky vůbec. I v domácnostech však mají stropní infrapanely své místo, hodí se především do místností, které jsou rozměrově větší na délku než na šířku. Využijete je na schodištích či v chodbách.
Sálavé stropní či stěnové desky jsou ideální volbou pro všechny, kteří hledají ekologický, cenově dostupný a na provoz šetrný zdroj tepla bez nutnosti provedení větších stavebních úprav. Především v podobě topných obrazů či zrcadel skvěle vypadají a stanou se nedílnou součástí interiérového designu. Infrapanely mají ale také pozitivní vliv na naše zdraví, čemuž se věnujeme v pokračovátní článku.
Diskuse k článku