Tipy, jak správně malovat na sádrokarton
Sádrokartonové zdi jsou běžnou součástí bytů i domů. S jejich pomocí snadno snížíte stropy, odhlučníte místnosti, změníte prostorové dispozice nebo jen upravíte nevzhledné zdi. Povrch je rovný a mohlo by se zdát, že s výmalbou tak nebude nejmenší problém. Ale chyba lávky. Povrch nemusí být jednotný ani po několika nátěrech, objevují se fleky, případně barva nedostatečně kryje. Jak tedy na to?
První chyby se mohou objevit už při samotné montáži – je totiž potřeba dostatečně tmelit spoje a hlavně je pořádně vybrousit. Stejně tak je potřeba dostatečně překrýt papírové pásky. Výmalba odhalí každý nedostatek a výsledek potom nebude mít požadovanou kvalitu.
Sádrokarton a rýhy zkontrolujte ještě před malováním
Nejčastějším problémem jsou rýhy po broušení. S nimi si jednoduše poradíte tak, že vezmete smirkový papír s největší hustotou zrn a jemně a trpělivě budete vybrušovat až do hladka. V horších případech bude nutné nanést další tenkou vrstvu tmelu a ten znovu zbrousit. Zvýšenou pozornost věnujte plochám poblíž svítidel a oken, na něž bude dopadat nejvíce světla a stíny odhalí i drobné chyby. Vše je potřeba zkontrolovat a upravit před malováním, jakmile nanesete barvu, bude už pozdě.
Sjednocení povrchu sádrokartonu penetračním nátěrem
Rozdílná struktura povrchů se dá vyřešit použitím penetračního nátěru. Ten nezpůsobí, že se na povrchu vytvoří jednolitá vrstva připomínající sklo – tento efekt je spíše nežádoucí. Důležité je, aby byl povrch stále schopný absorbovat další vrstvy. Penetrace stačí jen jedna, již necháte před nanášením barvy pořádně zaschnout.
Pozor na tmelené spoje u sádrokartonu
I když je na většině používaných akrylátových tmelů poznámka o tom, že je lze přetírat barvami, ne vždy se jedná o pravdivé tvrzení. Interiérové barvy mohou v těchto místech tmavnout nebo praskat, protože tmel má na povrchu jemnou mastnou vrstvu. Řešení je stejné jako v prvním případě – chce to dobře zvolený penetrační nátěr, případně základní akrylátovou barvu, která povrch zmatní a následně nanášená barva spolehlivě přilne.
Pozor: vždy míchejte jen barvy stejného typu. Akrylátové s akrylátovými, vápenné s vápennými a tak dále.
Při malování sádrokartonu dodržujte pokyny výrobce
V případě, že chcete aplikovat tmavý odstín barvy, tak se připravte, že bude potřeba malovat více vrstev. Na penetrační nátěr přijde druhá, která by měla být zředěná v poměru 1:30 s penetrací, a následovat budou ještě minimálně dvě další. Pravidla výmalby se pak už neliší od jiných povrchů. Návod, jak na správný postup najdete v článku „Jak si doma vymalovat snadno a s co nejlepším výsledkem?“. Ani výběr pomůcek není složitý – stačí zvolit nástroj s krátkým vlasem.
Diskuse k článku
jan zvedavy
kowy