Cihlové obklady a cihlové pásky slaví návrat do českých interiérů
Nechat cihly jen tak, neomítnuté, aby byly v interiéru vidět na první pohled, s tím už se příliš nesetkáte. Cihly však mají své kouzlo a jedinečný design, který se do místností dostává díky cihlovým obkladům a cihlovým páskům. Vyrábí se v mnoha barvách z různých materiálů. Některé pouze záměrně imitují, jiné jsou věrnými napodobeninami.
Pro obklad stěn v interiéru se používají cihlové pásky, jejichž použití není o nic složitější, než aplikace tapet. Jak moc velká plocha bude pokryta „surovými" cihlami, záleží jen na vašem vkusu. Mohou to být dvě nejvýraznější stěny, stejně jako úzký pás za televizí.
Cihlové pásky – jednoduchost s velkým efektem
Barevná škála se točí v odstínech běžného lícového zdiva. To proto, aby pásky působily věrně a přirozeně. Znamená to tedy, že od tmavších béžových až žlutých se přes klasickou červenou dostanete až k hnědé. Mohou být vzájemně nakombinovány nebo se zvláštními efekty, jako jsou například výrazné známky používání. Nuda v žádném případě nehrozí, ba právě naopak.
Cihlové obklady a cihlové pásky nabízí oživení pro staré zdi
Při rekonstrukci staršího interiéru jsou cihlové pásky a cihlové obklady perfektním řešením. Snadno odbourají dojem zastaralého prostoru a jejich aplikace není zase tak obtížná. Jen podklad musí být rovný a čistý, což se dá vyřešit plentováním. Pásky bývají většinou samolepicí a k jejich nalepení tak stačí jeden člověk. Nehrozí znečištění nábytku ani poškození okolních zdí.
V případě, že je potřeba aplikovat lepidlo, vám jistě poradí v obchodě to nejvhodnější. Výrobci mají často svá vlastní lepidla, používat se ale dá mamut nebo tekuté hřebíky.
Cihlové obklady jsou o něco náročnější než cihlové pásky
O něco více práce je oproti cihlovým páskům s cihlovými obklady. Jak už to tak ale bývá, větší úsilí je odměněno luxusnějším vzhledem. Cihlové obklady opravdu věrně imitují cihly a dokonce se většinou musí lepit po jednom, případě jsou vyrobeny tak, že každý dílek je unikátní. Díky nerovným a skutečným spárám tak působí opravdu skvěle.
Obklady dokáží zvýšit zvukovou i tepelnou izolaci stěny a její celkovou odolnost. Stejně jako u cihlových pásků je zapotřebí rovný podklad, jenž by se měl navíc penetrovat. Na závěr se ještě celá stěna přetře vrchní vrstvou, aby se ještě více prodloužila životnost a na stěně tolik neulpívaly nečistoty. Jednou z komplikací by mohla být tíha obkladů - nejsou nejlehčí, srovnávat se dají s běžnými obkladačkami, proto se nehodí na každou zeď.
Díky dekoru se jak cihlové pásky, tak i cihlové obklady hodí také pro velké plochy, které díky nim získají také útulnost. Mezi oblíbené motivy patří holandský nebo anglický styl, tedy tmavší odstíny cihel.
Cihlové pásky zažily už jednu velmi silnou éru, a není to tak dávno. Trendy se ale vrací. Rozdíl je však hlavně v kvalitě materiálů a ve zpracování, jenž si s opravdovými cihlami mnohdy nezadá.
Diskuse k článku