Teplo doma udrží i elektrické topení
Vytápění interiéru je možno řešit několikero způsoby, jedním z nich je i elektrické topení, které je možné instalovat jako hlavní zdroj tepla nebo jako přídavné všude tam, kde je potřeba z jakéhokoli důvodu přitopit. Elektrické topení je velmi pohodlné z hlediska obsluhy, nevyžaduje údržbu a stačí pouhé otočení spínače či stisknutí příslušného tlačítka a po chvilce se z přístroje line kýžené teplo.
Elektrické topení je obecný pojem, který sdružuje několik variant vytápění s pomocí elektřiny. V nabídce tohoto druhu topení tak naleznete možnosti, které poskytují instalaci volně do prostoru s pomocí mobilně řešených výrobků nebo takové, co se montují na stěnu. Elektrické topení je ale možné rozdělovat i z hlediska principu fungování. Jaké tedy je elektrické topení? Odpověď nejen na tuto otázku přináší následující řádky.
Elektrické topení a jeho varianty
Už bylo výše zmíněno, že elektrické topení je souhrnným názvem pro vytápění s pomocí elektřiny. V rámci pojmu elektrické topení je tak možné narazit na dva hlavní typy, a to:
- akumulační kamna
- přímotopy
Akumulační kamna pracují na principu shromažďování tepla při nabíjení, které povětšinou probíhá po dobu zhruba 8 hodin. V kamnech jsou totiž topná tělesa a cihly, které se nabíjením od těles zahřívají, aby byly schopné teplo následně vydávat. Teplo je v tomto případě předáváno sáláním. Dalším typem jsou přímotopy, elektrické topení, které je velmi oblíbené. Přímotop je umístěn přímo v místnosti, kde je třeba dodat teplo. Za přímotopy jsou považovány elektrické radiátory a olejové radiátory. Je také možné se setkat se samostatným rozdělením, kdy jsou přímotopy kategorií topení, která se liší tím, že se montuje na zeď a elektrické a olejové radiátory jsou odlišnou kategorií. Radiátory mohou obsahovat navíc ventilátor, který teplý vzduch „rozhání“ po místnosti, díky čemuž je možné prostor ohřát za velmi krátkou dobu. Možná právě přemýšlíte nad tím, jak pracuje olejový radiátor. Je to zvláštní pojmenování, ale zcela odpovídá mechanismu, díky kterému z topení vychází teplo. Takové elektrické topení totiž obsahuje tekutinu – olej, která je následně zahřívána, aby držela teplo.
Elektrické topení neprodukuje žádný odpad
Mnozí uživatelé tohoto způsobu topení vyzdvihují především to, že elektrické topení neprodukuje žádný odpad, jako tomu je například při topení uhlím či dřevem. Nemusí se tedy řešit žádný kouř, popel apod.
A to je jedna z výhod, která jasně hovoří pro pořízení. Na druhé straně je tu samozřejmě otázka nákladů na provoz. V dnešní době totiž ceny za energie neustále stoupají, a tak se elektrické topení z hlediska dlouhodobého provozu může velmi prodražit. Bývá proto doporučováno pořizovat si elektrické topení spíše s účelem občasného přitápění, než na něm vystavět celý plán vytápění.
Elektrické topení lze pořídit na základě mnoha parametrů, od vzhledu, přes cenu až k výkonu, který od topení očekáváte. Nezapomeňte ale na to, že stoupající výkon topení je přímo úměrný i otázce provozních náklad. Pořízení elektrického topení je tak na zvážení. Pokud však hledáte něco, čím byste si v mrazivých dnech občas přitopili, je elektrické topení jedním z adekvátních doporučení.
Diskuse k článku
Karel