Jak funguje podlahový konvektor?
Vytápění domu a bytu můžete řešit různými způsoby, pokud však nechcete, aby vám do interiéru zasahovalo otopné těleso, nabízí si vedle klasického podlahového topení také konvektor. Ten si poradí i se studenými proudy v okolí balkonových dveří nebo francouzských oken. Co všechno umí a na jakém principu funguje?
Podlahový konvektor je zcela právem srovnáván s klasickým podlahovým topením. O tom si můžete přečíst vše podstatné ZDE. Společnou však mají víceméně jen základní instalaci a umístění. Konvektor totiž teplý vzduch předává do prostoru aktivně. Tak utváří pomyslnou clonu po celé délce zařízení, která brání pronikání chladu do místností. Je-li konvektorový systém vybaven i funkcí ochlazování, pak může v létě nahradit i tolik diskutovanou klimatizaci.
Základní části konvektoru
Podlahový konvektor se obvykle skládá z následujících částí:
- žlábku v podlaze (v podobě nerezové nádoby na topný systém)
- tepelného výměníku
- ventilátoru (může, nemusí být)
Někteří výrobci nabízí možnost výroby žlabů na míru, a tak se lze setkat mimo klasických obdélníkových variant i s obloukovými tvary a originálně řešeným propojením. Podlahový konvektor oproti běžnému radiátoru či kamnům nepředává teplo sáláním. V podlaze je zabudovaný tzv. topný registr, do kterého přitéká teplá voda. Důležitou součástí tohoto registru je měděná trubka s hliníkovými lamelami. Nejsvrchnější část celého konvektoru je z estetických, funkčních a bezpečnostních důvodů tvořena mřížkou, která je opatřena nášlapnou vrstvou.
Hlavním principem jeho práce je konvekce
Jak to tedy funguje? Jednoduše. Do tepelného výměníku se dostává chladný vzduch z okolí, ohřeje se v něm a vystoupá zpět nahoru (tedy posléze do místnosti). Tento typ je označován jako přirozená konvekce. Aby byl teplý vzduch předáván interiéru rychle a efektivně, může se do konstrukce přidat i ventilátor (s motorem o napětí 12V), v takovém případě se hovoří o vynucené konvekci.
Podlahový konvektor jako primární a doplňkový zdroj tepla
Jestliže se vám tato alternativa vytápění, kdy otopné těleso nepřekáží na obytné ploše, zalíbila, vězte, že konvektor využijete dvojím způsobem. Buď je jako hlavní topení a jedná se tedy o teplovodní typ, nebo naopak jím můžete jen občasně přitápět, pak se pořizuje typ teplovzdušný. V takovém případě se vlastně jedná o elektrický přímotop.
Udržet si doma v zimě teplo, to je základní parametr spokojené domácnosti bez ohledu na počasí. Možnosti, jak vytápět, jsou vcelku široké, a tak si každý může nalézt takovou, co mu bude skutečně vyhovovat. U podlahového konvektoru budete mít jistotu efektivního a levného topení, nutno podotknout, že na druhé straně je třeba počítat s vyšší počáteční investicí.
Diskuse k článku
Jaroslav
Saša