Tepelné čerpadlo k bazénu prodlouží koupací sezónu
Užívat bazén i po skončení sezóny? To rozhodně není nemožné. Pokud nechcete či nemáte možnost investovat do jeho zastřešení, nabízí se ještě jedna varianta – pořídit si tepelné čerpadlo, co dokáže ohřívat vodu. Na trhu je celá řada typů, dá se tak vybrat to nejlepší právě pro ten váš bazén. Co takové čerpadlo tedy umí a jakým parametrům byste určitě měli věnovat pozornost?
Letní období často uteče tak rychle, že si mnozí nestačí pořádně užít příjemných vodních radovánek. Pokud se však postaráte o to, aby voda měla požadovanou teplotu i ve chvílích, když už počasí moc koupání nepřeje, pak máte vyhráno. Budete pak moci bazén využívat i dlouho poté, co sluneční paprsky ztratí na své intenzitě a venku bude i hodně nízká teplota okolo 15 °C. Obvykle se hovoří o tom, že tepelné čerpadlo k bazénu prodlouží koupací sezónu až na celých 6 až 7 měsíců v roce.
Jak tepelné čerpadlo k bazénu funguje?
Princip ohřevu vody pomocí tepelného čerpadla závisí na cyklu komprese a expanze, kdy je ze vzduchu v okolí bazénu získáváno teplo. To se pak právě používá k ohřívání vháněné vody. Vzduch je nasáván do čerpadla a ve výparníku předá své teplo teplonosné tekutině. Ta je díky kompresoru dále předána do systému výměníku, kde dochází k předání tepla bazénové vodě. Ochlazená tekutina posléze putuje do expanzního ventilu. V těch místech se sníží hodnota jejího tlaku a také hodně klesne její teplota. Poté se navrací zpět do výměníku a celý proces se opakuje. To, zda probíhá v pořádku, hlídají snímače tlaku a teplot, aby bylo možné čerpadlo případně zastavit.
Dá se tepelné čerpadlo využít i u staršího bazénu?
Záleží samozřejmě na konkrétním typu (jak bazénu, tak čerpadla), ale obvykle se dá nové tepelné čerpadlo bez problémů připojit i k bazénu, co má už leccos za sebou. Odborníci často doporučují zkombinovat výhody tepelného čerpadla se zastřešením – čtěte o něm více ZDE.
Parametry pro správný výběr tepelného čerpadla |
|
|
|
|
|
|
|
|
Tepelné čerpadlo je oblíbené, protože dokáže fungovat i při nepřízni počasí. To znamená, že vodu v bazénu ohřeje, i když třeba prší. Tím se liší od zcela ekologických solárních systémů pro ohřev. Ve srovnání s elektrickými přímotopy je úspornější, protože vstupní elektrická energie, kterou tepelné čerpadlo potřebuje, je jen zhruba čtvrtina z celkového objemu získaného tepla, zbylá hodnota je zdarma – z okolního vzduchu. Proto se o tepelném čerpadle určitě vyplatí uvažovat, a to nejen v případě venkovních bazénů, ale i těch vnitřních.
Diskuse k článku