
Listopad – na zahradu se blíží první sněžení a mrazy. Co vše se dá ještě stihnout?
Sněhové vločky by se už pomalu daly vyhlížet z okna, vždyť svatý Martin odcválal a pověstnou nadílkou příliš neoplýval. Můžeme si ale být jistí tím, že její příchod je otázkou jen několika dnů. Vločky se začnou snášet v kombinaci s chladným počasím a prvními mrazíky. Zahradu je proto potřeba naposled obstarat a připravit ji na následující měsíce.
Kdo má velkou zahradu, měl by se do posledních úprav pustit co nejdříve – času totiž moc nezbývá a práce je více, než by se zdálo. Na co tedy nezapomenout?
Listopad na zahradě
- Úklid nářadí a zavlažovacích systémů: hrábě jsou potřeba stále, proto je nezakládejte nikam hluboko. Co je však nutno schovat, to jsou hadice – za prvé není potřeba závlaha, za druhé by je mohl mráz poškodit (v případě, že by v nich zamrzla voda). U závlahových systémů provádí odvodnění většinou odborná firma, poradit si však můžete i sami – místo čerpadla stačí nasadit kompresor.
- Sečení a s ním spojená vertikulace trávníku je na chvíli poslední prací. Výška porostu by měla být tentokrát o něco vyšší, než v létě – to z důvodů, aby kořenový systém nepoškodily holomrazy.
- Přikrytí a obalení rostlin: skalky a okrasné víceletky je vhodné přikrýt větvemi z jehličnatých stromů, které jim poskytnou ochranu. Trvalky se obvykle ještě přihrnují hlínou. Stromy v sadech nebo zahradách pak obalte pletivem, aby je zvířata přes zimu neokusovala.
- Jezírko: riziková část zahrady, kde zima napáchá nejvíce škod. Je potřeba jej vyčistit od organických i mechanických nečistot, z mělkých jezírek vylovit ryby a dát je přezimovat do nádob a v těch hlubších vytvořit místo, které nezamrzne (např. s pomocí polystyrenových plováků nebo větších kanystrů).
Užitková zahrada
- Důkladná zálivka: ještě předtím, než půda zamrzne, je potřeba dodat stromům a rostlinám dávku vláhy.
- To, co na zahradě zůstává, je vhodné překrýt netkanou textilií. Nezapomeňte také na poslední zeleninu, která vydržela v zemi až do teď.
- V oblastech s mírnou zimou lze nechat v zemi některé rostliny – např. salát, kterému se snadno vytvoří „miniskleník" z velkých zavařovacích sklenic.
Zazimování bazénu na podzim
Na zazimování bazénu je v polovině listopadu už celkem pozdě, stále však nemrze, a tak není nic ztraceno. Bazén vypusťte, důkladně vyčistěte a ošetřete chemií. Ze dna je třeba odstranit všechny nečistoty (ideálně vysavačem). Je potřeba upravit výšku vodu a na vratnou trysku našroubovat zátku. Aby se ve vodě v průběhu zimy neobjevovaly řasy a zákaly, je třeba vmichat do vody speciální přípravek pro zazimování.
Z každé součásti (čerpadlo, hadice) je potřeba dostat přebytečnou vodu. Pískovou filtraci pak propláchněte, případně rovnou kupte novou náplň. Všechny části je nutno chránit před mrazem, a to třeba i schůdky.
Ve finále přes bazén přetáhněte plachtu. Pokud si na všechny úkony nevěříte nebo nemáte čas, nebojte se obrátit na odborné firmy.
Jakmile schováte hrábě, můžete začít vyhlížet příchod zimy. Letos vás rozhodně nepřekvapí.
Diskuse k článku