Světlovody: přesun denního světla kam je třeba
Případů, že v místnosti nelze vybudovat okno, není mnoho, ale občas se taková situace přihodí. Řešení pro místnosti a prostory, kam nelze přivést denní světlo tradičním způsobem, má jméno světlovody. Podobná technologie se využívala už před tisíci lety, v současnosti jsou ale světlovody natolik propracovány, že je snadno nainstalujete i do svých domovů a rozhodně vás to nezruinuje.
Nedostatek světla je klasickým problémem starších domků. A mnohdy je také navíc složité nebo zbytečné zasahovat do konstrukce domu většími stavebními úpravami. V tomto případě jsou světlovody ideálním řešením, protože jejich instalace není tak složité a nepořádku je z práce také méně. Výsledkem je pak prostor s přirozeným denním osvětlením.
Jak funguje světlovod
Princip světlovodů využívá základní fyzikální pravidla. Skládá se z externí části (obvykle kopule nebo desky), jenž je umístěná na střeše a je tak zdrojem světla. To prochází skrze rouru, jejíž skleněné vyústění je tam, kam chceme přivést světlo. Celý prostor v rouře či tubusu je z vysoce odrazivého materiálu, od něhož se světlo odráží a násobí svou sílu.
Světlovody už nejsou považovány za málo účinnou metodu přívodu světla (a navíc drahou), jedná se už o běžnou součást domů i větších prostorů, jakými jsou třeba výrobní haly. Samozřejmě se může stát, že světlo bude nedostatečné, to ovšem není obvykle problém tohoto způsobu osvětlení, nýbrž nekvalitním materiálem či špatně odvedenou prací.
Pozor na kvalitu materiálu
Při výběru se zaměřte hlavně na materiál, z něhož je světlovod vyroben. Důležité je, aby byl odolný proti všem vlivům včetně UV záření a hlavně by materiál neměl ani po letech měnit vlastnosti. Vnitřní části musí světlo odrážet a nepohlcovat, naopak sklo musí být čiré, aby co nejvíce světla propustilo. Nejčastěji používaným materiálem v současnosti je moderní polymer, dříve to byl zase kov. Právě vnitřní povrch nejvíce ovlivňuje kvalitu produktu.
Při nákupu se zajímejte ale také o případné riziko tepelné ztráty. Je důležité, aby byly světlovody termodynamicky těsné a jejich roztažnost nebyla příliš velká.
Světlovody najdou uplatnění v každém typu domu. Mohou se použít ve starších domcích při rekonstrukcích, ale také v pasivních novostavbách. Často se používá do garáží nebo skladovacích prostorů, protože i přes vyšší pořizovací náklady (cca 5 800 Kč za světlovod o průměru 25 cm a délce 2,1 m) se postupem času investice vrátí.
Obávat se nemusíte ani toho, že by světlo rušilo. Světlovody lze vybavit zatemňovací klapkou, což se hodí hlavně v případě použití v interiérech. Kromě praktického hlediska může být světlovod i zajímavým estetickým prvkem: pořídit můžete zajímavé rámy v různých barvách, které stylově dotvoří celou místnost.
Diskuse k článku
Ota