Sukulent s léčivými účinky nejen pro kůži, to je netřesk střešní
Netřesk střešní je oblíbená skalnička, která děla parádu na mnoha zahrádkách. Věděli jste ale, že je také účinnou léčivou rostlinou? Zatímco dříve se věřilo, že tato rostlina pěstovaná na střeše ochrání dům před bleskem, dnes víme, že je skvělým přírodním lékem zejména na naši kůži. Pěstování netřesku na zahradě i v květináči není nic složitého, tak se do toho pusťte!
Netřesk střešní vytváří husté porosty
Netřesk střešní je vytrvalá stálezelená rostlina. Jakožto sukulent má přízemní dužnaté listy s červenými skvrnami. Listy rostou do tvaru růžice, které jsou poměrně robustní a mohou mít i více než deset centimetrů v průměru. Ve volné přírodě i na zahradách pak vytváří husté porosty. Z každé růžice totiž vyrůstají další výhonky a dceřiné růžice, kterými se netřesk rozmnožuje. Až po několika letech mateční růžice vykvétá, vyroste z ní stonek s růžově zbarvenými květy. Po odkvetení umírá, ale ostatní růžice přežívají a dále se rozrůstají.
Netřesk střešní jako ochrana obydlí před ohněm
Netřesk střešní pochází z jižní Evropy, kde se vyskytuje převážně v horách. Je ho tak možné najít v Pyrenejích, Alpách, Apeninách i Dinárských horách. Má schopnost růst i na velmi strmých místech, které jsou pro jiné rostliny nevhodné. Vyhledává suchá stanoviště, roste na zvětralých skalách i rumištích, je ale také ozdobou zahrad a skalek. Kdysi se vysazoval na střechy domů, protože se věřilo, že ji ochrání před bleskem a ohněm. Dnes se netřesk střešní používá spíše jako ozdoba zelené střechy, stejně tak se vysazuje na schodiště či verandy.
Je to odolná rostlina, vydrží mráz i dlouhou dobu bez vláhy. Zůstává tak stále zelený a svým netradičním vzhledem lahodí oku. Není proto divu, že se často vysazuje také na zahradách a skalkách, pěstování netřesku je však možné také doma v květináči. Pokud bude mít na místě, kde ho vysadíte, dostatek prostoru, bude se krásně rozrůstat a postupně pokrývat půdu.
Pěstování netřesku není náročné
Jde o nenáročnou a přizpůsobivou rostlinu. Nejlépe se mu bude dařit na suchém stanovišti na slunci. Ideální je pro pěstování netřesku hlína s pískem, uchytí se také ve škvírách mezi kameny. Jako sukulent nemá rád dlouhodobé přemokření, proto jej rozhodně nesázejte do míst, kde se voda drží. V květináči či jiné nádobě zabráníme přemokření odtokem přebytečné vody a umístěním štěrku do spodní třetiny nádoby. Hlavní je pro netřesk přísun dostatku slunečních paprsků.
Pokud se rozhodnete pro pěstování netřesku střešního, můžete si dokonce vybrat z řady různých kultivarů různých barev i tvarů. Tyto rostliny už jsou náročnější na vláhu a výživu, aby neztratily svou jedinečnou podobu. Potřebují tedy výživnější půdu, třeba s příměsí kompostu, kterou se ale nedoporučuje hnojit. Neměla by také dlouhodobě vysychat.
Netřesk střešní se snadno množí a rozrůstá
Množení netřesku také není nic složitého. Provádí se na jaře, a to pomocí listových řízků, odnoží nebo i ze semen. Nejjednodušší způsob je právě řízkování. Stačí listy zapíchnout do hlinitopísčité půdy, případně můžete takto zasadit výhonek s menší růžicí, které se na hlavní růžici každý rok vytvářejí. Stačí jej oddělit a přesadit na zvolené místo. Těmito výběžky a růžicemi se koneckonců rozmnožuje sám a rozpíná se po půdě.
Při pěstování netřesku jej můžete zkusit množit také pomocí semen, která vysejete na jaře. Nejlepší bude provést výsev do nádoby, kde semena nebudou ohrožována jinými rostlinami. Jakmile budou rostliny velké alespoň jeden centimetr, můžete je přesadit ven.
Léčivé rostliny podobné aloe vera
Netřesk střešní není jen ozdobou zahrady, skalek nebo střechy. Jakmile ho totiž máte doma, získáte tím malou přírodní lékárnu. Netřesk si totiž poradí s mnoha kožními neduhy a problémy. Blahodárné léčivé účink jsou dokonce srovnatelné s těmi, kterými oplývá aloe vera. Navíc je považován za jeden z nejbezpečnějších přírodních léků na pokožku, který nemá téměř žádné nežádoucí účinky. Šťáva, která se nachází uvnitř listů, je chladivá a obsahuje spoustu výživných látek. Má také dezinfekční a protizánětlivý účinek.
Netřesk si poradí s kožními problémy i otoky
K léčení se používají listy nebo z nich vylisovaná šťáva. Netřesk může pomoci od kuřích ok a bradavic, léčí také drobná poranění, odřeniny a záděry, bodnutí hmyzem, popálení kopřivami i sluncem nebo i lehké opařeniny horkou vodou. Stačí podélně rozříznout listy a přikládat je vnitřní stranou přímo na postižené místo. Stejně tak můžete aplikovat gelovou tekutinu, která se uvnitř listů nachází.
Rozmačkané listy také mírní otoky po zhmožděninách na kolenou, zápěstí i jiných částech těla. Šťáva z netřesku se používá také na změkčení tvrdé kůže a na hydrataci vysušené namáhané pokožky například na loktech.
Netřesk patří mezi léčivé rostliny a poradí si s horečkou
Netřesk střešní však není jen lékem na nejrůznější poranění kůže. Nálev z jeho listů se může užívat také jako nápoj nebo kloktadlo. Pomáhá tak ulevit od bolestí v krku, od zánětů v dutině ústní nebo průdušek, navíc je chladivý a snižuje horečku. Připravíte jej jednoduše. Do sklenice s vodou vložíte listy netřesku a necháte je alespoň hodinu louhovat, poté scedíte a podáváte. Nápoj se doporučuje pít nebo kloktat nejvýše třikrát denně, není však vhodný pro těhotné a kojící ženy nebo pro malé děti.
A co je ještě lepší zpráva? Netřesk střešní své léčivé účinky neztrácí ani po zmrazení. Můžete tedy listy utrhnout, uschovat v mrazáku a používat kdykoliv dle potřeby.
Diskuse k článku