Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě
Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstování v bytě. I když nevyžadují zvláštní péči, je namístě se o ně starat. Vydrží i několik let a budou vypadat zdravě a poutavě.
Mezi sukulenty patří kaktusy i Aloe
Pojmem sukulent se označují rostliny, které mají dužnaté tělo a jsou schopné v sobě shromažďovat vodu. Díky tomu vydrží dlouhou dobu i bez zálivky. Do kategorie sukulentů se řadí i kaktusy, kterých existuje téměř 2000 druhů, stejně tak i rostliny Aloe, kterých existuje na 500 druhů.
Sukulenty se v přírodě vyskytují v teplých oblastech, kde jsou díky své stavbě přizpůsobené na minimum dešťových srážek a vysoké teploty. S oblibou se pěstují také na zahradách a skalkách. Neméně oblíbené je pěstování sukulentů v květináčích, kdy se využívají jako pokojové rostliny a jsou součástí zeleně interiérů.
Nenáročné pokojové rostliny pro pěstitelské antitalenty
Chcete, aby vám sukulenty kvetly? Dopřejte jim světlo
Sukulenty rostou v suchých oblastech, kde většinu času svítí ostré slunce. Proto vyžadují dostatek světla, který je zásadní zejména v případě, že chcete, aby vám sukulentní rostliny vykvetly. Ideální je, pokud na rostlinu dopadá přirozené světlo asi 12 hodin denně. Daří se jim proto na okenních parapetech, kam dopadne velké množství slunečních paprsků.
Sukulenty také krásně rostou v dobře větraných sklenících. Pokud květináče s kaktusy, pryšci, agáve či jinými sukulenty schováte do tmy, nevydrží příliš dlouho a pravděpodobně nikdy nevykvetou. Chcete-li použít sukulent jako zelený doplněk do koupelny bez okna nebo na toaletu, počítejte s tím, že jej budete muset po pár měsících obměnit za nový.
Od podzimu začněte sukulenty pravidelně zalévat
Sukulenty jsou nenáročné na zalévání, protože uchovávají vodu ve svém těle. Během léta stačí, když do květináče přilijete vodu jednou za týden. Vydrží vám však i v případě, že je třeba celý měsíc nezalijete. V období, kdy je slunečního záření méně a je chladněji, je však namístě sukulenty zalévat častěji. Od začátku listopadu až do května proto doporučujeme trochu vody do květináče přilít každé dva až tři dny. Že je nejvyšší čas na zálivku poznáte podle toho, že má rostlinka svraštěné nebo svěšené listy. V takovém případě jí už vlastní zásoby vody došly a je nezbytné je doplnit.
Sukulentní rostliny nepřihnojujte
Mnozí ve snaze o podporu růstu rostlin sukulenty přihnojují. Ve skutečnosti však dužnaté rostliny přidané hnojivo vůbec nepotřebují, vše potřebné mají v obyčejné zemině. Ke svému růstu sice potřebují minerální soli, ale stačí jim jich opravdu málo. Takové množství je v zemině běžně obsaženo. Přihnojováním můžete sukulentům naopak uškodit.
Rozhodně nepoužívejte organická hnojiva, která by mohla podpořit rozvoj hub a plísní. Pokud se přece jen rozhodnete pro hnojení, zvolte speciální hnojiva pro sukulenty s minimem dusíku. Po přidání dusíky sice sukulenty rychle poporostou, ale špatně vyzrávají, a tak mohou začít hnít.
V letním období můžete květináče se sukulenty přesunout ven
Během teplých letních dnů mají sukulenty ve venkovním prostředí ideální podmínky k životu. Pokud rostlinky pěstujete v místě s nedostatkem slunečního světla, podpořte růst přesunem na balkón nebo terasu. Ideální je umístění na jižní stranu, kde dopadá nejvíce světla. Sukulenty naberou sílu a krásně vám porostou i po opětovném přesunu domů.
Ať už si pořídíte kaktus, agáve, Aloe nebo jiný typ sukulentu, pečujte o něj. I když se říká, že nevyžadují žádnou péči, není to úplně pravda. Zajistěte dostatek světla a občas přilijte trochu vodu. Uvidíte, že vám krásně porostou a možná i vykvetou. Nenechte si ujít související články:
Diskuse k článku