Stavební suť použijte jako podloží pod chodník nebo cestu
Máte za sebou rekonstrukci domu a zůstala vám pořádná hromada stavební suti? Možností, jak s ní naložit, je mnoho. Kromě různých způsobů likvidace lze stavební suť použít při dalších stavebních úpravách nebo při práci na zahradě. Kvalitní roztříděná suť je dobrá zejména jako podloží pod chodník nebo cestu. Suť sami využijete a nebudete muset řešit složitou přepravu na sběrné dvory a náklady na likvidaci.
Kameny – výplňové kamenivo do betonu
Pokud se v brzké době pustíte do betonování, budete potřebovat dostatek kvalitního výplňového kameniva. Kameny zbylé ze stavebních či demoličních prací tak snadno použijete právě jako výplň do betonu. Do betonu však nepřidávejte jiné předměty a odpady, a to ani zbytky betonových konstrukcí. Pro betonování použijte jen pevné a očištěné kameny, které můžete zkombinovat s nově přivezeným výplňovým kamenivem.
Kameny použijete pro stavbu gabionových plotů
Gabionové ploty jsou v moderních stavbách stále oblíbenější. Vynikají rychlou realizací, pevností, snadnou údržbou a velkou životností. Jako náplň budete opět potřebovat velké množství kameniva. Zbylé kameny ze stavebních prací použijte do konstrukce a nebojte se pracovat i s ostrými či ne zrovna hezky vypadajícími kameny. Ty použijete do středu gabionového plotu, kde zůstanou skryty.
Staré cihly využijte pro další zdění
Po demolici staré zděné budovy získáte spoustu cihel, které se dají dále využít. Staré cihly ručně očistěte od malty a ihned je využijte pro další zdění. Nepoužijete je pro stavbu nového domu, dobře ale poslouží při budování cihlového plotu, zahradního domku nebo třeba zděného pískoviště pro děti. Při zdění využijete jak zachovalé celé cihly, tak jejich odlomky.
Hrubou stavební suť použijte jako podloží
Kameny, cihly, keramiku nebo beton můžete využít také pro vybudování podloží pro příjezdovou cestu. Hrubou stavební suť ale uplatníte i při realizaci chodníku nebo terasy. Suť se hodí i při pokládce zámkové dlažby. I když se do horních vrstev musí používat jemný štěrk, do nejspodnějších vrstev se hodí i hrubší suť.
Otlučenou omítku zrecyklujte
Při rekonstrukci se často musí odstranit původní omítka, ze které zbude spousta odpadu. Co dělat s otlučenou omítkou? Sežeňte si tzv. prohazovačku neboli katr (ocelové síto s oky o velikosti 1x1 cm) a omítku důkladně přesejte. Získáte jemné a hrubé částice. Ty hrubé jsou vhodné pro zásypy při dalších stavebních pracích, jemné kousky omítky pak použijete pro namíchání nové malty.
Snažte se doma nebo na zahradě zužitkovat co nejvíce stavebního odpadu a suti. Ušetříte si starosti s odvozem a ve výsledku ušetříte, protože budete potřebovat méně štěrku, kamení a dalšího materiálu pro stavební práce.
Přečtěte si další články o nakládání se stavebními odpady a materiály:
Diskuse k článku