Sklo za kuchyňskou linku podtrhne styl vašeho bydlení
Při plánování nové kuchyně budete řešit otázku, jaký materiál použijete za kuchyňskou linku. Tradiční řešení v podobě keramických obkladů bývá stále častěji nahrazováno jinými moderními materiály v čele se sklem, které vypadá luxusně a vyniká i snadnou údržbou. Sklo za kuchyňkou linku můžete úspěšně využít i při rekonstrukci staré kuchyně, kdy nevzhledné obklady jednoduše překryjete velkoformátovým plátem skla. Jaké jsou výhody, nevýhody a specifika takového řešení? Právě na to se zaměříme.
Sklo za kuchyňskou linkou se snadno udržuje
Ve srovnání s klasickými keramickými obklady se sklo za kuchyňskou linkou snadněji udržuje, protože vytváří jednolitý hladký povrch bez jakýchkoliv spár. Právě spáry mezi obklady bývají na znečištění náchylné. Po několika letech proniknou mastnoty hluboko do světlého spárování a zežloutnou nebo zešednou. Jejich vyčištění je pak velmi složité.
V případě skla za kuchyňskou linkou tento problém řešit nebudete. Hladký povrch snadno omyjete čisticím prostředkem s odmašťovací schopností a prostředkem na sklo vyleštíte. Je třeba počítat s tím, že na skle budou vidět i nečistoty v podobě otisků prstů, je tak namístě popřemýšlet nad montáží skleněné tabule v matném nebo mléčném provedení.
Kolem varné desky použijte kalené sklo
Zatímco v okolí kuchyňských skříní můžete bez obav použít klasický typ skleněných tabulí, v prostoru varné části kuchyně vždy vybírejte sklo kalené. Jeho cena je vyšší, je však odolnější proti mechanickému poškození i vysokým teplotám. Na trhu narazíte na pevná kalená skla, která se nedají snadno poškrábat a zachovají si svůj původní vzhled po řadu let. I v takovém případě máte na výběr z několika povrchových úprav včetně matování.
S otvory na zásuvky musíte počítat předem
Rozhodnete-li se pro umístění skla za kuchyňskou linku, nezapomeňte na zásuvky ve stěně, pro které budete muset nechat vyhotovit otvory. Před návštěvou sklenářství nebo kuchyňského studia si tak pečlivě načrtněte prostor kuchyňské linky a přesně do něj zaznačte místa se zásuvkami. Kromě otvorů na zásuvky si můžete nechat vyvrtat i menší otvory pro úchyty, drátové programy a další nástěnné doplňky. Dodatečné vrtání do skleněných tabulí je komplikovanější, proto jej zadejte hned při zadání do výroby.
Způsoby upevnění skla za kuchyňskou linku
Skla za kuchyňskou linku lze namontovat suchou i mokrou cestou. V případě suché cesty se na nosnou zeď připevní hliníkové lišty, které sklo posunou o několik mm před plochu stěny. Na tyto lišty se sklo následně přišroubuje. Použití lišt je vhodné zejména při montáži velké a těžké tabule skla, stejně tak i tam, kde je povrch podkladu nerovný. Montáž mokrou cestou je jednodušší a cenově dostupnější, povrch však musí být důkladně očištění a především rovný. Tabule skla se na podklad lepí pomocí průhledného silikonového lepidla.
Pomocí skleněné tabule překryjete nevzhledné obklady
Sklo za kuchyňskou linku se úspěšně využívá nejen u moderních nových kuchyní, ale také v případě rekonstrukcí. Chcete-li se vyhnout náročnému vysekávání starých obkladaček, můžete velkoformátovou tabuli skla jednoduše nalepit přímo na ně. Instalace vám zabere jen pár hodin a výsledek bude dokonalý.
Výhody a nevýhody skleněných obkladů do kuchyně
Použití velkoformátových skleněných tabulí za kuchyňskou linku je nadčasovým praktickým řešením. Než se rozhodnete pro instalaci skleněného obkladu, seznamte se s hlavními výhodami a nevýhodami:
Sklo za kuchyňskou linku |
|
Výhody |
Nevýhody |
Moderní design |
Potřeba přesného zaměření |
Snadná údržbu |
Náročnější vrtání otvorů |
Vhodné i pro rekonstrukce |
Mokrá montáž jen na rovné povrchy |
Montáž zabere jen pár hodin |
Vyšší hmotnost – horší manipulaci při montáži |
Pestrý výběr povrchů a barev |
|
Možnost podsvícení skla |
|
Kromě velkoformátových skleněných tabulí můžete ve své kuchyni nebo koupelně využít i různé typy skleněných obkladů, které jsou dostupné v různých formátem a provedeních. O skleněných obkladech si přečtěte v pokračování našeho článku.
Přečtěte si také další články, ve kterých se na problematiku obkladů a dlažeb zaměřujeme:
Diskuse k článku