Šest tipů, jak zútulnit balkon
Balkon se dá využít různě. Někdo ho považuje po určitých úpravách za rozšíření obytného prostoru, u jiných slouží pouze pro sušení prádla. Nezřídka se balkon stává i místem, kam se ukládají sezónní věci, sportovní náčiní nebo staré vybavení. Pokud však patříte k těm, kteří na něm v létě rádi relaxují, pak jistě hledáte způsoby, jak ho co nejvíce zútulnit. A s tím vám poradí dnešní článek.
Jak už bylo napsáno v úvodu, balkon může být i dalším obytným prostorem, a to zejména po jeho rekonstrukci v podobě zasklení. Zajímá vás, jaké systémy se k realizaci využívají? Pak si přečtěte článek „Zasklení balkonu je žádané a praktické“, kde najdete všechny podstatné informace. I to představuje jednu z možností, jak balkon zútulnit. Dále se však podívejme na ty méně nákladné a mnohem rychleji proveditelné postupy.
1/ Markýza na balkon ochrání před sluncem i deštěm
I když je v létě slunce vítaným průvodcem každého dne, pokud je ho přespříliš, stává se pobyt venku (a často i uvnitř) velice nepříjemným. Na balkoně se můžete před intenzivními slunečními paprsky schovat pod slunečník, jeho obsluha je však zpravidla komplikovaná, netřeba ani zmiňovat, že je také obtížné vyřešit jeho umístění. Pokud tedy hledáte pohodlnější řešení, pak se nabízí markýza na balkon. U ní není potřeba řešit pevné přichycení například k zábradlí a u ovladatelných typů se dá jednoduše vysouvat a zasouvat dle potřeby. Některé dražší varianty fungují i s elektrickým ovládáním, kdy se o manipulaci postaráte stisknutím příslušného tlačítka.
2/ Nezapomeňte na zeleň
Rostliny v květináčích nebo truhlících vytvoří na balkoně prostředí s trochou přírody, kde se budete cítit příjemně. Na jednu ze stěn je také možné instalovat dřevěnou mříž pro popínavé druhy zeleně. Volbu konkrétních druhů učiňte na základě orientace balkonu. Pro severní strany se nejvíce hodí spíše trávy, dřeviny, begonie či břečťan, na jihu, jihovýchodě se pak celkově bude dařit téměř jakékoliv rostlině. Nejčastěji se takový balkon zdobí letničkami a trvalkami. Pokud balkon směřuje na západ, buďte s umístěním květin opatrnější. Nadbytek slunečních paprsků bude vyhovovat spíše sukulentům a kaktusům.
3/ Zástěna na balkon – konec zvídavých pohledů z okolí
Uživatelé obydlí s balkonem často řeší jeden zásadní problém, a to narušení soukromí pohledy od kolemjdoucích, z protějších staveb či od sousedů. I s tím se ovšem můžete elegantně vypořádat. Stačí, když si obstaráte zástěnu. Ta se většinou vkládá do konstrukce zábradlí a může být z papíru, plastu či textilie, výjimkou nejsou ani dřeviny (oblíbený je bambus). Novinkou jsou zástěny, které jsou zdobeny obrázkem, například truhlíků s muškáty či plotu, kamenů, cihel apod.
4/ Kvalitní nábytek je nepostradatelný
Základem prakticky zařízeného balkonu je především kvalitní venkovní nábytek. Oblíbené plastové typy jsou sice levné, ale mají omezenou životnost i nosnost. Navíc je jim často vyčítán nepříliš reprezentativní vzhled. Proto se vyplatí investovat do nákupu dřevěného nebo kovového nábytku, který je mnohem odolnější. Více se o jednotlivých druzích dozvíte ZDE.
„Z hlediska ušetření volného místa se osvědčí skládací nábytek.“
Nezapomeňte také na měkké polstrování a podsedáky, které lze zakoupit ve stejnobarevné sadě, čímž se celkový styl balkonu vyvede k dokonalosti. A pokud si navíc pořídíte několik různých variant, budete je moci střídat podle aktuální nálady.
5/ Nebojte se barev
Barvy však využívejte nejen v podobě textilních prvků, nebojte se jich ani na zábradlí nebo stěnách balkonu ve formě nátěru. Základní pravidlo udává, že na balkony směřující na sever je třeba užít teplé barvy (například oranžová a žlutá) a na jih pak studené (například modrá a zelená). Více se o barvách a o tom, jak působí na lidskou psychiku, dozvíte v článku „Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení“, kde najdete i doporučení, do jakých prostor se která barva hodí, nebo nehodí. Nebojte se experimentovat, ale vždy se snažte záměr promýšlet i v rámci celkové fasády, jinak by přílišně barevný balkon zapůsobil jako pěst na oko.
6/ Udržujte balkon v čistotě pravidelným úklidem
Pokud chcete, aby byl balkon pořád příjemným místem, kde se cítíte spokojeně, je nutné ho pravidelně uklízet. Určitě byste tak na něj neměli zapomínat při celkovém úklidu domácnosti, se kterým vám poradíme ZDE. Pravidlem by mělo být setření podlahy, na které se usazuje prach z okolí a další nečistoty. Samozřejmostí je očista nábytku. Vyvarujte se tomu, abyste volné plochy zastavovali harampádím a věcmi, které na balkon zkrátka nepatří.
Ať už balkon teprve budujete, nebo chcete vylepšit ten stávající, pamatujte na to, že věci, kterými ho zařídíte, jsou vystaveny působení okolních vlivů plynoucím nejen z povahy prostředí, ve kterém se celý dům nachází, ale samozřejmě také z počasí. Proto investujte do kvalitních kousků, u kterých je zaručeno, že opravdu vydrží, než do těch levnějších, které pak budete muset často měnit.
Diskuse k článku