Samozavlažovací truhlíky: Jak je vybírat a správně poskládat
Výrobci samozavlažovacích truhlíků nabízí modely různých rozměrů. Než začnete konkrétní typ vybírat, zaměřte si místo, kde bude uložené. Při montáži…
Rádi byste si na balkóně nebo okenním parapetu vypěstovali květiny nebo bylinky, ale nechcete věnovat úsilí každodennímu zalévání? Právě pro vás jsou jako stvořené samozavlažovací truhlíky, které díky postupnému dávkování vody udrží substrát vlhký po dobu jednoho až dvou týdnů. Na trhu narazíte na různé typy samozavlažovacích truhlíků, které se liší typem konstrukce, velikostí i skladbou. Jak vybrat ten nejvhodnější a správně jej založit a poskládat? Na to se zaměříme na následujících řádcích.
Výběr samozavlažovacího truhlíku podle velikosti
Výrobci samozavlažovacích truhlíků nabízí modely různých rozměrů. Než začnete konkrétní typ vybírat, zaměřte si místo, kde bude uložené. Při montáži na okenní parapet zaměřte jeho rozměry a truhlíky volte o několik cm kratší. Chcete-li truhlíky umístit volně na zem, je volba velikosti jen na vás. Samozavlažovací truhlíky se také s oblibou instalují na balkonové zábradlí, v takovém případě je potřeba nejen zaměřit jeho rozměry, ale vybrat také vhodný typ s ohledem na bezproblémovou montáž.
Při výběru velikosti truhlíku popřemýšlejte, jaký typ rostlin v něm budete pěstovat a v jakém počtu. Pro pěstování většího množství rostlin doporučujeme zvolit truhlíky s několika samostatně vloženými nádobami. Přesazování bude mnohem jednodušší, protože z truhlíku vždy vyndáte jen potřebnou část. Pro pěstování rostlin s delšími kořeny si pořiďte truhlíky dostatečné hloubky, ve kterých budou mít kořínky dostatek místa pro rozšiřování.
Z jakých částí se samozavlažovací truhlík skládá?
Samozavlažovací truhlíky představují sestavu několika důležitých komponentů, které při správném použití zajistí automatické dávkování vody rostlinám dle potřeby. Kromě samotného truhlíku, který bývá nejčastěji plastový a může mít různou barvu a tvar, najdete v setu další komponenty. Patří mezi ně drenážní vrstva, která zaijstí uložení přebytečné vody, případně knot, přes který voda prostupuje do zeminy. Pořídíte-li si variantu s knotem, počítejte s jeho omezenou životností a pořiďte si i nějaký do zásoby.
Součástí moderních samozavlažovacích truhlíků jsou také měřáky či indikátory množství vody. Ty uživatele jednoduše informují o tom, kolik vody je v truhlíku k dispozici. S dostatečným předstihem budete vědět, kdy je třeba vodu doplnit, a vyhnete se nechtěnému přesušení substrátu. Některé typy samozavlažovacích truhlíků obsahují i boční rozpěry, které zabrání poškození a rozpínání plastového truhlíku do šířky pod tíhou substrátu. Podle typu konstrukce jsou truhlíky vybavené i úchyty a montážními systémy. Některé mají pouze nožičky, jiné jsou vybavené úchyty pro pevnou montáž na stěnu. Existují i speciální typy truhlíků přizpůsobených pro zavěšení na balkonové zábradlí jakéhokoliv tvaru.
Jak vybrat zeminu do samozavlažovacího truhlíku
Předtím, než do truhlíku nasypete zeminu, kterou máte zrovna po ruce, popřemýšlejte, jaké rostliny v něm budete pěstovat. Na trhu jsou dostupné i speciální typy substrátů pro samozavlažovací truhlíky, které obsahují složku zajišťující lepší zádržnost vody. Doporučujeme pak používat substráty určené pro konkrétní druhy rostlin, například na zeleninu, okrasné květiny a podobně.
Do substrátu v samozavlažovacím truhlíku můžete přidat i granulovaný perlit. Zajistí provzdušnění půdy a automatickou regulaci vlhkosti. Zeminu můžete obohatit také o granulovaný hydrogel, který zadrží vodu a zabrání rychlému odpařování. Hydrogel doporučujeme používat zejména při letním pěstováním a při umístění truhlíků směrem k jihu, kde je intenzita slunečních paprsků největší.
Rostliny v truhlících pravidelně přihnojujte
I rostliny pěstované v samozavlažovacích truhlících je potřeba jednou za čas přihnojit. Ideálním variantou je hnojivo v granulované formě, které se přimíchá do substrátu. Jeho rozklad je postupný, a tak se důležité látky obsažené v hnojivu uvolňují postupně. Pro běžné typy rostlin pěstovaných v truhlících vám hnojivo v podobě granulátu vydrží 4 až 6 měsíců.
Další možností je použití tekutého hnojiva, které přimícháte do zálivky. Protože se však bude společně s vodou uchovávat v zásobovací části truhlíku, může po nějaké době klesnout ke dnu a usadit se. Prostup do půdy pak nemusí být dostatečný. Třetí možností je pořízení hnojiva v podobě tyčinek, které se zapíchnou přímo do substrátu. Je však důležité zajistit, aby nedošlo k přesušení zeminy. Uvolňování látek do substrátu je pak v podstatě nulové.
Přečtěte si další články o pěstování rostlin:
Diskuse k článku