Rozbor půdy pomůže při zakládání zahrádky
Chystáte-li vysadit novou zahradu, případně tu stávající doplnit o nové rostliny, bude se vám hodit rozbor půdy. Díky němu máte možnost vybrat správný typ zeleně, jemuž bude typ půdy vyhovovat. Rozbor půdy také podá vysvětlení k tomu, proč se některým květiny a stromům nedaří přesto, že je jim dopřávána špičková péče.
Půda je alfou a omegou úspěchu zahrádkářů. Nejdůležitější je poměr hlíny a písku, svou roli ale hraje celá řada dalších faktorů, mezi něž patří například podíl humusu, vápna nebo kyselost a slanost půdy. Rozbor půdy dále prozradí i další detaily v podobě přítomnosti těžkých kovů či kationtovou výměnnou kapacitu.
Základní rozbor půdy můžete provést sami
Jen oken lze pozorovat základní vlastnost, tedy to, zda máte k dispozici půdu písčitou, jílovitou či hlinitou:
- písčitá půda: sypká, nedrží tvar, nezadržuje vodu (nelepí)
- jílovitá půda: drolí se, s vodou ji lze tvarovat, obsahuje jemné složky, spíše do žluta
- hlinitá půda: tuhá, tmavá, lepivá, tvárná
Speciální kategorii pak tvoří rašelina – pružná, měkká, s vysokým obsahem vody, kterou lze vymačkávat. Žádaná je pro vysoký obsah živin.
Laboratoř rozebere a dá doporučení
K podrobnému rozboru s minimem chyb je potřeba vetší počet vzorků, cca 8 – 10 ze 100m2 odebraných různě z celé plochy. Měl by být bez horní vrstvy, která obsahuje celou řadu nečistot. Všechny vzorky nakonec smícháme v nádobě. Pro potřeby laboratoře naberte asi půl kila (maximálně kilo) půdy. Pro rozbor je ideální období od jara do podzimu, takže až se s prvními slunečními paprsky vydáte na zahradu, směle se do toho můžete pustit.
Kde dělají rozbor půdy aneb kam se obrátit: nejjednodušší je nechat so půdu rozebrat v krajské laboratoři půdoznalství a agrochemie. Službu nabízí ale také některé z hobby marketů.
Laboratoř následně vyzkoumá základní půdní parametry:
- stanoví pH
- obsah uhličitanů
- podíl vodíku v sorpčním komplexu půdy
- obsah přijatelných živin podle Mehlicha III
- stopové prvky: železo, mangan, měď, zinek, bor, molybden
- rizikové prvky
- oxid uhličitý, celkový dusík
- potenciální kationtovou výměnnou kapacitu
Např. půda s nedostatkem živin se dá snadno obohatit hnojivy, avšak nijak nelze ovlivnit prostupnost pro kořeny, obsah vody a obdělavatelnost. Podle toho je tedy potřeba vybírat typ rostlin. Důležitá je znalost půdy i pro vysazení kvalitního trávníku.
Za každý údaj je ale potřeba si připlatit. V cenících na místech, kde se rozbory provádí, najdete desítky možností. Základní rozbor (pH, uhličitany, humus, dusík, živiny, sorpce, zrnitost) se platí od tisícikorunu po patnáct stovek. Levnější je rozbor agrochemický.
Diskuse k článku