Repasování oken a dveří: někdy jediné, avšak ne zrovna levné řešení
Rekonstrukce je finančně náročnou záležitostí, mnohdy si nezadá se stavbou nového domu. A proto možnost uspořit je vždy vítaná. První věcí, která vysloveně prahne po novém kabátu, jsou okna a dveře. A to nejen z praktického hlediska kvůli izolaci, ale také pro oprýskaný vhled a zašlé rámy i sklo.
Při koupi staršího bytu nebo domu bývají okna jednou z věcí, která výrazně ovlivňuje cenu. Nově vyměněné stavební výplně ji pak mohou výrazně navýšit, a proto se vyplatí poohlédnout se po stavbě se staršími okny a až poté sami rozhodnout, jak s nimi naložíte.
Výměna oken není vždy možná
Špatně těsnící, oprýskaná, zahnívající či deformovaná okna patří rozhodně do kategorie „nevyhovující.“ Na trhu najdete mnoho druhů oken různé kvality, a proto se zdá, že výměna oken je jasnou záležitostí. Ovšem ne vždy existuje možnost jednoduše je vyměnit, což je právě okamžik, kdy se vyplatí přemýšlet o variantě repasování stávajících.
Renovace starých oken je řešením pro ty, kde není možné zasahovat do obvodových konstrukcí domu. Problémy s jejich výměnou bývají i v památkově chráněných zónách, kde jiný způsob, než repasování, neprojde.
Co musí umět dokonalá okna a dveře
- izolovat teplo i hluk
- propouštět sluneční paprsky
- disponovat odolností
- mít bezpečné sklo a rám
Proč repasovat okna
Renovace (či výměna) přichází na řadu v okamžiku, kdy výplně nedostatečně izolují jak od zimy, tak od hluku. Na obojí se postupem let klade stále větší důraz, proto je jasné, že stará okna současným požadavkům vyhovovat jednoduše nemohou. Izolace v zimě je důležitým faktorem při úsporách na energiích, neprostupnost hluku pak přispívá ke komfortnímu bydlení. Proto už nestačí jen jedno sklo jako výplň, častěji se používají dvě i tři, mezi nimiž je prostor vyplněn interním plynem a postarají se tak o výše zmíněné.
V čem spočívá repasování oken a dveří
I pro repasování musí být okna ve vhodném stavu, v žádném případě nelze využít ta, která nesou známky hniloby a deformace. Nejdříve se utěsní vnitřní okenní křídlo a přesklí se tabule – buď dvojsklem nebo trojsklem, a poté se instaluje nová okapnice. Pro těsnění lze použít silikonový pásek do rýhy vyfrézované v okenním křídle, případně nalepovací polyetylenové těsnění.
Rámeček, do něhož je sklo usazováno, může být plastový, nerezový, laminátová či hliníkový, který se však příliš nedoporužuje. Vnější křídlo se pak příliš neutěsňuje, protože takto potom nedochází k rosení skel.
Dvě varianty repasování oken:
- sklo se vyřízne a vůbec se nezasahuje do rámu; z vnějšku se přišroubuje izolační dvoj či trojsklo v rámečku (tzn. bude předsazené)
- jinou metodou je vyfrézování drážky a vsazení skla, kdy se však už zasahuje do rámu a může dojít k oslabení profilu křídla (sklo bude „utopené“)
Repasování oken a vchodových dveří není příliš časté, a to z jednoho prostého důvodu: cena se totiž dá srovnat s pořízením nových. Kdo má však potíže se zdivem nebo památkáři, jinou možnost nemá.
Diskuse k článku
Antonín
Redakce
Redakce Chytré-bydlení.cz