Tapety na zeď – jak na jejich lepení?
Tapety na zeď jsou opět v kurzu, a tak není divu, že se do tapetování pouští stále více lidí. Ne vždy jsou ale poté s výsledkem spokojeni. Přitom stačí nespěchat a držet se osvědčených rad a postupů, které brání tomu, aby byly tapety nalepeny křivě či se jim zvlnil povrch. I když vždy existuje možnost pozvat si na tapetování odborníky, je lepší ušetřit a byt či dům si ozdobit touto cestou svépomocí.
Nalepit tapety správně se zdá být velmi snadné, nicméně pokud zvolíte špatné lepidlo a nebudete dostatečně pečliví, může se stát, že místo oživení interiéru si zkrášlení stěn značně zkomplikujete. Tapety na zeď se v současné době vyrábí z různých materiálů, podle toho je pak třeba volit postup práce. Některé moderní typy totiž nepotřebují aplikovat lepidlo na rubovou stranu, ale pouze na zeď jako takovou. Jak tedy tapety nalepit tak, aby výsledek naplnil všechna očekávání?
Podkladová zeď musí být čistá, suchá a rovná
Ještě než se vrhnete do samotného tapetování, musíte vhodně připravit zeď, kterou budete zdobit. Základem je proto důkladná očista od prachu, špíny, mastnoty, případně pavučin a jiných nečistot, které by při lepení tapety na zeď dělaly problémy. K tomu si vystačíte smetákem nebo hadrem, pokud je potřeba, je možné ho namočit. Poté přichází na řadu kontrola, zda se na zdi nevyskytují nějaké velké nerovnosti, vybouleniny a podobná poškození, která by mohla tapety ještě více zdůraznit. Pokud taková místa najdete, je vhodné ty menší z nich zarovnat, ty rozsáhlejší až po penetračním nátěru. Co se týče starých tapet, někteří lidé se přiklání k možnosti kompletního odstranění, jiní se spoléhají na kvalitu lepidla. Vždy je však lepší všechny podobné vrstvy odstranit. K tomuto účelu jsou v nabídkách prodejců i speciální prostředky, díky kterým nebude strhávání tak namáhavé.
Po vyčištění přijde na řadu penetrace, aby se dosáhlo zvýšení přilnavosti povrchu. Jestliže se na zdi nachází velké rýhy a prohlubně, nastane po penetraci čas právě pro jejich ošetření tmelem. Všechna opravovaná místa se samozřejmě musí posléze vhodně zarovnat jemným obroušením.
Lepení tapet podle jejich druhu
Po správné přípravě podkladové zdi přichází na řadu samotné lepení, kterého se mnozí velice obávají. Není ale potřeba, stačí si uvědomit, z jakého materiálu dané tapety na zeď jsou. V současné době jsou žádané následující:
- Papírové tapety na zeď
Tapety z papíru si stále drží svou popularitu, i když jsou postupně nahrazovány modernějšími typy, které jsou ale v porovnání s nimi přeci jen dražší. Lepidlo (rozdělané zhruba 5 hodin dopředu) se aplikuje přímo na rubovou stranu a nechá se přibližně 10 minut působit. Poté je možné tapetu opatrně postupně přilepit na zeď.
- Vinylové tapety na zeď
Vinylové tapety na zeď jsou jedním z aktuálních představitelů trendu, který je pro moderní druhy charakteristický. Jsou odolné a jejich lepení není náročné, některé mohou mít zadní stranu z papíru, jiné z vliesu. Postup je stejný jako u papírových druhů, avšak je třeba pamatovat na přesný čas, po který se má lepidlo do tapety vsakovat. Lepidlo se může aplikovat i na stěnu.
- Vliesové tapety na zeď
Tyto speciální tapety na zeď práci při tapetování značně usnadňují, protože je u nich možné aplikovat lepidlo pouze na zeď. Odpadá tak nutnost natírat lepidlem tapetu a starat se o čas potřebný k nasáknutí. Tím se vyhnete i často složité manipulaci s mokrou tapetou.
Zásady pro všechny tapety na zeď
I když se vzpomínané tapety liší materiálem, tudíž i vlastnostmi, co vykazují, existují zásady platící pro lepení obecně. Některé z nich si nyní shrneme. Pokaždé, když se pás tapety natře lepidlem, je třeba ji přeložit tak, aby se natřené plochy dotýkaly. Tím se dosáhne rovnoměrného vstřebávání, aniž by lepidlo zároveň prchalo do prostoru. S tímto souvisí i důležitost času, po který je třeba nechat tapetu takto pracovat. Vždy pátrejte po konkrétních informacích, například některé vinylové tapety je třeba nechat jen 4 minuty, jiné potřebují 6 minut. Pokud dojde ke vstřebávání lepidla příliš dlouho, pásy se natáhnou a někdy i znehodnotí. První pás je vhodné lepit od okna směrem ke dveřím, s vyznačením svislé linie pomůže olovnice. Vzhledem k tomu, že se tapety se po zaschnutí lehce stáhnou, je třeba s tím počítat a nechávat při lepení pásů určité přesahy, aby po dosedu nezůstala na stěně místa, kde bude prosvítat původní povrch. Po přiložení je třeba tapetu měkkým válečkem opatrně vyhladit, vzniknou-li bubliny, pak je třeba je vytlačit od středu směrem k okraji pásu.
Tapety na zeď jsou možností, jak v relativně krátkém čase zcela pozměnit vzhled interiéru. Podmínkou dobrého výsledku je ale samozřejmě jejich správné nalepení. Pokud se i tak na tapetování necítíte, můžete si pozvat odborníky. Ceny za jejich práce se pohybují okolo 100 Kč/m2 - lepení bez přípravných a doplňkových prací.
Zajímavé tipy:
- v místnosti, kde se tapetuje, nesmí být průvan, ani přílišné teplo
- je-li v prostoru nějaký výrazný dominantní prvek, může se začít tapetovat od něj
- pro lepší vzhled je možné do rohů místnosti mezi stropem a stěnami nalepit polystyrenové lišty
- pokud je na tapetě vzor, je dobré si jednotlivé pruhy očíslovat, aby nebyl přerušován
- je vhodné označit si vrchní a spodní část tapety
Diskuse k článku