Je na malování lepší stříkací pistole, váleček, nebo štětka?
Výmalbou je možné zcela změnit vzhled interiéru. Barvy dokážou navodit příjemnou atmosféru a ovlivnit celkové pocity při bydlení. Samotný proces je často složitý a zdlouhavý, správně zvolenými pomůckami je ovšem možné ho usnadnit a zrychlit. V podstatě můžete vybírat ze tří hlavních nástrojů. Pro malování si tak můžete pořídit stříkací pistoli, váleček nebo klasickou štětku. Každá možnost má své výhody i nevýhody. Právě na takové srovnání se zaměřuje i tento článek.
Postup, jaký je vhodné následovat, přibližuje článek „Jak si doma vymalovat snadno a s co nejlepším výsledkem?“, další zajímavé informace o tom, jak si malbou opticky v místnosti pomůžete, pak naleznete ZDE. Nástroje a pomůcky použité při malování se podílí nejen na celkovém komfortu při práci, ale také na tom, jak stěny budou po této proměně vypadat a jak dobře na nich bude barva držet. Podívejme se proto nyní na to, v čem spočívají přednosti a nedostatky stříkací pistole, válečku a štětky.
Malířská stříkací pistole zajistí rovnoměrný nános barvy
Malování pomocí stříkací pistole je v poslední době velice oblíbené. Máte-li k dispozici kvalitní zařízení, pak je výsledek rovnoměrný a bez šmouh. Pokud pominete počáteční plnění a závěrečné umývání pistole, pak je malování i rychlejší. Je ovšem nutné dodržet správnou vzdálenost od stěny, úhel i rychlost pohybu. Mnoho uživatelů se také potýká s problémem příliš husté (nebo naopak řídké) barvy.
V podstatě existují dva druhy, s kompresorem a vibračním čerpadlem. Kompresorová stříkací pistole pracuje se vzduchem, díky kterému je možné aplikovat barvu pod potřebným tlakem. Hodí se spíše pro větší plochy. Druhý zmiňovaný typ, tedy s vibračním čerpadlem, využívá k postřiku podtlak a přetlak vznikající rychlým kmitáním. Takové zařízení se více osvědčí při jemnějších pracích a u menších ploch. Obecně se stříkací pistoli vytýká velká spotřeba barvy a nutnost častého doplňování nádržky.
Kvalitní malířská stříkací pistole začíná s cenou na cca 2500 Kč. |
S válečkem se pracuje rychle a pohodlně
Váleček představuje možnost, která ve spoustě domácností nahrazuje klasické štětky. Je ovšem nutné dávat pozor na kvalitu podkladu. Často se totiž uživatelé setkávají s nepříjemnou situací, kdy na sebe váleček lepí minulé vrstvy, a tak neumožňuje vymalování novou barvou. K dostání jsou válečky různých velikostí i typů vlákna. Pro hladký výsledek volte jemnější vlákno budete-li chtít dosáhnout povrchu s výraznější strukturou, pak je lepší využít hrubší váleček. Zajímavé řešení, které bylo oblíbené v minulosti a nyní se opět stává trendem, představuje váleček opatřený vzorem, co na zdi vytváří motivy a dekory. Dejte také pozor při malování rohů a podobně obtížně dostupných ploch. Pro takové případy je mnohem lepší mít připraveno několik velikostí tohoto nástroje.
Obyčejný váleček na malování pořídíte již od 50 Kč. |
Klasická malířská štětka se nejvíce hodí pro první nátěr
Co se týče malířské štětky, kvalitu výsledku s jejím využitím ovlivňuje především kvalita štětin. Často se totiž stává, že během práce vypadávají, a tak znehodnocují malbu. Doporučuje se proto štětku předem namočit, aby se štětiny staly poddajnějšími.
Nejlépe se osvědčí při prvním nátěru, kdy je potřeba, aby se barva dobře uchytila do podkladu. Je-li hrubý, pak se nic jiného než štětka vůbec nedoporučuje. Malování zdí štětkou je velice pracné a namáhavé. Vyžaduje také určitou zručnost a zkušenost, protože může zanechávat nevzhledné šmouhy a stopy, které zamezí tvorbě rovnoměrně natřené plochy. Jednotlivé tahy musíte vést svisle, se zhruba 10 až 15 cm překrytím. Při použití štětky také počítejte s tím, že barva z ní pohybem od namočení v nádobě kape, a tak je konečný úklid náročný a zdlouhavý.
Levná malířská štětka s umělými vlákny stojí okolo 100 Kč. |
Výmalbu ovlivní i kvalita podkladu
V souvislosti s výsledky, které jednotliví pomocníci odvádí, je nutné zmínit i úpravy podkladu. Ten je třeba na malování připravit, nechcete-li se následně potýkat s problémy typu špatná přilnavost barvy, odlupování spodních vrstev nebo vytváření nežádoucích map a šmouh. V zásadě lze základní postup, jak ošetřit podklad před výmalbou, shrnout do následujících bodů:
- odstranění starých nátěrů
- kontrola omítky
- očištění stěn od plísní a skvrn
- opravení trhlin a dalších poškození
- vyrovnání povrchu
- penetrace podkladu
Na základě výše uvedeného lze tvrdit, že malířská štětka k běžnému malování bytu svépomocí určitě postačí, avšak výsledek nemusí být tak kvalitní, jaký ho mohou v případě správného použití zaručit modernější nástroje. Rozhodnete-li se investovat do stříkací pistole, pak se určitě obraťte na osvědčeného výrobce, levná zařízení pocházející z Číny se totiž ze zkušeností uživatelů téměř neosvědčila. Pokud byste chtěli práci s pistolí nejprve vyzkoušet, někteří profesionální malíři pokojů umožňují její zapůjčení. S válečkem se vám bude pracovat nejlépe v novostavbách a na plochách, kde nehrozí komplikace plynoucí z opakovaně malovaného povrchu.
Diskuse k článku
Lenka
Hana Malovská
Sandra
Jana
Katka
Jana
Katka
Jana
Katka
Peter Dallemule