Sanace vlhkého zdiva – tradiční postupy (odvětrávání, podřezávání)
Problémy se zvýšenou vlhkostí zdiva jsou častým problémem mnoha starších budov. Nadměrná vlhkost stěn se po nějaké době začne projevovat odpadající omítkou i pronikáním vlhkosti do vnitřních prostorů domu. To vede ke vzniku plísní a celkovému zhoršení obytného klimatu. Jak odstranit vlhkost zdiva? Možností je několik, od tradičního postupu odvětrávání po moderní technologie chemické injektáže. Představme si 2 tradiční metody – odvětrávání a rozebrání stěn s montáží hydroizolace.
DÁLE NA TÉMA: SANACE ZDIVA – CHEMICKÁ INJEKTÁŽ, ELEKTROFYZIKA
Jak odstranit vlhkost ze zdiva metodou odvětrávání
Jedním z tradičních metod sanace vlhkého zdiva je odvětrávání. Základem metody je zvětšení plochy, ze které se se může vodní pára vypařovat do atmosféry. Odvádění vlhkosti od konstrukcí se provádí formou kanálků (větracích otvorů). Odvětrávání lze realizovat různými způsoby.
Jednou z možností je realizace předstěny, která bude mít přívod vzduchu u podlahy a jeho odvod těsně pod stropem. Docílí se tak komínového efektu, který zajistí cirkulaci vzduchu a odvod vlhkosti ven. Instalace takového systému je snadná, účinnost však není nejvyšší. Pro docílení maximální možné účinnosti je důležitý správný návrh velikosti, počtu a rozmístění větracích otvorů. Další možností je vytvoření dutin v podlaze.
Často se setkáte i s možností odvětrávání zdiva obvodovým kanálem kolem celého objektu, a to pod úrovní terénu. Obvodový kanál může mít šířku až 60 cm. Pro zajištění maximálního efektu odvětrávání se kanál vyztužuje profilovanými deskami či speciální folií, která se dotýká zdiva. Vzduchoizolační systém pro sanaci zdiva se používají především u tradičních staveb a historických budov. Vzhledem k vysokým požadavkům na sanaci se tyto metody využívají spíše jako doplňkové a kombinují se s jinými postupy.
Sanace zdiva rozebráním stěny
Mezi nejstarší způsoby sanace zdiva patří jeho postupné rozebrání a následné vložení hydroizolace. Poté se zdivo opět dozdí. Tato metoda se dnes používá v omezené míře, a to především u staveb, kde je zdivo tvořeno cihlami či plochými opracovanými kameny. Pro urychlení schnutí vlhkého zdiva se doporučuje ložnou spáru nechat odkrytou přibližně 3 měsíce.
Po rozebrání stěny je možné provést dodatečnou izolaci montáží zvlněných plechů, které se umísťují do spár cihlového zdiva. Při uplatnění této metody je třeba použít sondu, která zajistí, aby se při vtlačování plechů nepoškodila okolní konstrukce stavby.
Další články o sanaci zdiva:
- Sanační omítky jsou pomocníky v boji s vlhkým zdivem
- Správná izolace základů zabrání vlhkosti zdiva
- Cesta ke zdárnému odvlhčení zdiva vede přes odstavení zdroje a vysušování
- Odvětrávaná fasáda pomáhá udržet zdivo v suchém stavu
- Tři metody podřezání zdiva, rozdíl je v náročnosti a ceně
- Magnetické vysoušení: spolehlivá metoda v boji s vlhkým zdivem
Diskuse k článku