Sanace vlhkého zdiva – chemická injektáž, elektrofyzikální postupy
Řešíte problém s nadměrnou vlhkostí zdiva? Metod sanace vlhkého zdiva je nespočet. Stále častěji se využívají moderní metody, které zajistí dlouhotrvající odstranění vlhkosti. Patří mezi ně zejména chemická injektáž, která přináší řadu výhod. Setkáte se také s různými elektrofyzikálními postupy, které mohou být v některých případech ideální volbou. Sepsali jsme pro vás vlastnosti výhody těchto dvou moderních postupů, které se při odstraňování vlhkosti ze zdiva používají stále častěji.
Izolace zdiva pomocí chemické injektáže
Moderní technologie pomocí chemické injektáže se provádí vstřikováním chemického roztoku do otvorů vyvrtaných ve zdi. Chemická injektážní clona zabrání prostupu vzlínající vlhkosti a dle výrobců chemických injektáží zajistí izolaci zdiva i na 20 a více let. Zdivo se napouští speciální krémem na silanové či jiné bázi. Vrty s plní s využitím pumpy a trubice, která se vsune do otvoru. Je třeba říci, že metoda chemické injektáže je účinná, ale také poměrně nákladná. Před samotnou aplikací je třeba provést diagnostiku zdiva, která odhalí složení vody, obsah solí i míru vlhkosti.
Jaké jsou výhody a nevýhody chemické injektáže
Sanace vlhkého zdiva s využitím chemické injektážní clony přináší řadu výhod. Jedná se o šetrnou metodu, která nenaruší statiku objektu. Současně nevyžaduje omezení provozu objektu. Izolaci lze provádět jak ve vodorovném, tak svislém směru. Navíc se tato metoda využívá i v místech s omezeným manipulačním prostorem, protože kromě vrtání a nasazení trubice pro plnění chemické látky nevyžaduje žádný prostor navíc.
Izolaci zdiva chemickou injektáží je možné provádět u všech druhů zdiva včetně smíšených či kamenných. Mezi nevýhody můžeme zařadit zejména vyšší náklady a nutnost provádět aplikaci odbornou firmou. Účinnost aplikace závisí na dodržení technologických postupů a kvalitě použitých chemických látek.
Elektrofyzikální postupy při sanaci zdiva
Moderním způsobem sanace vlhkého zdiva je využití elektrofyzikálních postupů. Princip spočívá ve vytvoření elektrické pole uvnitř zdiva, které následně vytlačuje vlhkost ven. Do zdiva se musí obvykle zabudovat speciální elektrody, které se připojí na zdroj elektrické energie. Existují i jiné metody v oblasti elektrofyzikálních postupů, které fungují na principu elektroosmózy, mikrovlnného vysušování a podobně. Některé z metod jsou bezelektrodové a nevyžadují zásah do konstrukce.
Při správném návrhu systému mohou být elektrofyzikální postupy účinné. Je třeba říci, že vysoušecí fáze může trvat i 3 roky. Zařízení vyžaduje trvalé připojení na zdroj elektrické energie. Výrobci zařízení však uvádí, že spotřeba energie je minimální a uživatele vyjde za rok maximálně na několik stokorun.
Injektáž zdiva patří v současnosti mezi jednu z nejúčinnějších metod sanace a vysoušení zdiva s dlouhotrvajícím efektem. I elektrofyzikální postupy se používají stále častěji, je však třeba počítat s dlouhou dobou vysoušecí fáze. Kromě moderních metod existují i ty tradiční. Jejich principy jsme nastínili v pokračování našeho článku.
SANACE ZDIVA – VĚTRÁNÍ, PODŘEZÁVÁNÍ
Další články o sanaci zdiva:
- Sanační omítky jsou pomocníky v boji s vlhkým zdivem
- Správná izolace základů zabrání vlhkosti zdiva
- Cesta ke zdárnému odvlhčení zdiva vede přes odstavení zdroje a vysušování
- Odvětrávaná fasáda pomáhá udržet zdivo v suchém stavu
- Tři metody podřezání zdiva, rozdíl je v náročnosti a ceně
- Magnetické vysoušení: spolehlivá metoda v boji s vlhkým zdivem
Diskuse k článku