Šamotová výmazová hmota: K čemu slouží a kdy po ní sáhnout
Kamna, krby, pece, ohniště – právě na těchto místech narazíte na žáruvzdorný materiál šamot. Používá se k vyzdívání a vyniká nejen odolností vůči vysokým teplotám, ale také skvělou sálavostí tepla. Kromě cihel, desek a tvarovek však narazíte i na šamotovou výmazovou hmotu, respektive maltu. Přečtěte si, k čemu slouží a kdy vám přijde vhod.
Šamotová hmota – ideální pro opravy
Výmazovou hmotu na bázi šamotu využijete při opravě míst a konstrukcí, kde dochází hoření a vzniku vysokých teplot. Jedná se o nenahraditelný žáruvzdorný materiál, který je vhodný pro opravy kamen, krbů i pecí. Původní šamotové materiály se totiž mohou poškodit. Objeví-li se v nich praskliny nebo se části odlomí, není nezbytné měnit celé šamotové tvarovky za nové. Skvěle poslouží právě šamotová hmota, kterou stačí poškozená místa zamáznout pomocí špachtle.
6 důvodů, proč jsou kanadská kamna absolutní jedničkou ve vytápění
Výmazovou hmotu ze šamotu využijete i při lepení
Výmazová hmota ze šamotu je kromě oprav vhodná i pro lepení kamnářských prvků. Pokud máte v plánu postavit si svépomocí udírnu, nebo třeba pec na pizzu, budete tento materiál potřebovat. Jednotlivé šamotové díly (desky, cihly, klíny) jednoduše přilepíte na kovový či jiný podklad pomocí tenké vrstvy výmazové hmoty.
Jaké jsou vlastnosti šamotové malty
Hlavní předností šamotové malty je žáruvzdornost. Podobně jako stavební prvky ze šamotu odolá teplotám přesahujícím 1300 °C. Tuto stavební hmotu tak rozhodně využijte všude tam, kde dochází k hoření a kde mohou teploty vystoupat do závratných výšin.
Šamotový výmazová hmota je poddajná i při správné přípravě podle návodu se s ním dobře pracuje. Tuhnout začíná zpravidla až po půl hodině, a tak máte dostatek času na zapravení a vtlačení do požadovaných míst. Vytvrzování šamotové malty pak trvá přibližně 24 hodin. Už za den po aplikaci tak můžete materiál vystavit plné tepelné zátěži.
Postup použití šamotové výmazové hmoty
Chystáte se použít šamotovou hmotu pro opravu, nebo lepení? Důležité je dodržet správný postup aplikace. Skládá se z několika dílčích kroků:
1. Příprava hmoty
Šamotový výmazová hmota se prodává v sypkém stavu. V první řadě je proto nezbytné ji připravit. Připravuje se pečlivých rozmícháním s vodním sklem a čistou vodou, a to v poměru 5 dílů šamotu, 2 díly vodního skla a 1 díl vody. Hmotu důkladně promíchejte, aby v ní nebyly žádné hrudky.
2. Aplikace výmazové hmoty
Jakmile budete mít hmotu připravenou, naneste ji pomocí špachtle na požadované místo. Pečlivě ji vtlačte do všech spár a prasklin. Tloušťka vrstvy může být až 5 mm, nemusíte s ní tedy příliš šetřit.
3. Schnutí a vytvrzení
Po nanesení šamotové malty musíte nechat materiál vyzrát. Ztuhne už po půl hodině, poté ztrácí pružnost a nedá se s ním dále zpracovat. Vytvrdne za 24 hodin, pak lze hmotu vystavit vysokým teplotám.
Přečtěte si i další články související s kamnářstvím:
Diskuse k článku