
Cesta k ekologické zodpovědnosti
Životní prostředí představuje nutnou podmínku pro existenci organismů včetně člověka. Měli bychom ho proto chránit. Jak?
Co je to životní prostředí a proč ho chránit
Životní prostředí je definováno jakožto systém složený z přírodních, umělých a sociálních složek materiálního světa, jež jsou nebo mohou být s uvažovaným objektem ve stálé interakci. Jeho základní složky tvoří ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie.
Celý tento mechanismus zakládá přirozené podmínky existence organismů včetně člověka a je předpokladem jejich dalšího vývoje. Člověk tak tvoří s prostředím dynamický systém vázaný výměnou látek, zprostředkovanou jak příjmem potravy a vody, tak ovzduším. Okolní prostředí na něj působí zejména svým vlivem na zdravotní stav somatický či psychický, na hospodářské činnosti člověka, na civilizační a kulturní úroveň i na vytváření jeho životního stylu.
Právě lidstvo přitom svým působením životní prostředí paradoxně ničí. Podílí se na tom znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, rozsáhlé skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování. To má závažné následky jako vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další aspekty.
V konečném důsledku však nejvíce poškozujeme devastací životního prostředí sebe samotné. Znečištění kontaminanty a toxiny má totiž i přímý negativní vliv na lidské zdraví. Znečištění ovzduší je dnes dokonce hlavní příčinou předčasných úmrtí a nemocí a je největším environmentálním zdravotním rizikem v Evropě.
Jak na životní prostředí působí podnikatelé
Zcela zásadní snahou každého jednotlivce by tedy mělo být úsilí o ochranu životního prostředí a jeho zachování v původní podobě. Platí to nejen pro fyzické osoby, ale i pro podnikatelské subjekty. Dnes můžeme již říci, že prakticky každá podnikatelská činnost jistým způsobem souvisí s životním prostředím nebo jej ovlivňuje.
Zejména na velkých společnostech leží značná zodpovědnost, neboť dopad jejich činnosti je velmi intenzivní. Evropská unie se tak v roce 2023 shodla na směrnici, která stanovuje, že velké firmy na jejím území působící budou muset dbát na to, aby nedovážely zboží, jehož výroba je spojená s dětskou prací nebo právě poškozuje životní prostředí.
I samotná Česká republika disponuje souborem předpisů, které v tomto směru činnost subjektů regulují. Jak jim dostát? Spolehněte se na spolupráci se Quality Centrum, spol. s r.o. Tato značka byla založena v roce 1993 jakožto nezávislá poradenská a konzultační organizace provádějící konzultace v oblasti kvality, bezpečnosti a ochrany životního prostředí.
Diskuse k článku