Anglický styl je útulný, komfortní a hodí se i do městských bytů
Anglie má zvláštní kouzlo. Venkovské scenérie jsou nezaměnitelné, ve městech dýchá z každého zákoutí jedinečná atmosféra. A interiéry v anglickém stylu jsou podobné – trochu chladné, ale přesto působí příjemně. Je to studnice nevyčerpatelné inspirace a spousty nápadů – koloniální motivy, kámen typický pro viktoriánskou dobu a v neposlední řadě i pořádek tvoří mozaiku, která ve výsledku udělá domov s perfektním dojmem.
Anglický styl je nejvíce podobný tomu venkovskému. Jedna drobná odlišnost tu ale je: nemusíte se obávat vybavit v anglickém stylu i byt ve městě. Venkovský styl v ruchu města působí poněkud nepatřičně, s interiérem v ostrovním duchu se toho ale obávat nemusíte.
Anglický styl znamená blízkost přírody
Koho neoslovily designové kousky, nudné tvary a téměř sterilní prostředí s moderním nábytkem, je pro něj Anglie tím nejlepším místem pro načerpání inspirace. Působí měkce a útulně, zejména díky množství používaných textilií a tapet. Typická je pro anglický styl i jistá míra elegance, jež však působí, jakoby byla jen vedlejším produktem, nikoliv záměrem. Toho se dosáhne díky dřevěným detailům a výrazným římsám v kombinaci s květinovými motivy.
Dřevo, kov a kámen udává směr
Klasická místnost v tomto stylu je plná nábytku, dekorací, obrazů a doplňků.
- spousta skříní, vitríny s porcelánem, příborníky, komody, výrazné čajové stolky, knihovny, police, židle i křesla mohou být v barvě bílé i v odstínech hnědé
- u čalounění se vyhněte geometrickým vzorům, žádoucí jsou květiny či proužky, uhlazenější dojem potom vzbuzuje jen použití jedné barvy
- stejně jako vzhled je důležité i pohodlí, jenž by mělo být naprosto maximální
- kovové prvky se objevují zejména u doplňků: stolky, rámy, zrcadla, rámečky fotografií…
- styl dodají i olejomalby, kupříkladu zobrazující anglický venkov s viktoriánskými staveními v robustním rámu
- ústředním motivem obývacího pokoje nebo haly je krb s výraznou římsou a kamenným obkladem
Anglický styl a barvy
Ráz interiéru odkazuje na venkov a tradiční obydlí – proto nejsou barvy nikterak výrazné a používají se spíše neutrální podzimní odstíny. Zároveň je ale spojuje s výraznými motivy květin na tapetách. Oblíbené jsou však i zdi s hrubším povrchem v zemitých barvách. Obávat se ale nemusíte ani zdánlivě nesourodých kombinací, jakou je béžová a světle modrá. Chladné odstíny ale doplňte vždy teplejšími.
Celkový dojem ale záleží i na spoustě menších doplňků. Čajový servis je příjemným rozmarem, dobře pak působí vystavené rodinné fotografie. Nezapomeňte ani na květiny, které prostředí ještě pozvednou. Navíc u anglického stylu nezáleží tolik na prosvětlení místností, jako je tomu například u stylu Provence, což je jeho nespornou výhodou pro použití v menších městských bytech.
Diskuse k článku