Krakelovací lak pro jedinečný vzhled nábytku a bytových doplňků
Chuť tvořit a vyzdobit svůj domov něčím originálním popadne čas od času každého. Potřeba kreativně se vyřádit může mít třeba podobu krakelování, které se ideálně kombinuje s tolik oblíbenou technikou decoupage. Hlavní pomůckou, jež vám pomůže vytvořit ta nejlepší díla, je krakelovací lak, jenž má na svědomí kýžený výsledek. Na své si přijdou hlavně milovníci starobylé tematiky.
Krakelovací lak slouží k vytvoření efektu popraskání. Potřebujete pro to dvě vrstvy rozdílné barvy, vhodný povrch, dobrý nápad a hlavně chuť tvořit a zkoušet nové věci. Lze jej použít na sklo, dřevo, terakotové květináče i keramiku. Snadno tak budou pod vašima rukama vznikat pěkné doplňky bytu i zajímavé dárky.
Patinování versus krakelování
Krakelování by se mohlo plést s patinováním (návod na patinování ZDE) – bystrému oku však rozdíl neunikne. Obojí si jako hlavní cíl klade efekt starobylosti. U obojího by na vás měla dýchnout atmosféra venkova z počátku devatenáctého století. Bližší pohled ale nabídne zásadní rozdíl – zatímco u patinování se k tvorbě využívají pasty a hustší barvy (patinol), které se stírají houbičkami, u krakelování je potřeba krakelovací lak, který se postará o výsledek sám. Pro zajímavější výsledek lze samozřejmě obě techniky zkombinovat. Pro začátek ale začněte s něčím jednodušším, kde je místo pro experimenty.
Začínáme s krakelováním
Krakelovací lak zakoupíte v obchodech s výtvarnými potřebami. V nabídce je několik druhů od různých výrobců, pro začátek ale zvolte lak základní, který stačí jednoduše nanést a o nic víc se nestarat. Dobrou zprávou je, že snad všechny dostupné výrobky svou úlohu plní na jedničku a nemusíte se bát, že vyberete špatný kus. Druhým krokem k tvoření je volba akrylových barev – ideálně kontrastních. Béžová a zelená, žlutá (nebo zlatá) a černá… Kombinací je spousta. Pak už jen stačí najít nejvhodnější objekt pro první pokusy. Ideální jsou květináče, ať už plastové či terakotové, nebo skleněné lahve.
Krakelovací lak - širší nabídka pro pokročilejší
Jestliže se krakelování začnete věnovat více, pak byste měli i více investovat do vybavení – jen tak se totiž posunete zase o kousek dál. Kromě základního krakelovacího laku můžete pořídit spodní lak a vrchní jemný či hrubý. Spodní lak se nenechává nikdy zcela zaschnout a ještě když je povrch lepivý, nanáší se další vrstva – buď hrubého, nebo jemného krakelovacího laku. Podle toho se vytvoří struktura prasklin. Vše se dá sehnat i v jedné sadě.
U krakelování můžete popustit uzdu fantazii a začít zdobit téměř jakýkoliv předmět. Rámečky, zrcadla, nádoby do kuchyně, květináče a spousta dalšího nezbytného vybavení bytu může padnout za oběť tvořivé náladě. Jakmile vás krakelování zaujme, už vás jen tak nepustí.
Diskuse k článku
Petr Š.
eva
Lucijanda