Jak zaměřit a namontovat vnitřní parapety
Výměnu vnitřních parapetů za nové zvládnete i svépomocí. Věnujte pozornost pečlivému zaměření, abyste nové parapety nemuseli složitě zkracovat a upravovat. Samotnou demontáž a nalepení nových plastových, dřevotřískových i kamenných obkladů zvládnete během odpoledne. Přinášíme vám tipy a rady, jak postupovat při zaměřování i samotné výměně.
DÁLE NA TÉMA: JAK VYBRAT PARAPETY PODLE MATERIÁLU
Jak zaměřit vnitřní parapety
Při objednávání nových parametrů (zpravidla se vyrábí na míru) musíte výrobce zadat přesné parametry. V takovém případě musíte znát výšku, délku a hloubku. Doporučená výška prostoru na montáž od podkladu po horní drážku se pohybuje v rozmezí 23 až 27 mm. Pokud po odstranění starých parametrů zjistíte, že je výška výrazně odlišná – větší, nebo menší – doporučujeme zvolit typ parapetu s možností výroby potřebné výšky na míru. Zejména v případě parapetů z umělého či přírodního kamene lze vyrobit typ jakékoliv výšky s přesností +/- 1 mm.
Vnitřní parapety mohou být buď zapuštěné v omítce, nebo přesně umístěné mezi špaletami. Pokud budete parapet zapouštět do omítky, změřte délku mezi špaletami a přičtěte cca 2 cm z každé strany. Pokud parapet zapouštět nebudete, objednejte parapet o délce odpovídající rozměru mezi špaletami. V případě plastových parapetů je potřeba počítat s tloušťkou bočních krytech. Zjistěte si jejich rozměry a od naměřeného rozměru mezi špaletami je odečtěte. Síla jedné krytky bývá obvykle 5 mm.
Na závěr musíte změřit ještě hloubku okenního parapetu. Obecně se doporučuje počítat s přesahem 2 až 3 cm přes okraj, aby v případě stékání vody nedošlo k navlhnutí stěn. Pokud by však přesahující parapet překážel dvířkám nábytku, lze přesah udělat i kratší. Nezapomeňte, že přibližně 1 cm parapetu bude zapouštěný pod profilem okna.
Demontáž původního parapetu
Máte-li nové parapety zaměřené a objednané, pusťte se do demontáže těch původních. Demontáž bude snadná v případě, že jsou parapety nalepené jen mezi špaletami. V takovém případě stačí obvykle silně zabrat, případně použít páku ze spodní strany. Dejte si však pozor, abyste nepoškodili rám okna.
Při demontáži parapetů zapuštěných v omítce je třeba několik milimetrů omítky vysekat. Postup demontáže je pak stejný. Nezapomeňte odstranit původní silikony, které spoje těsnily. Pokud vám parapet nepůjde odstranit, můžete jej opatrně rozříznou pomocí oscilační brusky a vyjmout po částech.
Očištění podkladní plochy
Po odstranění starého parapetu zůstane na podkladu vrstva původního lepidla a další nečistoty. Před montáží nového parapetu je třeba podklad důkladně očistit a případně přebrousit. Pokud v betonovém podkladu objevíte praskliny nebo jiné nedokonalosti, před lepením nového parapetu jej vyspravte. Očistěte také prostor u ostění a také v okolí okenních profilů.
Úprava parapetů a lepení
Na připravený podklad nové parapety nejprve nanečisto přiložte a zjistěte, jestli do prostoru správně pasují. V případě plastových parapetů můžete jejich šířku libovolně upravit použitím elektrické pily. Okraje se zakryjí plastovými krytkami, takže místo řezu nebude viditelné.
Nezbývá než nové parapety na očištěný podklad přilepit. Za tímto účelem se používá nízkoexpanzní montážní pěna, která se nanáší na podklad. Na pěnu se parapet opatrně usadí a okamžitě vyrovná pomocí vodováhy. Po vytvrdnutí se spáry mezi okenním rámem a parapetem vyplní silikonem (může být bílý, transparentní, hnědý i černý). Prostor mezi parapetem a špaletou se nevyplňuje silikonem, ale akrylátovým tmelem. Při montáži pod omítku vás čeká ještě její zapravení a následně přetření vnitřní barvou.
Základem úspěchu montáže vnitřních parametrů je přesně zaměření, stejně tak i pečlivá úprava podkladů a vyrovnání parapetu. Výměnu zvládnete i sami bez pomoci montážní firmy.
Chcete se o tématu parapetů dozvědět více informací? Přečtěte si některý z předchozích článků:
Diskuse k článku