Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem
I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? Pouhá výměna zásuvky za novou bez dalších úprav na elektroinstalaci je snadná a s trochou opatrnosti ji zvládne levou zadní. Přinášíme vám návod krok za krokem, jak při výměně zásuvek správně postupovat.
Kdy zvážit výměnu zásuvek za nové
Důvodů, proč měnit původní zásuvky za nové, může být hned několik. Výměna je nezbytná v případě, došlo-li k viditelnému mechanickému poškození zásuvky, uvolnění kontaktů či jiné závadě. V takovém případě je důležité, abyste poškozenou zásuvku nepoužívali až do chvíle, kdy ji vyměníte.
Výměna vodovodní baterie v 5 krocích
Jak vyměnit umyvadlový sifon a pro jaký typ se rozhodnout
Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Důvody pro výměnu ale mohou být mnohem prozaičtější. Zásuvky a vypínače jsou totiž v současnosti nedílnou součástí interiérového designu. Na trhu narazíte na nespočet designových variant, které podtrhnou vzhled vašeho bydlení. Nevzhledné staré zásuvky tak můžete nahradit poutavými a různě zbarvenými variantami.
Staré typy zásuvek navíc nemají dětskou ochranu. Oproti tomu ty nové jsou vybavené ochranným mechanismem, který brání ve vložení předmětu do jedné z dírek. Výměnou tak zvýšíte bezpečnost a minimalizujete riziko zranění elektrickým proudem. Nakonec můžete obyčejné jednozásuvky vyměnit za dvojzásuvky, díky kterým rozšíříte jejich počet bez úprav na rozvodech či bez rozmísťování nevzhledných prodlužovaček.
Výměna zásuvky v 6 krocích
Výměnu staré zásuvky za novou zvládnete v x krocích a za pár minut. Postupujte následovně:
1. Vypněte jističe
Než se pustíte do výměny zásuvky, musíte vypnout proud. Podívejte se do pojistkové skříně a „shoďte“ dolů zásuvkový okruh. U zastaralých elektroinstalací mohou být zásuvky připojení i na okruhu světelném.
2. Ověřte vypnutí pomocí zkoušečky
I při vypnutí proudu se vždy ujistěte, je-li okruh skutečně uzavřený. Použijte jednoduchou zkoušečku a vložte ji do pravé a poté levé dírky. Pokud indikátor nesvítí, není zásuvka pod proudem a můžete se kabelů bez obav dotknout rukou.
3. Odšroubujte zásuvku
Zásuvky jsou ke stěně připevněné obvykle pomocí jednoho šroubu. Nachází se ve středu zásuvky. Po jeho odšroubování se povolí celá konstrukce zásuvky a odhalí se kabely.
4. Zapamatujte si zapojení kabelů
Po odšroubování zásuvky si zapamatujte řazení kabelů, abyste je při dalším zapojování nepřehodili. Doporučujeme si je pro jistotu poznačit elektrikářskou páskou nebo nafotit. Poté dráty z původní zásuvky povolte a zásuvku celou vyjměte.
5. Zkontrolujte stav vodičů
Při výměně zásuvek rovnou kontrolujte i stav vodičů. Pokud jsou konce viditelně opálené, nalomené nebo jinak poškozené, kousek drátu odstřihněte a uvolněte netknutou část izolace. Připojte vodiče stejně jako u původní zásuvky a zkontrolujte, jestli v mechanismu pevně drží.
6. Zásuvku zpátky přišroubujte
Nakonec nezbývá, než zásuvku opět umístit na zeď a utáhnout středový šroub. Otestujte pomocí zkoušečky správnost zapojení a zásuvku poté otestujte na jednoduchém spotřebiči, třeba lampičce.
Výměna zásuvek není žádná věda. Za pár minut se zbavíte nevzhledných starých typů za nové designové, a ozvláštníte tak svůj interiér. Pokud vám návod zaujal, přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku